Umatsõs tett Kreutzwaldi jutussõ’ võro keelen ja meelen

Umatsõs tett Kreutzwaldi jutussõ’ võro keelen ja meelen

Kuula:

Kirjeldus:
CD “Umatsõs tett Kreutzwaldi jutussõ’ võro keelen ja meelen” (Papa Kreutzwaldi Õueteater 2018). Plaadi pääl kõnõlõsõ uman kodotsõn võro keelen Kreutzwaldi muinasjuttõ Silvi Jansons, Helju Kalme, Ruth Toots, Siiri Toomik ja Helle Laanpere. Juttõ vaihõlõ mängitäs jupikõisi Fred Jüssi helüplaadilt “Eesti laululinde” (Tallinn, 2011). Kaasõpilt: Grethe Rõõm.

Tallinna Ülikool: tunnustatud neuroloog järgib logelemise õpetust

13.10.20 Eetris on Tallinna Ülikool: tunnustatud neuroloog järgib logelemise õpetust by Äripäeva raadio

Kuula:

Kirjeldus:
Ida-Tallinna keskhaigla neuroloogiakeskuse juhataja ning Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi külalisprofessor Toomas Toomsoo proovib teha nii nagu loodusemees Fred Jüssi õpetab ehk leida logelemiseks aega, tunnistades samas, et parimais arstiaastais olles ei kipu see kuigi hästi õnnestuma.

„Mu abikaasa ütleb ikka, et „sa magad nii vähe“,“ märgib Toomsoo saates „Eetris on Tallinna Ülikool“. Tööpäevad on tohtri nentimust mööda tõepoolest pikad, see-eest üritab ta nädalavahetuseti mitte midagi teha. Seda õppis Toomsoo Saksamaal enese täiendamise aegu.

„Kui sa saad nädalavahetusel lõõgastuda, siis see on väga suur motivaator esmaspäeval uuesti alustada,“ teab närviarst öelda.

Toomas Toomsoo kinnitusel on vaimu ja keha, nende hulgas närvide puhkamine ääretult tähtis, sest selle vajaduse eiramine ning liiga suur stress tõotab pikapeale tuua füüsilisi tagajärgi.

Saates kuuleb muu hulgas, kui edukalt õnnestub tänapäeval peavalude põhjustele jälile saada, mis kohe-kohe 50aastaseks saavat Toomsood praegu tööalaselt nii-öelda käivitab ning mis värvi jopet ta parema meelega ei kannaks. Temaga vestleb Karl-Eduard Salumäe.

Lugude jutustamine

Episood 8. Lugude jutustamine. by Kujuta Pilti

Kuula:

Kirjeldus:
“Urmas Tartes ütles, et Fred Jüssi ütles, et olulisem on see, mis jääb pildist väljapoole, mitte see, mida sa pildil näed.”

Märt Murrik, Kert Kõivik ja Martin Küngas arutlevad lugude jutustamise olulisuse üle fotograafias ja videograafias. Kuidas äratada vaatajas huvi ühe pildi või video vastu, millist kogemust või lugu siduda ühe loominguga ja millest rääkida? Uurime ka seda, mis jääb ühest pildist väljapoole ja jutustame ka ise ühe loo, muuseas ka sellest, kuidas me eelmisel suvel esimest korda kohtusime. Loomulikult hõikame omalt poolt välja ka visuaalikunstnikud, kes on silma jäänud.

(Üks kärbes oli ka külas.)

LINGID:
Aivar Pihelgas
https://www.eestifoto.ee/lektor/aivar-pihelgas

This Guy Edits
https://www.youtube.com/user/svenpape

Shortstache
https://www.instagram.com/shortstache/

Longstache
https://www.instagram.com/longstache/

Kerdi improviseeritud kaader

Jäämägi

Martini Limoncello

View this post on Instagram

Tore on valmistada midagi oma kätega. Meie eelmisest aasta mõttest valminud sidruninaps sai sooja vastuvõtu osaliseks. Võib-olla peaks rohkem selliseid eksprompt ideid realiseerima ka uuel aastal… . . —– . . Feels good to create something physical. Our Limoncello was welcomed with a sparkle in the eyes. Perhaps some spontaneous ideas should also be taken on this new year… . . #limoncello #homemade #handmade #HMbrewery #lemon #lemons #limone #limoni #liquor #liquiro #liquire #italianrecipes #diy #delightfuldrinks #drink #drinks #drinkup #organic #booze #lemonade #yellow #fresh #makethings #happinessishomemade #inspiration #handcrafted #alcohol #cheers #createeveryday

A post shared by M A R T I N⠀⠀K Ü N G A S (@martinkyngas) on

Märdi jäätunud lilled

View this post on Instagram

. Mäletan, kui kunstiõpetuse tunnis õpetaja küsis sellise veits pragava tooniga, et kas päriselus on asjadel sellised piirjooned, nagu ma oma piltidel kujutan… No, ma ei tea. Natukene nagu oleks ju 🤔😎 . . My arts teacher didn't particularly like when (as a youngster) I drew with harsh borders. She said that that's not realistic… Well, I'd say it depends. . The beauty is in the mind of creator, not necessarily in eye of beholder. . . . #winteriscoming #relax #naturephotography #hommikud #Eesti #visitEstonia #visitValgamaa #morningmoods #natureisourplayground #Eestifotograafid #outdoortherapy #earthfocus #subzero #freezeoftheday #moody_moments #moodygram #wandermore #awesome_earth #wekeepmoments #visualsoflife #welivetoexplore #flowersoftheday #freezing #flowerpower #flowergram #blackandwhite #bnwphotography #blacknwhite_perfection #sonyalpha #VisualTeam_ee

A post shared by Märt (@nrrtr) on

Jimmy Nelsoni Kasahstani pilt –
https://www.jimmynelson.com/people/kazakh

Visual Team-i koduleht
https://visualteam.online/

Kunstnikud keda me välja hõikasime

Henri Kiviluoma
https://www.instagram.com/hneri/

Felix Alejandor Hernandez
https://www.instagram.com/hernandez_dreamphography/

Birgit Varblane
https://www.instagram.com/birgitvisuals/

Fred Jüssi “Loodus tehiskeskonnas”

Ööülikool. Fred Jüssi “Loodus tehiskeskonnas”

Kuula:

Kirjeldus:
Inimestena oleme looduse osa. Loodus ei ümbritse meid, loodus sisaldab meid. Kuidas seda ilu mõista ja hoida. Bioloog Fred Jüssi 2016. aastal salvestatud loeng “Loodus tehiskeskonnas”.

Kristjan Otsmann: Ole ise

#04 Kristjan Otsmann: Ole ise by Podcast: Elu Looming

Kuula:

Kirjeldus:
Kristjan Otsmann on isa, qigongi harjutaja, mootorrattur, viljandlane ja enesejuhtimise ning projektijuhtimise koolitaja. Selles vestluses uurin Kristjanilt, kuidas luua elu, mis on hästi elatud.

Möödunud sajandi lõpus oli Kristjan Postimehes peatoimetaja asetäitja, kus tema tööpäevad olid väga pikad ja pingelised. Soov teha asju targemini viis ta David Alleni “Getting things done” raamatuni. Proovis. Toimis. Proovis veel mõningaid meetodeid ja suutis muuta enda tööpäevad efektiivsemaks. Varsti avastas end nõu andmas ka teistele ning sealt edasi liikus teekond koolitaja rolli.

Kristjan püüab olla nagu Fred Jüssi, kes ei jää kinni eesmärkidesse ja põhimõtetesse, vaid tunnetab enda sihti või suunda. Teda innustab tegutsema mõte, et kui ta saab tekitada inimestes mõtteid, mis aitavad neid neile olulisi asju paremini ära teha, siis see on suur asi.

Mitme lapse isana maksimeerib Kristjan eraelulist aega – mida rohkem, seda uhkem. Töö ja eraelu vahel piiri hoidmine aitab hoida asju korras. Ta tunnistab, et armastab väga enda tööd ja kui puuduks selge piir töö ja eraelu vahel, siis võtaksid üle tõsised töönarkomaanlikud kalduvused.

Eriti oluline on olla enda laste jaoks olemas esimestel aastatel, sest sel perioodil luuakse baasturvalisus. Mida rohkem oleme enda laste juures, seda turvalisem on nende keskkond.

Viimased aastad on Kristjan töötanud 4 päeva nädalas. See tähendab, et tööaega tuleb nutikamalt kasutada ja osa “kena oleks” asju ära jätta. Kuna tegevustel on kalduvus täita neile ettenähtud aeg ja seda ületada, siis aitab piiride sättimine ohjata enda ajakasutust.

Suurem osa ajajuhtimise koolitustel osalejatest käivad auditit tegemas – vaatavad eemalt peale, kuidas asjad töötavad ning “tuunivad” enda praktikaid. Mõned otsivad ühte imevahendit, mis lahendaks kõik probleemid, ent pigem saab leida 1-2 konkreetset tööriista, mida praktiseerida.

Vanemas eas otsitakse ka rohkem moodusi, kuidas enda elu mõtestada. Neid osalejaid võib kõnetada Viktor Frankl´i logoteraapia, kus küsitakse endalt 3 küsimust:

Kuidas Sa veedaksid eesootava päeva, kui Sul poleks mitte ühtegi kohustust?
Mida kavatsed kasvõi natuke nautida eesoleval päeval?
Mis Su elu mõte on täna – miks Sa oled täna?
Elu mõte on dünaamiline, see muutub ajas.

Kuidas aga distsiplineerida end tegema neid asju, mida on vaja teha? On inimesi, kellele distsipliin ei sobigi. Kõige olulisem on tabada ära, milline on Sinu töövahend, mis toimib. Oluline märksõna on pidev parendus – pidevalt muutuda natuke paremaks.

Kristjani jaoks töötab hästi pomodoro tehnika – taimer 25 minutiks tööle ja keskendunult konkreetset ülesannet tegema. Midagi muud vahele ei võta. Kui 25 minutit on täis, võtab pausi ja pärast seda võtad järgmise pomodoro tsükli. Pärast 4 tsüklit võtab pikema pausi.

Veel mõned põhimõtted, mis toimivad Kristjani enda jaoks hästi:

Olulised asjad esimesena.
Hommikuti nupukam.
Mõttekaardilik mõtlemine ja visualiseerimine ning kritseldamine.
Mida aeg edasi, seda vähem vidinaid.
Qigongi praktikad tervise hoidmise jaoks.
Kui tahad vähendada aega raiskavaid tegevusi (näiteks Facebooki scrollimine), siis aitab see, kui leiad head asendustegevused ja täidad vajalikud eeldused. Näiteks pooleli olev põnev raamat käepärast.

Mõnikord tasub leida aega, et molutada sihipäraselt. Teha aktiivselt mitte midagi. Olla omaette.