Ühe lahutuse lugu: “Ettepanek lahku minna tuli nagu välk selgest taevast!”

Mõttekoht, osa 57: Ühe lahutuse lugu: “Ettepanek lahku minna tuli nagu välk selgest taevast!” by Mõttekoht

Kuula:

Kirjeldus:
„Äkki me ei peaks enam koos olema?“ oli eksabikaasa lause, mis tuli kogemusnõustaja Vivika Voolule nagu välk selgest taevast. Naine räägib värskes Naistelehe podcastis Mõttekoht, et kuigi püüti veel päästa, mis päästa annab, kolm aastat hiljem abielu ikkagi lahutati.

Vivika ütleb, et kuigi 20 aasta pikkuses abielus oli hetki, kus talle tundus, et midagi võiks muuta, tuli ikkagi abikaasa ettepanek talle tõelise šokina. Terve elu end laste kasvatamisele pühendanud naine tundis äkki, et kogu elu on pea peale keeratud.

Tasapisi sai ta aga aru, et on iseendale parim jõuallikas ning hakkas tegelema endale hingelähedaste teemadega. Üks neist on kogemusnõustaja õppe läbimine, et olla toeks teemadel, mis teda ennast on elu jooksul enim puudutanud – abielulahutuse kõrval ka väljakolimine pikaaegsest elukohast, vanemate surm ja lein, depressioon, identiteedikriis ja tervenemine kroonilistest haigustest. Kõike seda poleks olnud, kui poleks olnud lahutuse käivitavat jõudu.

Kuidas abielulahutus inimesi muudab, kas sellest võib leida ka midagi head ning kuidas selle kõigega toime tulla, saabki teada värskest saatest.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.

Ühe depressiooni lugu: „Ühel päeval ei jaksanud ma enam voodist tõusta.“

Mõttekoht, osa 56: Ühe depressiooni lugu: „Ühel päeval ei jaksanud ma enam voodist tõusta.“ by Mõttekoht

Kuula:

Kirjeldus:
„Ühel hetkel tundsin, et ei jaksa enam. Kõik tundus mõttetu ja raske ning ka tavaliselt möödaminnes tehtavad igapäevatoimingud käisid üle jõu. Lohisesin nendest lihtsalt läbi, kuni ühel päeval ei jaksanud ma enam voodist tõusta,“ meenutab värskes Naistelehe podcastis Mõttekoht läbipõlemisega kaasnenud depressiooni kogemusnõustaja Piret Peters.

Depressioon on maailmas vaimse tervise haigustest kõige levinum. Ometi on see üsna stigmatiseeritud haigus ning sageli peetakse depressiooniga kimpus olevat inimest lihtsalt laisaks. Seesama väärarusaam tekitas Piretis ja tekitab ilmselt ka paljudes teistes haigetes suurt segadust. „Mis minuga toimub, miks ma hakkama ei saa,“ oli küsimus, mida Piret endale korduvalt esitas.

Nüüd, tervenenuna teab Piret, et kui ajukeemia on paigast ära, siis võibki juhtuda nii, nagu temaga juhtus. Et tal on olemas teadmine ja kogemus, et sellest haigusest on võimalik abi otsides ja endaga tegeledes välja tulla, on ta otsustanud kogemusnõustajana abikäe ulatada saatusekaaslastele.

Mis on depressioon, kuidas saame seda ennetada või millised nipid aitavad sellest haigusest tervenemise teel, sellest kõigest värskes saates räägimegi. Ka sellest, kui oluline on positiivne mõtlemine ning sõprade tugi.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.

Lähisuhtevägivald ühes Eesti peres: „Olen tihti imestanud, et ema veel elus on“

Mõttekoht, osa 55: Lähisuhtevägivald ühes Eesti peres: „Olen tihti imestanud, et ema veel elus on“ by Mõttekoht

Kuula:

Kirjeldus:
„Lapsena ma ei saanudki muud teha, kui viskuda oma kehaga vahele, kui isa emale kallale läks. Isa on löönud mul rusikaga lõualuu paigast, visanud mu teise korruse trepist alla, kirvega mööda õue taga ajanud,“ meenutab värskes Naistelehe podcastis Mõttekoht kogemusnõustaja Avo Kruuse oma elu peres, kus lähisuhtevägivald oli liigagi sage.

Nüüd on Avo võtnud nõuks aidata järjele sarnase olukorraga kokkupuutujaid ning töötab kogemusnõustajana. Ta teab liigagi hästi, kuidas lähisuhtevägivald ning selle kõrvalt nägemine jätab jälje kogu eluks ning mõjutab seda kogenu elu ja valikuid pikki aastaid. Kui mitte igavesti. Ning arvata, et see on vaid kitsa ringi teema, on vale – statistika järgi esineb lähisuhte vägivalda igas neljandas Eesti peres. 2017. aastal moodustas lähisuhtevägivald 43% kõigist vägivallakuritegudest. „See number räägib iseenda eest ja illustreerib meie kodudes valitsevat pilti,“ nendib Avo.

