Ekspert eetris: Peeter Selg “Koroonakriisist ja nurjatute probleemide valitsemisest”
Kuula:
Kirjeldus:
Nurjatud probleemid kerkivad esile siis, kui ekspertiis otsa saab. Sel juhul tuleks nii probleemi määratluse kui võimalike lahenduskatsete osas läheneda ekspertiisiüleselt. Sisuliselt tähendab see, et spetsialistid ei peaks mitte omast vaatenurgast püüdma probleemi määratleda ja lahendusi välja pakkuma. Kuidas seda aga teha n-ö kõigi vaatenurgast ja kas saame sellega hakkama? Nurjatutest probleemidest räägib Ühiskonnateaduste instituudi poliitikateooria professor Peeter Selg. Saatejuht on BFMi lektor Mart Soonik.
2.13. mina, MURETSEJA by kolkaplika.raadio | Kolkaplika Raadio
Kuula:
Kirjeldus:
pealkirja soovitav lugeda sama mõnuga nagu paneks: “mina, TASUJA”, aint et siis japp.. “mina, MURETSEJA!!!”
nats rohkem kui aasta on möödas koroonakriisi algusest, essadest lockdownidest ja nats vähem kui kuu on lockdowni lõpuni ja ma suht terve aja tegelt räägin hoopis taktikatest ja strateegiatest, kuidas kliimakriisi mitte ära uppuda. a no mis teha, meil siuke 2in1 ajastu 🤓.
kindlasti põnev kuulamine!! sõnad saavad väänatud!! lohutus saab lausutud!! mida muud veel tahta!
Kirjeldus:
Meie tänane saatekülaline on kasvatusteadlane ning Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Kristi Vinter-Nemvalts. Räägime Kristi muljetavaldavast karjäärist ja tippjuhiks kasvamisest. Juttu tuleb ka igapäevatööst ja põletavatest küsimustest ministeeriumis. Mida koroonakriisist õppida ja väljudes kaasa võtta, aga ka töörõõmust ja selle hoidmisest. Saade salvestatud 17.02.2021.
Mõnusat kuulamist!
00:50 Teekond Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsleriks
09:34 Õppetunnid, mis on aidanud viia juhtivatele positsioonidele
15:25 Suunanäitajad ja eeskujud
20:48 Eduka ja hea juhi oskused
31:47 Kristi fookus siin ja täna HTMis asekantslerina
35:11 Igapäevatöö ministeeriumis
41:30 Milline on koroonakriisist väljumisplaan
46:10 Haridusinnovatsioonist ja muutunud õpikäsitusest
55:17 Digilahendused
1:04:12 Lootuskiir õpetajatele tulevikku
1:09:51 Töörõõmust ja selle hoidmisest
1:18:48 Kokkuvõte
Tervisepooltund episood 43: Professor Talving maski kandmise olulisusest by Põhja-Eesti Regionaalhaigla
Kuula:
Kirjeldus:
16. novembrist kehtib riigis maski kandmise kohustus, ent ühiskonnas leviv poleemika pärsib rakendatud meetme efektiivsust. Millised on poolt- ja vastuargumendid? Uues saates räägime maski kandmise olulisusest Regionaalhaigla juhatuse liikme ja ülemarsti dr Peep Talvinguga. „Maskid mitte ainult ei piira nakkuse levitamist, vaid vähendavad ka nakatunult saadavat doosi, mis võib anda asümptomaatiliselt kulgeva haiguse. Kui palju on meil tarvis uuringuid selleks, et teada, kas turvavöö päästab meid liikluses õnnetusest, kas päästevest on efektiivne? Kui palju on meil vaja randomiseeritud uuringuid? Tähtsaim meede on hoida distantsi, kuid kui see pole näiteks kinos, teatris või poes võimalik, siis peame kandma maski,“ kinnitab dr Talving.
Leia meid ka Spotify keskkonnas: open.spotify.com/show/5KySGcL5lfjrZe29fnXDBQ
Saatest:
Mida mõtleb anestesioloog oma tööst? Kuidas ja kuhu areneb personaalmeditsiin? Kuidas hoiduvad vähiraviarstid vähist? Need on vaid mõned küsimused, millele saame vastuse uues, Eesti ainsas haigla terviseteemalises podcastis.
Tervisepooltundi kutsume vestlema erinevate erialade esindajaid, saade annab eksklusiivse võimaluse piiluda üle 4000 töötajaga Eesti tipphaigla meditsiini telgitagustesse ja kuulata, millist tervisenõu annavad arstid, millised on uuemad ravisuunad ja meetodid, mida arvavad ning mõtlevad oma tööst kirurgid, anestesioloogid ja kõik teised, kes erineval moel patsientide tervenemisele kaasa aitavad.
Ekspert eetris: Merike Sisask “Vaimne tervis – kas füüsilisest veelgi tähtsam?”
Kuula:
Kirjeldus:
Palju räägitakse füüsilise tervise hoidmisest, aga vähemtähtsam pole meie vaimne tervis. Iga aasta 10. oktoobril tähistame üle terve maailma vaimse tervise päeva, et mõista ja märgata rohkem vaimse heaoluga seotud muresid ja probleeme.
