Edmund Burke’i Selts

Kalevi Kull ja Toivo Maimets, “Bioloogia armuke ja kolmas tee”

Selle saate algtõuke sain ma Toivo Maimetsa möödunud talvel Vabas Akadeemias peetud loengust “Preformism ja epigenees” [1]. Sealtsamast pärineb ka saate pealkirja esimene pool. Nimelt olevat 20. sajandi üks kuulsamaid biolooge J. B. S. Haldane öelnud, et teleoloogia on justkui bioloogia armuke, “ta ei saa ilma selleta elada, aga ta ei taha ka, et neid…

Read More

Mercedes Merimaa ja Toomas Trapido, “Teaduse Tuhkatriinu”

See saade on seotud otseselt minu viimase aasta ühe peamise tegevusliiniga, milleks oli Rupert Sheldrake’i raamatu “Teadus ja vaimne praktika” eestindamine ja tutvustamine kohalikule lugejaskonnale*. Nimetatud teose sissejuhatuses kirjutab Sheldrake: “Minult kui lootustandvalt mehhanitsistlikult bioloogilt eeldati usku mehaanilisse universumisse, kus puudub viimne eesmärk ja jumal ning kus meie vaim ei kujuta endast mitte midagi enamat…

Read More

Kristiina Kivil ja Ivar Tröner, “Kust kuri tuleb?”

Sel kevadel jõudis kauplustesse Edmund Burke’i Seltsi raamatusarja seitsmes teos: Carl Jungi “Vastus Iiiobile”*. Aprilli lõpus kutsusin ma EBS-i stuudiosse kõnealuse raamatu tõlkija Kristiina Kivili ja Ivar Tröneri. Ivar oli mul külas juba kolmandat korda. Esimesel hooajal vestlesin ma tema ja Alar Tamminguga samuti Jungist (vt #15 “Inimese lootus”**), sel kevadel oli ta saates koos…

Read More

David Ilmar Beecher ja Mihkel Kunnus, “Vaala valevus”

16. märtsil oli Kuku Raadio Tartu stuudio juba kinni pandud, nii et “Tähenduse teejuhtide” 81. vestlusringi salvestasime Mihkli haritlaskorteris (see jutuajamine on meil praeguse seisuga ka viimane). Nagu ma kohe saate alguses mainin, on mul alates 2018. aasta sügisest Estonian Business Schoolis “Oluliste raamatute” kursusesari [1]. Esimesel kursusel oli fookuses Thomas Manni “Võlumägi”, teisel George…

Read More

Anna Luik ja Miina Piir, “Palavikuaja probleemid”

Möödunud veebruaris osalesin ma holotroopse hingamise* seminaris. Seal nähtu ja kogetu viis mu mõtted Stan Grofile**, kellest mul oli juba mõnda aega niikuinii plaanis saade teha. Paraku oli märtsi alguses üks saatekülalistest juba karantiinis ning see mõte jäi katki. Kuivõrd ma tahtsin sel ajal sarjaga ikkagi kõige kiuste jätkata, hakkasin samal päeval otsima kolmandat vestluspartnerit,…

Read More

Aivo Andresson ja Leo Kunnas, “Pidepunkti paratamatus”

6. märtsil, kui me selle saate salvestasime, jäi eriolukorra alguseni veel nädal. Täna, kus vana paanika paistab olevat läbi saanud ja uus pole veel kätte jõudnud, ei ole aga saates käsitletud teemad oma aktuaalsusest midagi kaotanud. Mind huvitas selles vestluses eelkõige küsimus, kuidas säilitada tule all teo- ja mõtlemisvõime. Seetõttu kutsusin ma stuudiosse kaks meest,…

Read More

Martin Ehala ja Peeter Helme, “Tüli taju pärast”

Märtsi lõpus kutsusin ma stuudiosse Martin Ehala ja Peeter Helme, et vestelda nendega multikultuursuse kahest tähendusest. Ent juba keskustelu alguses veeres jutt veel avaramatele radadele. Jõudsime Martiniga üsna kohe järeldusele, et mitmekultuurilisus, kui seda peetakse eesmärgiks iseeneses, kujutab endast veel üht variatsiooni võrdsuse igihaljal teemal. Kümnendal minutil sekkus väga asjakohase tähelepanekuga vestlusesse Peeter, kes ütles:…

Read More

Tiit Kusnets ja Rünno Vissak, “Pärastlõuna Elias Treemaniga”

“Kui ma mõni aeg tagasi koolivaheaja alguses reisilennuki vahekäigus edasi-tagasi saalisin, nägin oma hämmastuseks, et kolm noort inimest lugesid kolmes erinevas keeles (inglise, itaalia, portugali) romaani “1984”. Seitsmekümneaastase raamatu kohta pole see üldse halb tulemus,” ütles Briti kirjanik John Lanchester möödunud aasta alguse Financial Timesis [1]. Sealt alates on Orwelli olulisus järjest kasvanud ja iseäranis…

Read More

Juku-Kalle Raid ja Ilmar Tomusk, “Selges eesti keeles”

Meie tiigrisammul rahvusvahelistuva väikerahwa ellu on siginenud nähtused, mida mu finantstaustaga proua nimetab “saja sõna koosolekuteks”. Tegemist on koondustega, kus erinevatesse hõimudesse kuuluvad pärismaalased üritavad omavahel midagi inglise keeles kokku purssida. Et praegu veel sularahaautomaatidest raha tuleb, siis mingit funktsiooni need kogunemised tõenäoliselt täidavad. Kokkuvõttes tundub mulle siiski, et tegemist on kahetsusväärse kapakuga üleüldise kõne-…

Read More

Tanel Tammet ja Toomas Trapido, “Gaia hüpotees”

“Niisugune lõhe ühiskondliku ratsionalismi ja isikliku romantismi vahel on Lääne eluviisis olnud paljude põlvkondade vältel, ent see ei saa kesta lõputuseni. Meie majandustegevus ei ole loodusest lahus, vaid mõjutab tervet planeeti. Meie ühiskondlik ja isiklik elu on aina tihedamalt läbi põimunud. See uus teadlikkus väljendub tõsiasjas, et avalikkus on uuesti hakanud teadvustama Gaiat ehk Maaema….

Read More