Veiko Lasting. Maailma kõige lõõgastavam kogemus – floating

EESTI ESO 7 | Veiko Lasting. Maailma kõige lõõgastavam kogemus – floating by Eesti eso

Kuula:

Kirjeldus:
„Eesti eso” seitsmendas osas käis külas Veiko Lasting, jututeemaks oli floating. Sensoorse deprivatsiooni kambri lõi 1954. aastal John C. Lilly, esialgu kasutati kambrit kosmonautide treenimiseks – neid harjutati kaaluta olekuga harjuma.

Täielik pimedus, surmvaikus, kaaluta olek – see võib esialgu kõlada pisut hirmutavalt. Sensoorse deprivatsiooni kamber (sensory deprivation tank) on suur kaanega vann, kus inimene sisse poeb. Vannis on kehatemperatuuril vesi, kuhu on valatud suures koguses magneesiumsoola, nii et keha hakkab vee peal justkui hõljuma (seepärast nimetatakse seda inglise keele järgi floatimiseks). Justkui Surnumeres. Asja mõte on kaotada ära kõik välised aistingud – heli, visuaal, tunnetus. Kuna vesi on täpselt kehatemperatuuril, ei saa inimene pärast mõnda aega enam aru, kust algab vesi, kust lõpeb õhk. Keha kaob justkui täielikult ära, ent ajutegevus jätkub ilma segavate faktoriteta.

Floatimist kasutatakse ravimeetodina väga palju Rootsis. Seal sai oma esimese kogemuse ka Veiko. Rootsis on viimaste aastate jooksul antud välja ka kaks doktoritööd – floativate inimeste ajutegevust on mõõdetud. Aju lülitub kaaluta olekus rahulikku režiimi, mis on võrreldav meditatsiooniga. Rootsis tehtud doktoritööd keskendusidki kahele aspektile – mentaalsele ja füüsilisele.

Mentaalse poole pealt leiti, et kambris saab edukalt ravida depressiooni ja ärevushäireid. Füüsiliselt võitleb meie kesknärvisüsteem pidevalt gravitatsiooniga, ent kaaluta olekus kaob see faktor täielikult ära, mistõttu töötab kamber ka taastusravis. Meetodit kasutavad paljud sportlased, samuti leiavad floatimisest abi inimesed, kes vaevlevad igapäevaselt valude käes.

Saatejuht käis enne saadet ka ise asja proovimas ning nimetab sensoorse deprivatsiooni kambrit üheks maailma kõige lõõgastavamaks kogemuseks. Kehaliselt võiks seda natuke võrrelda saunaga – luud on pehmed, meel rahulik, argipäevamüra kuskil kaugel-kaugel.

Kuula saatest lähemalt!

Saatejuht: Taavet Kase
Tagasiside: eso@delfi.ee

Veiko Lasting – Floating

#14 Veiko Lasting – Floating – Ring Podcast

Kuula:

Kirjeldus:
Floating on võimalus võtta aeg maha ja leida mõned minutid enese jaoks. Võimalus astuda korraks välismaailmast sisemaailma, avada uks heade ideede ja loovuse juurde, raputada maha võõras ja leida üles oma.

Saate märkmed:

Mis asi on floating? [2:20]
Hõljumise mõju tervisele [5:10]
Sessiooni olemus [7:02]
Meelte väljalülitamine [10:47]
EPSOM soola kasulikkus [15:33]
Inimeste kogemused hõljumisel [17:44]
Sessiooni pikkus [19:54]
John Lilly kambrid [20:45]
Sessiooni järgne tunne [23:45]
Erinevad kambrid [35:53]
John C. Lilly – hõljumise leiutaja [38:20]
John Lilly “Solid State Intelligence” teooria [43:10]
Hõljumise seos meditatsiooniga [47:15]

Kristjan Kiisk

#009 Kristjan Kiisk by Lainel

Kuula:

Kirjeldus:
Kristjan Kiisk on üks meeletu lainehunt, rõõmus ja südamlik sõber. Rääkisime Kristjaniga 7.novembril 2017 Laagris purjelaua lainesõidust, Surfikoolist Laulasmaal, tünga nautimisest, isadusest ja sellega seonduvast mõtlemise muutumisest, D-vitamiini pakettidest, flow seisundist, floatingust ja seljaprobleemidest ning mõnest vau uudisest interneti avarusest.
Vaata lisaks Surfikoolist – https://surfikool.ee, https://www.facebook.com/Surfikool-271677312683/?fref=ts

Kristjani muusikaeelistus – https://www.youtube.com/watch?v=iNZeSj717Js&feature=youtu.be

“Surfer, Dude” film – http://www.imdb.com/title/tt0976247/
Flow seisund – https://en.wikipedia.org/wiki/Flow_(psychology)
Floating – http://www.floating.ee
Estonian Surf Championships, Surfing Sri Lanka – https://www.youtube.com/watch?v=6eqU2vHdDNc
Hater kohtinguäpp – http://www.businessinsider.com/hater-dating-app-connects-you-with-people-who-hate-the-same-things-photos-2017-2
Inimliha restorani võltsuudis – http://www.alexkwa.com/the-human-meat-restaurant-in-japan-is-fake/