Eetris on ehitusuudised. Ehitajad praegusest olukorrast: prussi ei saa, ootame järjekorras

18.05.21 Eetris on ehitusuudised. Ehitajad praegusest olukorrast: prussi ei saa, ootame järjekorras

Kuula:

Kirjeldus:
Sarja uue hooaja esimeses saates uurime, kui rängalt on globaalse ehitusmaterjali hüppeline hinnatõus ja tekkinud defitsiit Eesti ehitajaid mõjutanud.

Küsime, kuidas ehitajad ja ehitusmaterjalide tootjad eelarvestavad ja lubatud tähtaegadest kinni peavad, kui näiteks metalltoodete hinnatõus on viimase paari kuuga ulatunud lausa 50–80%ni ning puitmaterjali tarneajad on veninud tavapärasest mitu korda pikemaks. Kas kokkulepitud hind ja tähtaeg tähendavad veel midagi?

Saates on külas Merko Ehitus Eesti juht Ivo Volkov ning ASi Framm juhatuse liige Rasmus Kurm, materjalide hinnatõusu kommenteerib Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

Saadet juhib Lauri Leet.

Eramaja ehitus: kuivalt vanni proovida pole mõtet

20.04.21 Eramaja ehitus: kuivalt vanni proovida pole mõtet

Kuula:

Kirjeldus:
Sobiva vanni valimisel on selle kuivalt proovimisest vähe kasu, selgitab saates ASi Balteco disainijuht Aivar Habakukk. Vesi kergitab ning õige vanni mugavus tuleb esile alles täidetud kujul.

Saates räägime, mis põhjustel pole massaaživannid Eesti turul praegusel ajal nii minev kaup kui lihtvannid ning selgitame, mis vahe on akrüülvannidel ning komposiitmaterjalidest valmistatud nn kivivannidel. Lisaks tutvustame dušikabiine ja aurusaunasid.

Saadet juhib Lauri Leet.

Sisuturundussaade: maavarade e-pood arendab sektoris unikaalset digilahendust

09.04.21 Sisuturundussaade: maavarade e-pood arendab sektoris unikaalset digilahendust

Kuula:

Kirjeldus:
Miks on oluline ehitussektoris e-lahenduste kasutuselevõtt, kuidas on arenenud Eesti esimene täitematerjalide ja maavarade e-pood Isekallur ja millised on plaanid ettevõtte arendamiseks ja kapitali kaasamiseks, räägib saates Isekalluri juhatuse liige Erik Mesikäpp.

Isekallur on avanud võimaluse ettevõttesse investeerida. Kuuleme saates, milliseid arendusi kaasatava rahaga ellu viiakse, miks peaks seda võimalust kasutama ja miks on selleks valitud just ühisrahastusplatvorm Fundwise. Lisaks saab saatest teada, keda oodatakse investoriteks ja mida neile lubatakse.

Arutluse alla tuleb e-poe, efektiivse müügi- ja iseteeninduskeskkonna ja muude tügisüsteemide vajalikkus ning milliste sammude toel loodab Isekallur jõuda järgmisel aastal käibega 2 miljoni euroni.

Saadet juhib Mai Kroonmäe.

Ehitame maja #22: terrassist saab suvisel ajal elutoa ja köögi pikendus

Ehitame maja #22: terrassist saab suvisel ajal elutoa ja köögi pikendus by Ehitame Maja

Kuula:

Kirjeldus:
Kevad läheneb suure hooga, isegi kui hetkel õuest paistev vaade seda arvata ei lubaks. Kevad on aga parim aeg võtta ette uue terrassi ehitus või vana renoveerimine, et saaks suvel seda elutoa ja köögi pikendust täiel rinnal nautida. Aga kust pihta hakata, milline terrass endale ehitada?

Saade „Ehitame maja” keskendub oma uusimas salvestuses just terrassidele, nende õigele ehitusele ja materjalivalikule. Räägime täpsemalt lahti selle, millal, millest ja kuidas oleks mõistlik meie kliimasse terrass ehitada. Lisaks süüvime filosoofiasse, mis see terrass üldse on, mis eesmärki kannab ja kellele on mõeldud.

