Minu 5 halvimat tehingut ja nende õppetunnid – Jaak Roosaare

Minu 5 halvimat tehingut ja nende õppetunnid – Jaak Roosaare by Investeerimisklubi | Investeerimisklubi

Kuula:

Kirjeldus:
Minu 5 halvimat tehingut ja nende õppetunnid

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2020 toimunud esinemine pealkirjaga “Minu 5 halvimat tehingut ja nende õppetunnid”. Redgate Capital EdulooLaval rääkis oma kogemuslugu investor ja investeerimismenukite autor Jaak Roosaare.

Jaak Roosaare on tegelenud investeerimisega alates 1999. aastast. Regulaarselt säästes ja investeerides sai Jaak kroonimiljonäriks juba pisut enne 25. eluaastat. 2014. aastal jõudis ta ligi poole miljoni suuruse aktsiaportfelliga esmakordselt Äripäeva koostatud Tallinna börsi väikeinvestorite edetabelisse, mis koondab pooltsadat kodubörsi suurimat erainvestorit.

Jaak on lõpetanud EBSi rahvusvahelise ärijuhtimise eriala cum laude ning on alates 2002. aastast 50% Klubi liige – ta investeerib vähemalt poole oma sissetulekust passiivset tulu toovatesse varadesse. Jaak investeerib peamiselt kolmes varaklassis: kogub dividendiaktsiaid, haldab üürikortereid ja annab välja laene.

Tema sulest on ilmunud kolm populaarset investeerimisraamatut: „Rikkaks saamise õpik“, „Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik “ ja „Aktsiatega rikkaks saamise õpik“. Tema esikteos on Eesti enimmüüdud majandusraamat, kokku on selle soetanud endale juba enam kui 10 000 lugejat. Jaak on kogenud koolitaja, kes on oma teadmisi ja kogemusi jaganud konverentsidel, koolitustel ja seminaridel.
Mõtteid kaotustest ehk kuidas vältida asjatuid kaotusi.

1. Seppo Saario on kirjutanud, et just edu saavutanuna oled aldis tegema vigu. Vastab tõele. Tasub meeles pidada ütlust, et pead ainult ühe korra rikkaks saama. Rikka mängustiil peaks olema kaitse, mitte rünnak.

2. Ära investeeri ühte tehingusse või sellega seotud varadesse rohkem kui oled nõus kaotama.

3. Ära muutu laisaks ja lohakaks. Hoolitse, et kõik lepingud oleksid korrektsed ja ära tee järeleandmisi tagatiste suhtes.

4. Ära tegutse oma kõhutunde vastu! Kui tehingu suhtes on kahtlased tunded, ole ettevaatlik! Samuti, kui tehing tundub liiga hea, et tõsi olla – ole jällegi ettevaatlik!

5. On okei hoida raha kontol ja oodata head tehingut – kui Warren Buffett suudab magada nii, et kontol on 130+ miljardit, siis ei tohiks ka sinu und vaba raha segada.

6. Ole laenamise ja võimendusega ettevaatlik ja eksi pigem konservatiivsuse suunas.

7. Hajuta erinevate investeeringute vahel, kuid hoia oma tegevuses fookust!

8. Võta kahjumid kiiresti ja kasumid aeglaselt! On okei saada kahjumit, kuid ei tohi saada fataalset kahjumit.

9. Ole valmis tunnistama, et info on muutunud ja sa eksisid. Uue info pealt on okei teha uus otsus.

10. Kui täpselt aru ei saa, siis ära investeeri! Aru peaks saama ka sellest, miks sa peaksid kasumit teenima ehk kelle arvel ja miks see tuleb.

Jaagu esinemist saad kuulda ja vaadata lähemalt podcastis või videos.