LEADELL Pilv – Kas riigihanke vaidlustamisel on jäme ots hankija pihus?

15.07.20 LEADELL Pilv – Kas riigihanke vaidlustamisel on jäme ots hankija pihus? by Äripäeva raadio

Kuula:

Kirjeldus:
Riigihanke tingimuse mõistmise üle tekkinud vaidlus võib lõppeda hankel osaleja kasuks isegi siis, kui dokumentides on kirjas, et eri tõlgenduste puhul lähtutakse tellija tõlgendusest, kinnitab vandeadvokaat Anneli Aab.
Sellist mustvalgel reeglit on Aab hankedokumentides kohanud, kuid nagu ta Äripäeva raadio saates „LEADELL Pilv: õigusest ja õiglusest“ selgitas, pole riigihangete vaidlustamise praktika näidanud, et vaidlustuskomisjon või kohus niisugusest punktist lähtub. Selle asemel pööratakse tähelepanu, kuidas tingimusest sõna sõnalt lugedes aru saab.

„Nii komisjon kui kohus ütleb, et hanketingimuste tõlgendamisel peab olema võimalikult vähe loomingulisust,“ märkis Aab saates.

Kui ka sõna haaval lugemine jätab dokumenti kirja pandu mitmeti mõistetavaks, pole vandeadvokaadi sõnul välistatud, et hinnangut küsitakse keeleasjatundjalt.
Anneli Aabi tõdemust mööda hakkab hanketingimuste tõlgendamine pakkuja poolt vaadates pihta sellest hetkest, kui ta hankedokumendid avab. Kui miski jääb talle seal segaseks, tuleks Aabi kinnitusel selle kohta hankija käest kindlasti küsida. Mõnikord – näiteks siis, kui osaleja arvab, et teisi pakkujaid napib – jäetakse see tegemata ja minnakse ehku peale välja.

Saatest saab muu hulgas teada, mida tuleb teada riigihanget vaidlustades ning millisel juhul saab muuta hankelepingut. Jutuajamist juhib Karl-Eduard Salumäe.