Mai-Agate Väljataga selgitab, kuidas liikuda edasi uude ajastusse

Mai-Agate Väljataga selgitab, kuidas liikuda edasi uude ajastusse

Kuula:

Kirjeldus:
Energeetiline uus ajastu on alanud ning selgeltnägija ja teadjanaine Mai-Agate Väljataga õpetab, mismoodi uus energia alguse on saanud, kuidas sellega kaasa minna ja kas peaks uue ajastu puhul midagi ka kartma. Lisaks saame täpsemalt teada, kuidas toimub oma reaalsuse loomine.

Energiatund: riik ei hakka tuumajaama rajajate pilli järgi tantsima

03.03.21 Energiatund: riik ei hakka tuumajaama rajajate pilli järgi tantsima by Äripäeva raadio

Kuula:

Kirjeldus:
Eestisse tuumajaama rajamise lubamise või keelamise otsus sünnib laiapõhjalise arutelu järel, mitte arendajate soovist, räägib Äripäeva raadio värskes saates “Energiatund” keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt.

Eestis käib tuumajaama rajada sooviva Fermi Energia eestvedamisel juba mitu aastat arutelu tuumaenergia kasutusele võtmisest. Samas poliitilist otsust selle energia kasutamiseks Eestis alles hakatakse keskkonnaministeeriumi eestvedamisel välja selgitama.

Teemegi saates juttu sellest, kuidas Eesti seisukoht selle energia kasutusele võtmisest sünnib, kas tasub juba toimiva taastuvenergia kõrval panustada valdkonnale, mida tuleb hakata nullist üles ehitama, kas Eesti peaks olema uue põlvkonna tuumajaama esimene kasutaja, mida on ühist Huaweil ja Hiina tuumatehnoloogial, ning sellest, kuidas tuumaenergia kasutamisel või mittekasutamisel hea otsus teha. Räägime ka tahkudest, mida on tuumaenergia kriitikud välja toonud.

Saates on külas füüsik Andi Hektor ja keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt.

Saatejuht on Rivo Sarapik.

Fotol: Kanada ettevõtte Terrestrial Energy arendatav sulasoolareaktor.

Energiatund: valitsuse konkreetne plaan ajab tootjal harja punaseks “See on viga”

03.02.21 Energiatund: valitsuse konkreetne plaan ajab tootjal harja punaseks “See on viga”

Kuula:

Kirjeldus:
Heidame saates pilgu värske koalitsiooni energiavaldkonna mõtetele, ideedele ja kuupäevadele, mis said kirja koalitsioonileppesse. Juttu tuleb sellest, miks osad ettepanekud pettumust valmistavad, mis on hästi ning mis teemad plaanidest sootuks puudu, kuid peaksid seal olema.

Räägime ka Ida-Virumaa tulevikust ehk milline on õiglane majandusmudeli ümber kujundamine ning millega tegeleda Kirde-Eestis pärast seda kui põlevkivi kasutamine tööstustes lõpeb.

Teemasid kommenteerivad VKG juht Ahti Asmann, Sunly juht Priit Lepasepp ja majandus-kommunikatsiooniministeeriumi energeetika asekantsler Timo Tatar.

Saatejuht on Rivo Sarapik.

Katrin ja Mihkel – Põhivajadused, seisund, energia ehk UPW 2020 kogemus

#90 – Katrin ja Mihkel – Põhivajadused, seisund, energia ehk UPW 2020 kogemus

Kuula:

Kirjeldus:
#90 – Katrin ja Mihkel – Põhivajadused, seisund, energia ehk UPW 2020 kogemus by Täitsa Pekkis

Energia on seal, kus on tähelepanu

Podcast #8: Energia on seal, kus on tähelepanu

Kuula:

Kirjeldus:
Tähelepanu on ehk meie suurim võimalus ja samas ka suurim risk. Kui me suudame teadlikult suunata oma tähelepanu asjadele, tegevustele, mis meid edasi viivad, siis me ka liigume soovitud suunas.

Kui me tähelepanu suunata ei suuda, siis me triivime – nii füüsilises kui vaimses mõttes – sinna, kuhu kõikvõimalikud tuuled meid lükkavad. Ja see ei pruugi olla see koht, kus me olla tahaks.

