Särtsakas tulevik: milliseid võimalusi pakub kogukonnaenergeetika?

20.05.21 Särtsakas tulevik: milliseid võimalusi pakub kogukonnaenergeetika?

Kuula:

Kirjeldus:
Millal saab väikeses päikeseelektrijaamas toodetud elektrit müüa edasi naabrile? Milliseid soodustusi antakse Euroopas kogukondlikule energiatootmisele? Kui kaugel on Eestis kogukondlike energiaühistute loomine? Millises juriidilises ja korralduslikus vormis on energiaühistut võimalik luua?

Neile küsimustele vastame saates “Särtsakas tulevik”, kus teemaks kogukonnaenergeetika ning ühistuline tegevus energiatootmisel.

Saates osalevad Martin Kikas, Nele Ivask ning Marten Saareoks Tartu Energiaagentuurist, Kaspar Alev Tartu linnavalitsusest ning BAX & Company energiainnovatsiooni ekspert Maarja Meitern.

Saade valmib koostöös Tartu Energiaagentuuriga.

Foto: Reuters/Scanpix

Energiatund: kogukondlik energia – investorile kasumlik ja tarbijale soodne

28.04.21 Energiatund: kogukondlik energia – investorile kasumlik ja tarbijale soodne by Äripäeva raadio

Kuula:

Kirjeldus:
Räägime kogukondlikust energiatootmistest ja energiaühistutest.

Saates on külas tulundusühistu Energiaühistu juht ja asutajaliige Märt Helmja, samuti ühistu asutajaliige ja Astri Grupi nõukogu liige Silver Hage ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetikaosakonna elektri-gaasituru ekspert . Marie-Ursula Vaks.

Energiaühistu eesmärk on ellu kutsuda uusi tuule- ja päikeseenergia projekte ja toetada taastuvenergiale üle minekut. Veidi enam kui 30 asutajaga alustanud ühistu on tänaseks kahekordistanud liikmete arvu.

Liikmetele pakub ühistu investeeringule tootlust, kohalikele kogukondadele aga soodsamat energiat. Veel ei ole ühistu projekte käivitanud, kuid Märt Helmja selgitab saates, millised projektid ja kuhu maakondadesse need tulevad.

Saatest selgub ka, miks tasub kogukondlikult energiat toota, kuidas see uus liikumine laialdasemalt levima panna, mis takistab ja soodustab ühituste teket.

Saatejuht on Rivo Sarapik.