Podcast – Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Kuula:
Kirjeldus:
Episood 13
In our 13th episode, which we are proud to produce together with Satelliit, podcast of Estonian Business School, we welcome Dasha Karpilovich and Marge Sassi – lecturers and advocates of diversity in the workplace. Together we dive in the topic of diversity and cross-cultural communication in arts management. Listen to and learn what is and why we need cultural intelligence, how to raise the importance and awareness of the positive impact of diversity, who are cultural brokers and how to become one in your own organisation. Episode is led by EMTA Cultural Management MA alumni, lecturer and coordinator Anna Maria Ranczakowska. Marge Sassi is a lecturer and Ph.D. student at Estonian Business School. She also works for the European Commission as a lead expert for the Creative Europe grant scheme. Her current research interests cover: Measuring Societal Impact of Art Organizations, Strategic Management of Cultural and Creative Industries Organizations; and Using Flow Theory in Developing Leadership. Dasha Karpilovich is a visiting lecturer at EBS. She has 5+ years of experience in the communications field, three of which as Head of Marketing for Baltic countries at Huawei. She has lived in several cultures including Belarus (home country), China, Australia and, currently, Estonia. Check out Satelliit: https://ebs.ee/ebs-podcast
Episood 12
Räägime väga olulisest vaimsest tervisest. Mis see on ja miks on see oluline? Külas on Peaasi.ee vaimse tervise nõustaja ja koolitaja Minna Sild, kes annab ka väga praktilisi nõuandeid ja harjutusi, millele mõelda, kui stressirohke olukord üle pea kipub minema. Samuti vastame kultuurikorraldajate saadetud küsimustele vaimsest tervisest. Saadet juhib Eesti Muusika ja Teatriakadeemia vilistlane Merli Antsmaa.
Episood 11
Seekordses taskuhäälingus mõtiskleme erasektori ja kultuuri koostöö üle koos Arvo Pärdi keskuse juhataja Anu Kivilo ja Temnikova & Kasela galerii juhataja Olga Temnikovaga. Mis peitub sõnapaari “kultuuri investeerimine” taga, kas meie ühiskonnas saab rääkida üldse erasektori tasandil kultuuri investeerimisest ja kust otsast alustada, et erasektori kaasata. Milline näeb välja produktiivne suhe kultuuri ja investori vahel? Kust saab alguse kultuuri armastus ja mis on määrav, et kaasata erasektori kultuuri. Saadet juhib EMTA vilistlane Anna-Liisa Ingver
Episood 10
Kas kultuur võib veel kriisist võitjana väljuda? Vestleme digitaliseerimisest ja rohepöördest ning muustki, mis kultuurivaldkonnal praegusest ajast võtta ja õppida on.
Taskuhäälingu külalisteks on Kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Taaniel Raudsepp ja loomeettevõtja Helen Sildna, kes on ettevõtte Shiftworks omanik, festivalide Tallinn Music Week ja Station Narva asutaja ning Music Estonia juhatuse liige. Saatejuht on Eesti Muusika ja Teatriakadeemia vilistlane Merli Antsmaa.
Episood 9
Ohutu sündmuse kontseptsioon on viimase aja valguses saanud täiesti uudse lähenemise. Sündmus vajab lisaks heale sisule ka ohutut ja mugavat keskkonda. Millest oleneb ohutu sündmuse kontseptsioon, mida selleks on vaja ja kuidas on see praegusele ajale vastavalt muutunud? Luubi all on ka publik ja see, kas ja kuidas publik olukorda tajub. Arutleme, mõtiskleme ja uurime seda koos EMTA vilistlase Liisa Nurmelaga, ERSO direktori Kristjan Halliku ja turvafirma Meeskonnast Andre Edinguga. Saadet juhib EMTA vilistlane, Anna-Liisa Ingver.