Mis on lähisuhtevägivald, kuidas see inimese elu mõjutab, kuidas sekkuda ning ise abi otsida, sellest kõigest tänases saates räägimegi.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.

Mõttekoht, Osa 52

Mõttekoht, Osa 52: by Mõttekoht

Kuula:

Kirjeldus:
„Kui inimesel pole teatud funktsiooni, siis teised meeled hakkavad seda korvama. Ja siis tulebki elada teistmoodi ning kasutada seda, mis sulle on jäetud,“ räägib Kerti Kollom Seidelberg oma elust pimedana. Just seepärast mäletab tema oma lapsepõlvest ennekõike erinevaid helisid ja muusikat.
Kuidas aga siis ikkagi mõista maailma, elada aktiivset elu ning tunda kevadeti rõõmu järjest värvilisemaks muutuva maailma üle, kui enda ümber olevat ei näe? Ilmselgelt ei suuda väga paljud meist seda mõista. Niisamuti napib meil teadmisi, kuidas toetada nägemispuudega inimesi. Et lünka veidigi täita, ongi tänase Naistelehe podcasti Mõttekoht külaliseks pimedana sündinud Kerti. Kogemusnõustajana on ta harjunud rääkima teemal, mis puudutab nägemispuudega inimeste toimetulekut ning ka seda, millist abi nad võiksid ümbritsevatelt vajada.
Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.

Taimsed naudingud

#4: Taimsed naudingud

Kuula:

Kirjeldus:
Külla tuleb Ingrid Joya Tsirel, kes kirjeldab end järgnevalt: “Ma olen kogemusnõustaja, holistiline toitumisnõustaja, holistiline kehameele tervendamise konsultant, herbaatik, fotograaf ja õppinud isetervendamist ja erinevaid loodusravi meetodeid. Lisaks korraldan erinevaid sündmusi alates Armastuse Rännakutest paaridele kuni väestavate naistelaagriteni välja. Ma näitan inimestele, kuidas õppida elu söömisest seksini uuesti nautima, olla terve ja õnnelik.”
Lisaks saad teada ühe põneva terviseretsepti!
Lisainfo: www.toiduingel.ee ja www.olenhoitud.ee

Noorus, sõbrad, perekond ja vaimne tervis. Saatejuht Mirko Rajas, külaline Hedvig Madisson.

#15 Noorus, sõbrad, perekond ja vaimne tervis. Saatejuht Mirko Rajas, külaline Hedvig Madisson.

Kuula:

Kirjeldus:
Seekord arutlevad Eesti Noorsooteatri kunstiline juht Mirko Rajas ja kogemusnõustaja, tugiisik ning Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise üks eestvedajatest Hedvig Madisson noorte inimeste vaimse tervise ja suhete teemal. See osa sobib väga hästi kuulamiseks nii noortele endile kui lapsevanematele, kes tahaksid paremini mõista, kuidas oma last toetada, kui ta ei ole enam lapseeas, aga võib-olla ei ole ka veel päris täiskasvanu.

#pearaadio #peaasi #vaimnetervis #hedvigmadisson #meeleolu #mirkorajas #noored #peaasi #pearaadio #perekond #sõprus #uni #vaimnetervis #ärevus

Mis motiveerib rasketel hetkedel edasi tegutsema?

Mõttekoht, osa 31: Mis motiveerib rasketel hetkedel edasi tegutsema?

Kuula:

Kirjeldus:
Mõnikord tundub kõik olema nii keeruline ja raske, et edasi tegutsemiseks pole enam jaksu. Mis siis saab? Kogemusnõustaja Martin Tooming on läbi elanud omajagu raskeid aegu ja usub, et alati on välja võimalik rabeleda ka kõige hullemast olukorrast, kui ümbritsevast leida killukenegi positiivsust. Kuidas end elu madalpunktides tegutsema motiveerida, sellest siinses Naistelehe podcastis Mõttekoht räägimegi.

Vestlust juhib toimetaja Silja Paavle.

Ingrid Joya Tsirel: “Elu On Mäng!”