„Eesti niigi lühikest suve võiks nautida täiel rinnal ja terrass on kindlasti üks lahendus, mis lubab meil seda teha. Võttes arvesse praegust olukorda maailmas, siis annab terrass võimaluse olla õues just turvaliselt ja eraldatult,” ütleb Baltikumi suurima väärispuidu edasimüüja AS MASS esindaja Sven Kirsipuu, lisades, et just nüüd on parim aeg hakata endale unistuste terrassi planeerima, et jõuaks selle enne aasta parimate ilmade saabumist ka valmis ehitada.

Kuigi AS MASS pakub vaid materjali terrasside ehituseks, oskab firma esindaja anda ka nõu, milline üks tänapäevane terrass olema peaks. Kirsipuu ütleb, et ühelt poolt tuleks terrassi kujundamisel lasta oma kujutlusvõimel lennata ja plaanida sellesse eluaseme suvisesse pikendusse kõik, mis tundub vajalik: basseinid, tünnisaunad, kööginurgad, istumisalad, katused, teerajad ja nii edasi.

„Terrass ei pea olema maja küljes, samuti ei pea ta olema maja taga. Nüüd jõuamegi otsapidi planeerimise juurde, mis nõuab tehnilist lähenemist. Terrass peaks arvestama päikese liikumist, et püüda kinni võimalikult palju niigi defitsiitset päikest, samuti peaks vaatama, et terrass ei jääks tuulekoridori. Veel peaks tegema selgeks pinnase, kuhu terrass paigutatakse – kas see kannab raskeid objekte, ei vaju ja nii edasi. Planeerimise puhul on oluline, et kõik algab juba karkassist – aluskate, terrassilaak ja kandurite valik. Kui on teada, kuhu terass tuleb, siis selle järgi saab arvestada vajalikud kõrgused kuni kinnitussüsteemi ja laua paksuse valikuni välja. Planeerimist tuleks alustada justnimelt maapinnast,” selgitab Kirsipuu.

Kui see kõik on tehtud, tulebki minna AS-i MASS lattu – praeguses olukorras nende kodulehele – ja leida terrassi jaoks sobilikud materjalid. Hetkel on terrassiehituses trend kasutada kõvapuitu, sest on aru saadud, et saar, lehis ja mänd, mida tavaliselt terrassi ehituses kasutatakse, on oma tiheduselt keskpärased ja jäävad vastupidavuselt alla kõvapuidust puiduliikidele, nagu ipe, cumaru ja garapa. Näiteks männi, lehise ja termosaare erikaal on ligi 300–600 kg/m3. Võrdluseks: tamm on ligi 600 kg/m3, eksootilised puiduliigid cumaru, ipe, garapa 900–1100 kg/m3. Samuti on trendiks eelistada looduslikke materjale.

Sama oluline, nagu on terrassimaterjali valik, on ka kinnitussüsteem. Aeg on edasi läinud ja turule on jõudnud väga palju erinevaid häid terrassi kinnitussüsteeme, nagu klamberkinnitus, distantsvahe kinnitussüsteem ja nii edasi, seega komposiitmaterjalist terrassi enam nii palju ei eelistata. Kuigi terrassi ehitusega saab hakkama igaüks, kes elus natukene saagi ja haamrit käes on hoidnud, siis Kirsipuu soovitab keerulisemate terrassilahenduste puhul pöörduda ikkagi professionaalide poole.

„Meilt saab osta maailma parimat terrassimaterjali, aga ka kõike muud vajalikku terrassi ehitamiseks. Kaasa arvatud soovitusi, kuidas ehitada endale parim terrass, et nautida tulevat suve täies hiilguses,” mainib Kirsipuu.

Saates rääkis terrassiehitusest AS-i MASS esindaja Sven Kirsipuu. Saadet juhtis ajakirjanik Martin Hanson. Kõikide küsimuste, ettepanekute ja kommentaaridega palun pöörduda meie poole kirjalikult: ehitamemaja@ekspressmeedia.ee.

Eramaja ehitus: naturaalse looduskivi valik nõuab teadmisi

30.03.21 Eramaja ehitus: naturaalse looduskivi valik nõuab teadmisi

Kuula:

Kirjeldus:
Kuigi maailmaturul kaubeldakse üle 5000 erineva looduskivist ehitus- ja viimistlusmaterjaliga, müüakse neid Eestis arvestataval määral ligi paarkümmend, selgitab saates ettevõtte Lossikivi asutaja ja tegevjuht Aivar Allikmaa.
 
Küsime saates, mida peab teadma erinevate materjalide omaduste kohta ning milline kivi kuhu sobib. Miks lähevad mõned basaldist tehtud tumedad töötasapinnad aasta-kahega inetult lapiliseks ning milline materjal sobib välitingimustesse näiteks trepiastmeteks?