Allpool 20 minutiline podcasti episood sellest, mis on tähelepanu, miks ta on tähtis, kuidas ta erinevates olukordades muutub ja kuidas teda teadlikult treenida. Kuula ikka!

Ilma pädevustunnistuseta ahjuehitaja jätab dokumendid esitamata

Ehitame Maja #14: Ilma pädevustunnistuseta ahjuehitaja jätab dokumendid esitamata by Ehitame Maja

Kuula:

Kirjeldus:
„Ahju ehitamise juures on dokumentatsioon väga tähtis, kuna hiljem maja vastuvõtmise juures küsib Päästeamet toote passi. Kui ahju ehitab ilma pädevustunnistuseta pottsepp, siis tema passi väljastada ei saa, sest selle väljastamise õigus on ainult neljanda või viienda kategooria pottseppal,” hoiatas staažikas pottsepp Kerri Koppel.

Tagant järele ahjule passi väljastamine on omanikule kallis lõbu, selle hind on turul 500 eurot.

Isa ja poeg, Raivo ja Kerri Koppel, kes mõlemad on pädevad ahjumeistrid, kinnitavad kui ühest suust, et pottsepal peab olema pädevused ja väljaõpe, et seda tööd teha. „Pädev meistrimees peab suutma teha valmis tulekolde esikiisid, joonised ja kui küttekolle on valmis, siis ka ahju passi vormistama. Iga meie ahi on disainahi, mille lahenduse oleme välja töötanud, nii saame olla tulemuses kindel,” selgitas Raivo Koppel.

Kliendil tuleb lihtsalt enne meistriga kokkuleppe sõlmimist Kutsekoja leheküljel kontrollida, kas töö tegijal on olemas ka kutsetunnistust. Pädevate meistrite nimed on seal kenasti kirjas.

Ahjude puhul tekib küsimus, milline ahi ehitada, kas soojust salvestav või mitte? Vahet tuleks teha, kas tegemist on ahju, kamina või moodsa nimega kaminahjuga. Kerri Koppel selgitas, et salvestav ahi on massiivahi, mis ehitatakse näiteks tellistest või kividest. Kütmise ajal energia salvestub ja 24 tundi on tagatud toasoojus.

„Salvestav ahi on kui aku, mis salvestab energia ja hiljem loovutab selle pika aja vältel,” lisas Raivo Koppel, kellel töökogemust pottseppana on viisteist aastat.

Kui vaadata kaminaid, milles hinnatakse romantilist visuaali, siis on võimalik ka kaminat ehitada ahju põhimõttel. „Erinevalt kaminast selline kaminahi salvestab energia aga kui on õhkküttega kamin, siis on senikaua ilus vaade ja eraldub soojust, kui tuli põleb,” selgitas vahet Raivo Koppel.

Ehitame maja saates räägivad pottseppmeistrid, isa ja poeg, millised on suurimad müüdid ahjude ja kütmise teemadel. Milliseid puid kõlbab ahjus põletada ja kui ahi laguneb ära, siis kelle süü see on. Saatejuht on Juuli Nemvalts.

Kõikide küsimuste, ettepanekute ja kommentaaridega palun pöörduda meie poole kirjalikult: ehitamemaja@ekspressmeedia.ee

Liisi Tarvo

Liisi Tarvo – “Negatiivne tagasiside ei ole negatiivne tagasis…

Kuula:

Kirjeldus:

“Kas äri üldse töötab, kui kõik on hästi?”

Meil on äärmiselt hea meel jagada teiega lugu, mis on tõestuseks sellele, et sihikindlus ja kirg oma tegemiste vastu viivad sihile olenemata vanusest.
Saage tuttavaks Liisiga, kelle missiooniks päästa maailm iga päev vrapiga on olnud juba 11-aastasest saadik!

