Terviseuudised: Tagasihoidliku nimega kõhutõbi toob palju ebameeldivusi

04.06.21 Terviseuudised: Tagasihoidliku nimega kõhutõbi toob palju ebameeldivusi

Kuula:

Kirjeldus:
Kõhuhädad ei ole teadagi kuigi meeldivad, kuid pikaajalisest vesisest kõhulahtisusest on ilmselt keeruline endale midagi ebamugavamat ette kujutada ja seda isegi siis, kui haiguse nimest üks pool on sõna mikroskoopiline.
Haigusest nimega mikroskoopiline koliit räägib Lääne-Tallinna Keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja gastroenteroloog Küllike Suurmaa. Veidi tuleb juttu ka C-hepatiidist ja õige pisut ka seedesüsteemiga seotud COVID-19 tüsistustest. Saatejuht on Violetta Riidas.
Saadet toetab Lääne-Tallinna Keskhaigla

Ole terve: viirus, mis võib end aastakümneid varjata

Ole terve: viirus, mis võib end aastakümneid varjata

Kuula:

Kirjeldus:
C-hepatiit on maksapõletik, mida tekitab C-hepatiidi viirus. Nakatunud inimesel ei pruugi aastaid haigusnähte esineda, mis tähendab, et nakkus kulgeb asümptomaatilises või kerges vormis. Samal ajal jätkub aga viiruse paljunemine maksarakkudes ja maksakahjustuse süvenemine.

Ja kuigi haigus on tänapäeval ravitav, võib selle krooniliseks muutumisel või ravimata jätmisel tekkida maksatsirroos, maksatalitluse puudulikkus ja maksavähk.

Keda see haigus ohustab ja kuidas oma tervist kontrollida, selgitab saates Medicumi ja Kuressaare haigla gastroenteroloog Triin Remmel. Saatejuht on virtuaalkliinik.ee ärijuht Tuuli Seinberg.