Täitsa Pekkis podcast jutustab ebaõnnestumiste lugusid ausalt ja avatult

Täitsa Pekkis pocasti saatejuhid Katrin Hinrikus-Karu ja Mihkel Vetemaa on parimad sõbrad olnud juba üle 10 aasta – teinud koos ja eraldi erinevaid projekte, mis aga suuremas osas on pekki läinud. 2018. aasta suvel tekkis Katrinil idee, et võiks teha Podcasti nimega Täitsa Pekkis ja kutsuda erinevate eluvaldkondade huvitavaid inimesi saatesse, et küsida, kas neil ka elus olnud ebaõnnestumisi. Tuli välja, et kõigil läheb vahepeal asju pekki ning kõige tähtsam on proovida väljakutsetest võitjana välja tulla. Alustati nullteadmiste ja -oskustega, kuidas teha podcasti – nad lihtsalt hakkasid pihta ja õppisid tegemise käigus.

Milline on teie podcasti kuulajaskond?

Meid kuulavad väga erinevad inimesed: ettevõtjad, emad, õpilased, väliseestlased jne, kuid enamuses on just naised vanuses 25-34.

Mis on ühe podcasti tegemise juures kõige raskem? Aga lihtsam ja rõõmuvalmistavam?

Kõige suurem väljakutse on aeg. Kuna kogu Täitsa Pekkis saate meeskond teeb saadet vabatahtlikult, siis kõigil on esikohal kas töö, ettevõtte juhtimine või mõni muu projekt. Erinevate projektide vahel pendeldamine on üpriski väljakutsuv ja tihtipeale ei jõua kõiki asju teha nii hästi kui tahaks. Kõige ägedam saatetegemise juures on kindlasti kõik need saatekülalised, kellega me oleme tutvunud. Me ei jõua ära tänada kõiki neid, kes on meid usaldanud ja oma lugusid nii avatult jaganud ja meie tuttavateks või sõpradeks saanud. Tõsiselt ägedad on ka kõik meie kuulajad, kes on aastatega meile nii palju positiivset tagasisidet andnud ja meiega sellel teekonnal kaasas käinud.

Kas meenub mõni meeldejääv lugu mõne podcasti episoodiga – mõni eriti meeldejääv külaline, põnev/kirgi kütnud teema, miski, mis saanud kuulajatelt (ootamatult) palju tagasisidet?

Ükskõik kui klišee see ka poleks, siis – kõik saated on olnud meie jaoks meeldejäävad ja erilised, sest igaühelt on midagi õppida. On saanud naerda, nutta, imestada, laulda, tantsida ja igast pulli teha.

Kuidas toimub teie podcasti teemade ja saatekülaliste valik – päevakajalisuse, enda sisetunde või mõne muu kriteeriumi järgi? Kust saate inspiratsiooni uute teemade jaoks?

Meil ei ole konkreetset protsessi külaliste valikul. Kutsume inimesi, kes meile endale sel hetkel põnevad tunduvad ja samuti ka keda meie kuulajad ning saatekülalised soovitavad kutsuda.

Milline näeb välja teie podcasti ühe episoodi ettevalmistusprotsess? Kui kaua selleks tavaliselt aega kulub ja kas on mingi kindel rutiin, kuidas alati toimetate?

Ettevalmistus võtab aega päris mitmeid tunde, kui arvestada kõikide meeskonnaliikmete aega. Teeme külalisele video, et ta saatesse kutsuda, leiame kõigile sobiva salvestuse aja, teeme põhjaliku taustauuringu. Samuti teeme alati külalisega ka tunnise videokõne, et jääd murda ning saate pidepunktid läbi arutada. Seejärel valmistame ette stuudio ja salvestame saate. Sellele järgneb helitöötlus, videote montaaž, saate üleslaadimine ja turundustegevused.

Milliseid podcaste te ise kuulate?

Meie enda lemmik podcastid on enamuses välismaised. Katrinile meeldib väga Jay Shetty On Purpose, Lewis Howes The School of Greatness, The Mindvalley Podcast, The Ed Mylett Show, The Angie Lee Show. Mihkli lemmikuteks on Joe Rogan, Tim Ferriss, How I Built This ja Tussisööjad.

Millised on teie nõuanded oma podcastiga alustada soovijale?

Soovitame alustada väga lihtsalt ja esmaste vahenditega. Kõige tähtsam on alustada. Olgugi, et heli kvaliteet on tõesti väga oluline, siis ei tasu lükata saatega alustamist edasi, sest ei ole väga head mikrofoni. Lisaks soovitame teha podcasti koos sõpradega, et jagada vastutust ning toetada üksteist hetkedel, kui motivatsioon on madal. Enne alustamist mõtle, miks sa tahad podcasti teha ja mis väärtust see loob maailma.

Lõppu üks filosoofiline küsimus: mis teeb ühe podcasti heaks?

Sellele ei ole ühest vastust. Hea podcasti tegemiseks on väga palju erinevaid teekondasid ja stiile. Ilmselt tuleb leida selline teema ja esitusviis, mis sobib sinu iseloomuga ja toetub sinu tugevustele.

Triin Kand, Tekstivõlur

Foto: Maarika Roosi