Eesti Maaülikool

Kas teadsite, et verd imevad vaid emased sääsed?

Innovaatika #27: kas teadsite, et verd imevad vaid emased sääsed? by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/1050865123-innovaatika-innovaatika-24-saased-mixdown.mp3 Kirjeldus: Eestis lendab ringi pisut üle kolmekümne liigi pistesääsklasi (Diptera: Culicidae), mida meie kõik tunneme lihtsalt sääskedena. Vaid osa neist liikidest kuuluvad aga nii-öelda Eesti lennuväe hulka ja kimbutavad suvekuudel rahulikult aias askeldavaid või linnatänavail kõndivaid inimesi. Nagu juba öeldud, siis…

Read More

Kas väikeenergeetikasse on peidetud meie tulevik?

Innovaatika #26: kas väikeenergeetikasse on peidetud meie tulevik? by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/1044608866-innovaatika-innovaatika-23-kas-vaikeenergeetikasse-on-peidetud-meie-tulevik.mp3 Kirjeldus: Kevad tähistab haridusmaastikul lõpueksameid ja sisseastumiskatseid. Kuid enne kõike seda on vaja jõuda selgusele, mida on üldse huvi ja soov edasi õppida, millega oma elu siduda. Eesti Maaülikooli juurde kuuluvas tehnikainstituudis antava inseneriharidusega võib minna maailma vallutama. Vaatame lähemalt energeetikaalast haridust. „Maaülikoolis…

Read More

Insenere on maailmale vaja, et maailm õigesti töötaks

Innovaatika #24: insenere on maailmale vaja, et maailm õigesti töötaks by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/1034590609-innovaatika-innovaatika-25-maaulikool-bioinseneeria-mixdown.mp3 Kirjeldus: Eesti Maaülikool ootab uueks õppeaastaks jälle uusi kirglikke inimesi insenerideks õppima, üks valik on võtta fookuseks näiteks biotehnoloogiad. Sellise haridusega inseneridel on tööpõld lai ja pikk, sest neid inimesi, kes oskaksid maailma töös hoida, on vaja nii vabrikutes, farmides kui…

Read More

Imeline Teadus: täppismürk ja pandeemiasurve vaimule

13.04.21 Imeline Teadus: täppismürk ja pandeemiasurve vaimule by Äripäeva raadio Kuula: http://feeds.soundcloud.com/stream/1028573002-aripaeva-raadio-130421-imeline-teadus-tappismurk-ja-pandeemiasurve-vaimule.mp3 Kirjeldus: Teadusajakirja Nature valdkondlikus väljaandes Communications Biology ilmus eelmisel nädalal artikkel, milles kirjeldatakse uudse pestitsiidi põhimõtet. Tegemist on korraliku läbimurdega: selle tehnoloogia põhjal saab luua putukamürgi, mis on kahe-ahelalise RNA (dsRNA) preparaat, ja sellise mürgiga saab sihtida ainult ühte põllul möllavat kahjuriliiki korraga,…

Read More

Innovaatika #20: piimandus on Eesti põllumajanduse eredaim täht

Innovaatika #20: piimandus on Eesti põllumajanduse eredaim täht by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/996602731-innovaatika-innovaatika-20-piimandus-mixdown.mp3 Kirjeldus: Märtsikuu esimeses teadus- ja haridussaates „Innovaatika” räägime pikemalt Eesti piimandusest ning sellest, kuhu Eestile nii oluline valdkond 21. sajandil suundumas on. Kohalik piimatootmine on võimas, pikkade traditsioonidega ja nüüd teel uude ajastusse, kus laineid lööb digitaliseerimine, värsked tootmissuunad ning mahe maailmapilt. „Toidu…

Read More

Täppistaimekaitse päästab maailma!

Innovaatika #21: täppistaimekaitse päästab maailma! by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/996606091-innovaatika-innovaatika-21-tappistaimekaitse-mixdown.mp3 Kirjeldus: Märtsikuu teine teadus- ja haridussaade „Innovaatika” toob kuulajate ette paljudele täiesti uue termini – täppistaimekaitse. Mis see on ja mida head endaga põllumajandusse kaasa toob, sellest on stuudios rääkimas Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi professor Eve Veromann. Inimene on looduse enda tahte järgi allutamiseks võtnud…

Read More

Innovaatika #21: vee soojenemine, tuulte kadu ja vetikad vaevavad Eesti suurjärvi

Innovaatika #21: vee soojenemine, tuulte kadu ja vetikad vaevavad Eesti suurjärvi by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/976851679-innovaatika-innovaatika-21-vee-soojenemine-tuulte-kadu-ja-vetikad-vaevavad-eesti-suurjarvi.mp3 Kirjeldus: Detsembris saatis Eesti Maaülikooli kalanduse õppetooli juhtivteadur Peeter Nõges keskkonnaministeeriumile oma aruande Peipsi-Pihkva järve kohta tehtud ökoloogilise seisundi hinnanguga. Nagu selgus, siis ei ole mainitud järve olukord kiita: kliimamuutused, võõrliigid ja inimese tegevus on muutnud meie järvede olukorda pöördumatult….

Read More

Eesti jõevähid on võõrliikide poolt ohtu seatud

“Innovaatika” #17: Eesti jõevähid on võõrliikide poolt ohtu seatud by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/972295342-innovaatika-innovaatika-17-vahid.mp3 Kirjeldus: 2008. aastal tabati meie vetest esimene võõras vähiliik: signaalvähk, 2017. aastal lisandusid võõrvähkide loetellu ka ogapõskne ja marmorvähk. Mille poolest võõrvähid meie jõevähile ohtlikud on ja kuidas neid omadest eristada? Oma ja võõrastest vähkidest meie veekogudes on stuudiosse rääkima tulnud Eesti…

Read More

Elurikkus ehk biodiversity. Kui hästi on Eesti loodus kaitstud?

Innovaatika #18: Elurikkus ehk biodiversity. Kui hästi on Eesti loodus kaitstud? by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/940453735-innovaatika-innovaatika-19-maaulikool-elurikkus-mixdown.mp3 Kirjeldus: Eestis elab 1,3 miljonit inimest. Kui lugeda kokku aga kõik erinevad taimed, loomad ja seened saame numbrid, mida on raske hoomata. Mis see elurikkus ehk biodiversity tegelikult ikka tähendab, kui palju Eesti kõike elavat on? Seda hakkamegi teadus- ja…

Read More

Muld kasvatab tomati ja annab antibiootikumi

Innovaatika #4: Muld kasvatab tomati ja annab antibiootikumi by Innovaatika Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/754791133-innovaatika-innovaatika-4-muld-kasvatab-tomati-ja-annab-antibiootikumi.mp3 Kirjeldus: Olete kunagi mõelnud, mis asi see muld tegelikult on? Millest koosneb, kuidas kasvatab endast taimed, kas muld on terve, kas muld on taastuv, kuidas mulda juurde tekitada? Enamasti sellele ei mõelda, kui muld pole just töö või uurimisobjekt. Teadussaate stuudios on mullast…

Read More