Juba siis olid Liisil oma tulevase toidukoha menüüd valmis, vähemalt restorani mängus. 16-aastasena ühendati jõud isaga ning 2015 avati Eesti esimene vrapikohvik. Tänaseks on Liisil kohvikuid Wrap’n’Roll juba kolm. Kolmekäigulised õhtusöögid, tervislik elustiil ning loomingulisus on Liisit köitnud juba varasest elueast.
Enda teadmisi täiendab Liisi hetkel Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor turunduse ja ärijuhtimise erialal. Hea huumorimeel, vastutustundlikkus, tänulikkus, elu usaldamine ning hindamatu isa tugi on Liisi viinud sinna, kus ta tänaseks on.

“Toitlustamine ei ole kaneelirullide küpsetamine. Kaneelirullide küpsetamine on selle kõige väiksem osa. Number üks on inimeste juhtimine. Kui tiim on õnnelik, kiirgab see ka väljapoole.”

“Negatiivne tagasiside ei ole negatiivne tagasiside, vaid kui seda on tehtud konstruktiivselt, siis see alati aitab sind.”

“Vihkamine on täpselt see, kui sa võtaksid mürki ja loodaksid, et keegi teine ära sureb!”

Tänases saates tuleb juttu:
* kuidas tekkis Wrap’n’Rolli kiirtoidu kohvik.
* missugused väljakutsed kaasnevad kohviku loomisega.
* missuguseid õppetunde on Liisi läbinud restorani rajamisel.
* mida kujutab endast toitlustus valdkond.
* kuidas leida enda tiimi õigeid inimesi ja hoida tiim õnnelikuna.
* kuidas hakkama saada elus suurte ootamatuste ja muutustega.
* kui oluline on mentaalne tervis.

“Inimese energia ei ole lõputu. Raha ei kao kunagi maailmast ära. Tervis ja aeg kaob küll.”

“Ole tänulik kõige eest, mis on sulle antud!”

Hea kuulaja! Kui Sul on meile või Eglele küsimusi/ettepanekuid, siis võta julgelt ühendust facebookis või kirjuta indrek@hakkametegutsema.ee. Hoia end meie tegemistega kursis ja jälgi meid ka Instagramis!

Võlutrikk, kuidas naise libiido kolme päevaga miinustest lakke lüüa

Võlutrikk, kuidas naise libiido kolme päevaga miinustest lakke lüüa

Kuula:

Kirjeldus:
Täna arutavad «Naistejuttude» stuudios Dagmar Lamp ja Kristina Herodes armastuse üle.

Jutuks tulevad tähelepanuavaldused, kuidas suhtes energiat jagada ning räägime ka libiidost – millised on need võlutrikid, kuidas see tagasi saada.

Kuula saadet!

Suhkrust ja maiustustest sõltuvusse jääda pole võimalik

Suhkrust ja maiustustest sõltuvusse jääda pole võimalik

Kuula:

Kirjeldus:
Suhkurt ei tasu karta, vastupidi – enda ja oma pere tervise huvides tasub nende toimega kursis olla. Oluline on aga teada, et lisatud suhkrud ei tohiks anda üle 10% soovituslikust energiast.

Energia salvestamine – taastuvenergia lahutamatu kaaslane

Energia salvestamine – taastuvenergia lahutamatu kaaslane by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Taastuvenergiatehnoloogiad on viimastel aastatel arenenud revolutsioonilises tempos ning tänapäeval on tuule ja päikese jõul toodetud elektrienergia juba mitmel pool osutumas odavamaks fossiilsetest alternatiividest. Samas on selge, et juhitamatute energiaallikate osakaalu suurenemisega energia tootmisportfellis kasvab ka energia salvestusvõimekuse tähtsus. Arutelus kuuleme, millised lahendused on Eestis välja töötamisel elektrienergia salvestamiseks, kuidas ja kas üldse mõjutab selline muutus tavatarbijat, kuidas tagatakse tulevikus elektri varustuskindlus ja palju muud.

Arutelu juht: Mihkel Annus
Osalejad: Peep Siitam (Energisalv OÜ), Taavi Veskimägi (Elering), Jaanus Uiga (Majandus ja kommunikatsiooniministeerium), Rain Neemlaid (Elektritransport OÜ)
Korraldaja: Eesti Taastuvenergia Koda

Arutelu leidis aset 9. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.