Stream episode Imeline Teadus. Eesti päikesepatareid Kuul ja iidne katkusurm Põhja-Lätis by Äripäeva raadio podcast

Stream episode Imeline Teadus. Eesti päikesepatareid Kuul ja iidne katkusurm Põhja-Lätis by Äripäeva raadio podcast

Kuula:

Kirjeldus:

published on 2021-10-01T13:03:19Z

Oktoobrikuise Imelise Teaduse raadiosaate pikemate jutuajamiste teemad viivad kaugele minevikku ja märksa lähemasse tulevikku.

Esmalt ajame Kuu-juttu: Euroopa kosmoseagentuur ESA tahab Kuu lõunapooluse kanti oma baasi rajada (pildil nende mõne aasta tagune visioon sellest), seal on aga hädavajalik, et oleks võimalik kohapeal energiat toota. Kuna tuult kuul ei puhu ja hüdrojaamasid samuti ehitada ei saa, tuleb Kuul energiat saada Päikeselt. TalTechis on praegu käimas materjalide arendamine, mida on kavas Kuu-baasi päikesepaneelide valmistamisel kasutada. Tehnoloogia nimi on monoterakiht-päikesepatarei ja nii sellest patareist kui ka sellest, millised on Kuul toimiva ja toimuva energeetika iseärasused, räägime TalTechi keemia- ja materjalitehnoloogia doktorandi Katriin Kristmanniga.
Teine teema viib meid kiviaega. Nimelt selgus rahvusvahelise teadlaste uurimisrühma töös, et Valgast umbes 50 km läänes tänapäeva Lätis paiknenud asulas umbes aastal 3000 eKr noorelt surnud mees on maailma vanim teadaolev katkuohver. Sel teemal, missugust elu tollal meie aladel elati, kes siin elasid ja mida sellest aegade iidseimast katkusurma juhtumist järeldada võiks, teeme juttu Tartu ülikooli arheoloogia teaduri Mari Tõrvaga, kes on uurimisrühma liige.

Saatejuht on ajakirja Imeline Teadus toimetaja Madis Aesma.

Genre
Science

License: all-rights-reserved