Aivo Andresson ja Leo Kunnas, “Pidepunkti paratamatus”

6. märtsil, kui me selle saate salvestasime, jäi eriolukorra alguseni veel nädal. Täna, kus vana paanika paistab olevat läbi saanud ja uus pole veel kätte jõudnud, ei ole aga saates käsitletud teemad oma aktuaalsusest midagi kaotanud.

Mind huvitas selles vestluses eelkõige küsimus, kuidas säilitada tule all teo- ja mõtlemisvõime. Seetõttu kutsusin ma stuudiosse kaks meest, kes kõnealuse probleemiga varasemas elus otseselt kokku on puutunud: Aivo Andressoni ja Leo Kunnase.

Me alustasime vestluse Leo raamatust “Sõda 2023” ja liikusime sealt vaikselt põhiprobleemi juurde edasi. Vastus hakkas paistma 83. minutil: “Ma olen mõnede tsiviilisikute arvamusega täiesti nõus,” rääkis Aivo, “et sõda ja lahingutegevus ei ole ratsionaalsed, neil puudub igasugune loogika. Neil on mõnes mõttes õigus. Ma lisaks võib-olla veel seda, et kui Leo ütles, et aitab usk Jumalasse, siis ma ütlen, et kui inimene leiab mingi pidepunkti, olgu see Jumal, olgu see kodus olevad lapsed, olgu see kasvõi missioon ise. See aitab tal iseendaks jääda ja natuke kainemat pead säilitada.”

Edasi läks veel huvitavamaks.

Soovitan seda vestlust kõigile, sest järgmise paanikani on meil tõenäoliselt veel ainult patsilliga visata.