#31 Ingrid Joya Tsirel: “Elu On Mäng!” by dali podcast

Kuula:

Kirjeldus:
🎧 DALÍ PODCAST #31: kogemusnõustaja, herbaatik ja fotograaf Ingrid Joya Tsirel “Elu on mäng!”
.
“Sa ei pea kõike naeratades vastu võtma! On väga eluterve panna piire ja öelda, kui sulle miski ei sobi,” julgustab Ingrid Joya Tsirel, kogemusnõustaja, holistiline toitumisalane nõustaja, herbaatik, fotograaf.
.
Joyaga rääkisime palju sellest, et mis värk nende nimedega ikka on?! Temal Joya, minul Dalí….. Et miks need sünnipärased nimed enam ei sobi, miks on vaja võtta miski muu nimi ja kuidas see uus nimi üldse tuleb, kui keegi väljaspoolt neid ei anna?
.
Lisaks tuli juttu elust kui mängust, kergusest ja partnersuhetest, iseendast teadlikuks saamisest ja enda vastu võtmisest. “Luba endal öelda, et sa pole rahul. Luba endal käia erinevatel kursustel, otsida ja kogeda ning leida see, kes sa täna oled. Sest sa oled igal hetkel uus ja me saame ise valida, mida soovime elus kogeda ja tunda,” ütleb Joya.
.
Saatest saad teada:
🧡 Mis värk nende nimede muutmisega on?
💛 Mismoodi ennast päriselt vastu võtta?
💚 Miks elu on mäng ja kuidas seda mängida?
🧡 Miks me armastussuhtes paremad tahame olla?
.
Podcasti leiad 👇🏻
🎥 Youtube – http://tiny.cc/JoyaYoutube
🎙 Soundcloud – http://tiny.cc/JoyaSoundcloud
📟 Spotify – http://tiny.cc/JoyaSpotify
.
TOETA DALI PODCASTI TEGEMIST!
Dalí podcast on Sulle tasuta, aga kui tunned, et said kas sellest või oled eelmistest saadetest saanud abi, mõtteid ja toetust, siis Sul on võimalus läbi Fienta teha rahaline tasakaalupanus: https://fienta.com/et/toetadalipodcasti
.
Ingrid Joya Tsireli tegemiste kohta saad infot tema kodulehelt ja FB lehelt: www.olenhoitud.ee
.
Ilusat kuulamist ja mängi eluga! ❤️
Dalí
.
.
#podcasts #dalipodcast #podcast #taskuhääling #täieliknauding #naudinmidateen #armastus #olenõnnelik #happiness #teenimisekunst #teenimiseilu #dalikarat #dali #teadlikloomine #manifestations #abundance #awareness #ingridjoyatsirel #olenhoitud

Rasked suhted: miks need meie elus on ning kuidas neid parandada?

Mõttekoht, osa 30: Rasked suhted: miks need meie elus on ning kuidas neid parandada? by Mõttekoht

Kuula:

Kirjeldus:
Suhetes tuleb ikka karisid ette, see on loomulik. Ometi on aga nii, et mõne inimesega on suhtlemine lihtne ja mõnus, teisega aga väga keeruline ja pidevalt pingeid tekitav. Miks, seda vaatame sotsiaaltöötaja ja kogemusnõustaja Kairit Lindmäega.

Raskeid suhteid võib seejuures esineda lisaks paarisuhtele kõikjal ja paraku ka igapäevaselt – olgu see siis näiteks tööl või suhetes vanematega. Kairit Lindmäe sõnul on raskete suhete algpõhjus selles, kui oma kaaslast ei väärtustata, teda ei usaldata, aktsepteerida ning omavahel ei räägita piisavalt. Samuti tulenevad paljud pinged eeldamisest – näiteks, kui keegi vaikib mõnda aega, on väga tavaline eeldada, et ta on selles olukorras pahane või ei mõista mind. Kõigis nendes olukordades aitab rääkimine. Olgu see siis omavahel või kolmandat poolt kaasates.

Tänases saates käsitlemegi raskete suhete olemust ning räägime sellest, mida nad inimesega teevad. Samuti mõtiskleme, milline võiks olla hea suhe ning kuidas suhteid parandada.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.

Mottekoht, osa 28: Kuidas kroonilise valuga toime tulla?

Mottekoht, osa 28: Kuidas kroonilise valuga toime tulla?

Kuula:

Kirjeldus:
„Valu õigeaegne ravi aitab ennetada kroonilise valu teket,“ rõhutab tänases Naistelehe podcastis Mõttekoht kogemusnõustaja Marika Kasemägi.

Marika on neli aastat elanud koos reumatoidartriidiga, sellega kaasnevad valud on tal ravimite ja liikumisega kontrolli all. Aga kolm aastat tagasi sattus ta autoavariisse ning sealt saadud kaelavigastus tekitab igapäevast peavalu ning sellega peab vapper naine iga päev võitlema. Marika suudab oma enesetunnet hoida stabiilsena ja on õppinud selgeks, mis olukorda hullemaks teeb, kuid nagu ta ise nendib – valuvabaks saamise tee on veel pikk.

Tänases saates räägibki ta, kuidas krooniline valu võib mõjutada inimese tervist üldises plaanis ning ka igapäevast toimetulekuvõimet, kuidas valu ennetada ning millal ja kust abi otsida.