Samuti uurime, kuidas võib ebakvaliteetne või vale looduskivist materjal ehitusobjektile sattuda ning kuidas seda riski vähendada.
Saadet juhib Lauri Leet.

Eramaja ehitus: Jaapani vannid Eesti hoovides

09.03.21 Eramaja ehitus: Jaapani vannid Eesti hoovides

Kuula:

Kirjeldus:
Eramaja ehituse saates räägime, kuidas muuta oma olemist krundil mugavamaks, ning keskendume veeprotseduuridele. Külas on kümblustünne ning terrassivanne tootva ettevõtte Lingalaid tegevjuht Vahur Poolak.

Uurime, mida peab tegema, et oma koduhoovis soojas tünnis lõõgastumine võimalikuks saaks, mis taoline lõbu maksab, kuidas tagatakse tuleohutus ning millisel moel kasutades on see kõige mõnusam.

Saadet juhib Lauri Leet.

Eramaja ehitus: mööbli valikul eelistatakse suhtlemist kontaktivabale tellimisele

04.03.21 Eramaja ehitus: mööbli valikul eelistatakse suhtlemist kontaktivabale tellimisele

Kuula:

Kirjeldus:
Räägime saates mööblist ja selle valimisest, külas on sisustuskaubamaja moobel1.ee esindaja Sander Kodanik. Üllatuslikult selgub, et isegi eeldatavalt introvertne eesti tellija eelistab mööbli valikul vahetut suhtlemist müügiesindajaga ning kontaktivabad tellimused ei ole sugugi kõige populaarsemad.

Saates selgitab Kodanik, kuidas taoline teenindamine mööbliäris käib ning kuidas see aitab ettevõttel kulusid piirata. Lisaks kuuleme, milliseid tooteid tema esindatav kaubamaja pakub.

Saadet juhib Lauri Leet.

Eramaja ehitus: krohvitööd – kas igaühe võimalus kätt proovida?

02.03.21 Eramaja ehitus: krohvitööd – kas igaühe võimalus kätt proovida?

Kuula:

Kirjeldus:
Ehitussegudest kõnelevas saates on külas Sakret OÜ tootejuht Rene Vinkler, kellega räägime krohvimisest, plaatimistest ja pahteldamisest. Uurime, millised on erinevate segude võimalused ning kuidas toimub õige materjali ja tehnoloogia valik.

Saates vastame ka küsimusele, millises mahus võiks kõnealuseid töid teha kodus iga ehitushuviline ning mis tuleks oma keerukuse tõttu usaldada meistrile.

Saadet juhib Lauri Leet.

Eramaja ehitus: hea maja on õhkupidav, ent ventileeritud

02.02.21 Eramaja ehitus: hea maja on õhkupidav, ent ventileeritud

Kuula:

Kirjeldus:
Saatesarja hooaja esimeses saates räägib Tervemaja OÜ juhatuse liige Peeter Lossmann, milline on tervislik ja terviklik hea elumaja. Kuuleme ettevõtte pakutavatest kvaliteetsetest ehitusmaterjalidest ning lahkame, kuidas ühendada kvaliteetse hoone saavutamiseks õhupidavus ning ventileeritavus.

Uurime ehitusmaterjali pakkujalt muuhulgas ka seda, kui raske on Eestis uue ehitusmaterjali brändiga jõuda ehituskaupluste tootevalikutesse ning räägime ka sellest, miks palksaunas on mugavam leili võtta kui sõrestikseintest ehitatud kaasaegses saunas.

Saadet juhib Lauri Leet.

Priit Roosimägi ja Kristo Aab ehitussektori käekäigust

Priit Roosimägi ja Kristo Aab ehitussektori käekäigust – LHV Podcast 11 2020

Kuula:

Kirjeldus:
LHV majandusanalüütik Kristo Aab ja Merko Ehituse finantsüksuse juht Priit Roosimägi analüüsivad ehitussektori käekäiku 2020. aastal. Kuula, kui palju on suuri ja väikeseid ehitusfirmasid räsinud koroonakriis ja kui palju juba varem alanud mahtude kahanemine. Kas avaliku sektori tellimused võiksid asendada erasektori huvi vähenemist, kuidas on seis tööjõuga ja miks on tulevikuarenguid võimatu prognoosida? Küsimustega suunas vestlust LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum.