Energiatund: riik ei hakka tuumajaama rajajate pilli järgi tantsima

03.03.21 Energiatund: riik ei hakka tuumajaama rajajate pilli järgi tantsima by Äripäeva raadio

Kuula:

Kirjeldus:
Eestisse tuumajaama rajamise lubamise või keelamise otsus sünnib laiapõhjalise arutelu järel, mitte arendajate soovist, räägib Äripäeva raadio värskes saates “Energiatund” keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt.

Eestis käib tuumajaama rajada sooviva Fermi Energia eestvedamisel juba mitu aastat arutelu tuumaenergia kasutusele võtmisest. Samas poliitilist otsust selle energia kasutamiseks Eestis alles hakatakse keskkonnaministeeriumi eestvedamisel välja selgitama.

Teemegi saates juttu sellest, kuidas Eesti seisukoht selle energia kasutusele võtmisest sünnib, kas tasub juba toimiva taastuvenergia kõrval panustada valdkonnale, mida tuleb hakata nullist üles ehitama, kas Eesti peaks olema uue põlvkonna tuumajaama esimene kasutaja, mida on ühist Huaweil ja Hiina tuumatehnoloogial, ning sellest, kuidas tuumaenergia kasutamisel või mittekasutamisel hea otsus teha. Räägime ka tahkudest, mida on tuumaenergia kriitikud välja toonud.

Saates on külas füüsik Andi Hektor ja keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt.

Saatejuht on Rivo Sarapik.

Fotol: Kanada ettevõtte Terrestrial Energy arendatav sulasoolareaktor.

Kunda, Soomaa, Lümanda ja Videviku kummitusi on isegi võimuorganid kohanud

Kunda, Soomaa, Lümanda ja Videviku kummitusi on isegi võimuorganid kohanud

Kuula:

Kirjeldus:
Tänases «Külmavärinate» kõhedate lugude saates räägivad Heidi ja Dagmar erinevatest poltergeistidest, kes on Eesti rahvast hirmu all hoidnud. Soomaa poltergeist, kes senini inimesi hirmu all hoiab; Kunda kummitus, kelle uurimiseks keskkonnaministeerium peaaegu 20 000 krooni eraldas; Videviku poltergeist, kes loopis politseinikke purkidega ja veel õudseid juhtumeid.

Millisena soovime näha Eesti metsasid 100 aasta pärast?

Millisena soovime näha Eesti metsasid 100 aasta pärast? by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Keskkonnaministeeriumi korraldataval vestlusringis arutavad metsanduse arengukava 2021-2030 (MAK2030) raames metsanduse erinevate valdkondadega seotud inimesed Eesti metsade tuleviku üle. Analüüsitakse metsanduse praeguseid võlusid ja valusid ning püütakse üheskoos publikuga leida vastused küsimustele, milliseid metsasid me soovime Eestis näha 100 aasta pärast ning mida tuleks selleks meil täna teha. Arutelul üles kerkinud ideed ja mõtted soovib ministeerium võtta endaga kaasa ning kasutada neid MAK2030 koostamisel.

Arutelu juht: Anu Välba
Osalejad: Kadri-Aija Viik (MTÜ Ühinenud Metsaomanikud), Hardi Tullus (Eesti Maaülikool), Asko Lõhmus (Tartu Ülikool), Henrik Välja (Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit), Marku Lamp (Keskkonnaministeeriumi asekantsler), Kalle Muuli (keskkonnaministri nõunik)
Korraldaja: Keskkonnaministeerium, Kady-Ann.Sutt@Envir.ee

Arutelu leidis aset 11. augustil 2018 Paides.

Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Näha puude taga metsa – poliitikakujundamise kultuuri analüüs metsanduse debati näitel

Näha puude taga metsa – poliitikakujundamise kultuuri analüüs metsanduse debati näitel by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Eesti metsamajandamine on teema, mida on viimase paari aasta jooksul saatnud kohati ootamatult kirglik osavõtt. Esialgu tehnilist laadi eriarvamustest lahvatanud mõõduvõtt sai kärmelt sotsiaalse ja kultuurilise mõõtme ning tõi nähtavale Eesti kodanikuühiskonna mitmekülgsuse, animeerides olemasolevaid vabaühendusi ja inspireerides hulga uute ja häälekate tekkimist. Ei ole juhus, et Eesti arutelusaadete lipulaev, teledebatt “Suud puhtaks”, valis eelmisel aastal oma avasaate teemaks just metsanduse. Suud said ehk küll puhtaks räägitud, ent olulised küsimused on endiselt õhus. Mil määral aitab kaasamine kaasa ning mil määral ahistab? Kas väärtuskonflikti ei ole põhimõtteliselt võimalik mõistlikult lahendada? Kuidas luua tõenduspõhist poliitikat, kui isegi alusfaktides ja -mõistetes ei suudeta ühel hetkel enam kokku leppida? Nüüd, kus on valmimas uus metsanduse arengukava aastateks 2021-2030, on ehk paras hetk analüüsida toimunut ning võtta kokku olulisimad õppetunnid kaasamisest ja poliitkommunikatsioonist Eesti metsanduse näitel.

Arutelu juht: Anu Välba

Osalejad: Kadri Lainas (sõnumiagentuuri Akkadian partner), Tarmo Tüür (ELF), Marku Lamp (Keskkonnaministeerium), Liina Gross (Eesti Metsaselts)
Korraldaja: Citizen OS, Kady-Ann.Sutt@Envir.ee

Arutelu leidis aset 11. augustil 2018 Paides.

Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.