Liisa Nurmela on EMTA vilistlane ja kirjutas oma magistritöö: “Külastajate turvatunde tajumine festivali keskkonnas”. Kuid põhitööna pöörleb Liisa filmimaailmas, olles äsja naasnud Göteburgi filmifestivali juurest eestisse. Kristjan Hallik on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri direktor, aga ka Pärnu Muusikafestivali juht ja lisaks Helioru kontserdimaja ehituse üks eestvedajaid. Andre Eding on turvafirma Meeskond liige.
Episood 8
“Mentor is a person who by stepping into process of explorations facilitates the journey of the mentee to become a better thinker of their own professional career.”
EAMT cultural management alumni Anna Ranczakowska talks with Visnja Kisic from Creative Mentorship, NGO from Belgrade, Serbia, and Virgo Sillamaa former CEO of Music Estonia, exploring their experiences as mentors, mentees or mentoring facilitators, give us a great advice how to become a great mentor and how to invest your experience and competences into development of others, but how to do it without investing too much of own emotions.
Our guests: Visnja Kisic – practitioner, educator, researcher and activist in the field of heritage, cultural policy and cultural management. Formally engaged in academia teaching in cultural management and policy programs at universities in Novi Sad and Belgrade, as well as Lyon, Casablanca and Beijing. Fan of diverse methods and relations in knowledge sharing and there comes the passion for mentorship. Co-founder of Creative Mentorship program from Serbia.
Virgo Sillamaa – Virgo has worn many hats in the music sector over the past 20 years. Most importantly being a freelance professional musician for 13 years (until 2016), putting a lot of energy into developing music education in Estonia (including writing a music theory handbook in 2015) and building up and managing Music Estonia between 2014-20. Currently coordinating the European Music Exporters Exchange (EMEE) network out of Brussels, guest lecturing on a range of topics, from music policy to career development.
In this episode we also talk about the new Strategic Partnership Project of EAMT Cultural Management MA Program – REMAM, aiming to (re) define mentoring in the arts management. For more information related to the project, please visit remam.eu.
Episood 7
In this episode of KultuuriReflektor we talk to art historian and curator Bart Pushaw and arts manager and curator Keiu Krikmann about their recent exhibition projects and how they have found collaborating in countries away from home. Bart Pushaw is the curator of a project room called Rendering Race as part of the new permanent exhibition Landscapes of Identity: Estonian Art 1700–1945 at KUMU. This is the third time Bart has worked with KUMU and he talks about how he ended up working in the Baltic states and what it has been like collaborating with the team at KUMU. Keiu Krikmann recently curated an exhibition called Excess and Refusal: Towards Imaginative Opulence at Kim? contemporary art space in Riga. This is the first time Keiu has worked with an institution outside Estonia, and she talks about that experience but also about what led her to arts management in the first place. I also ask her about being part of the team organising the 8th Tallinn Applied Art Triennial, which will open this spring at Kai Art Center. This episode “The magic of collaborating in the arts” host is EAMT culture management alumni Michael Haagensen.
Episood 6
Klassikalise muusika sündmusi ja festivale korraldatakse palju, oluline on aga tegeleda nii olemasoleva kui ka uue publikuga. On selleks eriprojektid, koostööd, koolikülastused või hoopis turunduslik lähenemine – siin on klassikalisel muusikal häid näpunäiteid teistele, aga ka põnevaid õppimiskohti endalgi. Taskuhäälingu külalisteks on Eesti Kontserdi peaprodutsent Maarit Kangron ja Pärnu Linnaorkestri produtsent Andres Tölp. Saadet juhib EMTA vilistlane Merli Antsmaa.
Episood 5
Seekordses KultuuriReflektoris arutleme koostöö üle. Millised on koostöö pidurid ja vedurid? Kas konkurents on pärssiv või edasiviiv jõud? Kuidas koostöö aitab kaasa publiku hoidmisele? Juurdleme, kuidas tulla kriisist välja võitjatena ja ehk on COVID andnud meile ka eeliseid? Mõtiskleme koostöö üle nii üksikisikute ja organisatsiooni tasemel, kui ka sektoripõhiselt ja valdkonnaüleselt.
Saatekülalisteks on Priit Mikk, kes on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 juht ja EMTA kultuurikorralduse vilistlane, ning Ave Tölpt, kes on varasem Eesti Jazzliidu tegevjuht ning praegune Music Estonia juht. Saadet juhib EMTA kultuurikorralduse vilistlane Anna-Liisa Ingver.
Episood 4
In this rip-roaring episode of KultuuriReflektor we talk to Hannele Känd, Chief Operations Officer at Noorsooteater, and Dan Renwick (aka Dan le Man) performer, manager of Heldeke theatre club and organiser of Tadaa Festival and the Tallinn Fringe Festival.
Hannele and Dan talk about how they ended up doing what they do and what their thoughts are on programming local versus international acts. We also explore the idea that the performing arts and visual theatre could learn a lot from street theatre in the new conditions forced upon us by the COVID crisis. Hear about how the future is like the wild wild west and whether traditional theatre post-COVID is in danger of becoming more expensive and more elitist. Host of the podcast is EAMT alumni Michael Haagensen.
Episood 3
2020. aastal toimus kultuurivaldkonna enda Siiliõppus, kuid päriselt ning kohati valusate õppetundidega. Paljud muutused ja muudatused, mis organiseerimisel ning kultuuri kaugemale viimisel on nüüd tavapärane (hübriidsündmused, videosalvestused etendustest ja kontsertidest, videotuurid), tegid ootamatu tiigrihüppe just pandeemia tõttu. Kui seda poleks juhtunud, oleksid muutused nõudnud rohkem aega ja poleks tekkinud ka nii tugevat survet ja vajadust nende järele. Vaatame, millised on olnud väljakutsed, aga ka väärtuslikud õppimiskohad. Kõik uus ei olegi halb. Podcasti lindistasime jaanuaris, kui 2021. aasta märtsikuu kultuuri kinnipanek ei olnud veel laual, kuid oleme taas situatsioonis, kus kultuurisektor on kinni ning lapsed koolist kaugõppel.
KultuuriReflektori kolmanda podcasti külalised on Eesti noorsooteatri juht Joonas Tartu ja produtsent, PÖFF Shortsi juht ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia kultuurikorralduse vilistlane Grete Nellis. Podcasti saatejuht on EMTA vilistlane Merli Antsmaa.
Episood 2
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimus interaktiivne töötuba “Dynamic virtual spaces” ehk töötuba sellest, kuidas enda virtuaalseid sündmusi põnevamaks muuta. Selle läbiviija Anton Nielsen Bjergi sõnul vajab dünaamiline ja meelelahutuslik virtuaalne ruum palju rohkemat kui õiget tehnilist taipu. Parimad online sündmused on hea kombinatsioon tugevast sisust, tehnilisest lahendusest ja läbimõeldud disainist. Podcastis vestleme Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia välissuhete koordinaatori Hanneleen Pihlak ja laulja-muusik Maria Volmeriga, kes sellest töötoast osa võtsid.
Episood 1
Listen how different organizations deal with new uncertainties in the discussion we arranged within the framework of the Black Nights Film Festival in the topic of “Managing new uncertainties in the field of arts and culture”.
Guests:
Tiina Lokk is the head of the A-class Black Nights Film Festival in Estonia.
Joonas Tartu is the director of Estonian Theatre for Young Audiences.
Aimee Chow is an Associate Director at Intermusica, based in Berlin.
Grete Nellis is an Estonian producer and Estonian Academy of Music and Theatre alumni member, working within the performing arts field.
Moderator is Kristina Kuznetsova-Bogdanovits, EAMT Cultural Management MA graduate, EAMT lecturer and Sibelius Academy PhD student in Arts Management.