Fotodokumentalist Annika Haas: pildid peavad olema sügavad ja mõtestatud

Episood 2: Fotodokumentalist Annika Haas: pildid peavad olema sügavad ja mõtestatud by Täiskaader

Kuula:

Kirjeldus:
Õhtulehe uues fotograafiateemalises podcastis „Täiskaader“ jagavad oma mõtteid need inimesed, kes maailma enamasti läbi kaamerasilma vaatavad. Teises osas on fookuses mugavustsoonist välja viivates fotoprojektides osalemine ja enda nähtavaks tegemine.

Muidugi ei saa saatejuht, kogenenud pressifotograaf Stanislav Moškov ja tema külaline Annika Haas üle lipsata ka fotograafi elukorraldusest kriisisituatsioonis, kus sissetulekud on minimaalsed või sootuks puuduvad.

Nad mõlemad tõdevad, et nii praeguses olukorras kui üleüldse on kõige tähtsam oma mugavatest raamidest välja tulla ning leida uusi lahendusi, ideid ning värskust. Olgu selleks siis pressifotograafitöö või dokumentalistiamet – osalemine uutes projektides aitab end arendada ja (taas)avastada.

“Sellepärast ma soovitan vaadata isolatsioonidialoogi projekti ka pressifotograafidel. Olla stampides kinni ja tuttavlike klišeede kaudu end väljendada on hea ja mugav. Aga kui vaadata Lääne pressifotograafiat, siis minnakse järjest enam mõtestamise ja sügavuse teed. Ehk, et inimene peab fotograafi tehtud pilti rohkem ise lahti kodeerima. Asju ei pea otse ära ütlema,” arutleb Annika Haas fotograafia muutuste üle.

Ka rõhutab Haas, et fotograaf peab olema alati oma töödega pildis, levitama oma fotosid avalikult sotsiaalmeedias, eriti Instagramis. Siis jääb võimalus, et ägedad projektid leiavad piltniku ise üles.