Sel puhul on meil saates „Ekspert eetris“ külas Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask, kellega räägime, mida mõtleme vaimse tervise all, kuidas märgata enda või lähedaste vaimse tervise probleeme ning millal tuleks sekkuda ning abi otsida. Teiste teemade hulgas räägime suitsiidide ennetamisest ja sellest avalikult rääkimisest ning ka sellest, kuidas koroonakriis võib anda lühemas või pikemas perspektiivis meie vaimsele heaolule hoobi.
05.10.20 Tööstusuudised eetris: Tööjõurendi ettevõte: praegu on rekordiliselt tellimusi
Kuula:
Kirjeldus:
“Tööstusuudised eetris” keskendub sel korral tööjõule. Saates on külas tööjõurendiga tegeleva Hansavesti asutaja ja juhatuse liige Janek Sirg, kellega on juttu sellest, kuidas on koroonakriis ettevõtet mõjutanud ning millises olukorras on praegune tööjõuturg üldiselt.
Lisaks räägime ettevõtte tulevikuplaanidest ja majandustulemustest. Saade on salvestatud Hansavesti kontoris Pärnus. Saadet juhib Harro Puusild.
Saadet toetavad Radius Machining ja Hansavest.
Kus on tuleviku Eestis hea elada? Krattidest, suitsusaunast ja õnnest by Arvamusfestival
Kuula:
Kirjeldus:
Uus inimarengu aruanne “Linnastunud ühiskonna ruumiline areng” mõtestab erinevate vaatenurkade alt Eesti ruumilist arengut ning selle mõju heaolule ja laiemalt ühiskondlikele protsessidele. Ülemaailmne koroonakriis näitas ilmekalt, et suurt osa tööd saab 21. sajandi teisel kümnendil teha kodukontorist. Seega saab aina olulisemaks küsimus, kus asub kodu? Eriolukorralises argielus sai igaüks omal nahal tunda, kuidas kodulähedase tervist toetava avaliku ruumi (rohealad, pargid, kergliiklusteed, metsarajad) olemasolu hakkas määrama vaimset ja füüsilist heaolu. Taolisele ruumile ligipääsu kitsaskohad ja ebavõrdsus avalduvad kõige teravamalt suuremates linnades ja nende tihedamalt asustatud piirkondades. Tervist toetaval, atraktiivsel, turvalisust ja kogukondlikkust soosival ruumil on inimese heaolule ja aina enam ka elukohavalikutele oluline mõju. Kas need tegurid võiksid anda olulise tõuke väikelinnadesse ja maale kolimisele? Või toob tulevik meile ainult Suur-Tallinna ja tühja Eesti?
Arutelu juht: Kristi Grišakov
Osalejad: Keit Pentus-Rosimannus (poliitik), Taavi Tamkivi (startup ettevõtja, looduslähedane maailmakodanik), Kadri Leetma (TÜ inimgeograaf), Mark Grimitliht (Saaremaa valla arhitekt)
Korraldaja: Eesti koostöö kogu
Arutelu toimus 15. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.
“Lootsime, et koroona pandeemia on ajutine.” by Finantsinspektsiooni saatetund • A podcast on Anchor
Kuula:
Kirjeldus:
Finantssektor sai Finantsinspektsiooni juhilt Kilvar Kesslerilt koroonakriisis hakkama saamise eest hindeks viie. Kuid mis saab edasi? Mis muutus finantssektoris koroona saabudes? Millised finantssektorid said valusamalt pihta? Kuidas Finantsinspektsioon motiveeris panku klientidele paindlikumaid maksetingimusi andma ja mis saab siis, kui see kohustus lõppeb? Kuidas uues koroonalaines hakkama saada ja mida toob sügis? Kuula Finantsinspektsiooni taskuhäälingu 2. episoodi, kus inspektsiooni juht Kilvar Kessler koos Kaisa Gabraliga nendel teemadel räägib.
EESTI ESO 4 | Taimi Uuesoo. Milline on sinu tähtkuju välimus?
Kuula:
Kirjeldus:
Taimi Uuesoo hakkas astroloogiaga tegelema juba 1991. aastal. Saates rääkis Taimi lähemalt, kuidas üldse horoskoope koostada. Inimesed tunnevad tuleviku vastu suurt huvi – horoskoope loetakse palju. Ent paljud peavad igasugu horoskoobindust täielikuks jamaks. Mis vahe on väiksel ajalehehoroskoobil ja sünnihoroskoobil?
Veemärkide käepigistus on Taimi sõnul külm ja märg, tulemärkide oma seevastu soe ja kuiv. Muuhulgas tuli saates juttu sellest, kuidas erinevaid sodiaagimärke välimuse järgi ära tunda. Või milline on erinevate märkide kõnnak? Või hoopis istumisstiil?
Neljanda „Eesti eso” lõpus tõi Taimi näiteid ajaloost – millised on täheseisud olnud erinevate kriiside-sõdade ajal? Praegune koroonakriis olevat ju ka tähtedesse kirjutatud. Taimi mainis ka konkreetseid kuupäevi, millal koroonalaine läbi võib saada. Või vähemalt tuleb asjasse teatavat laadi muutus.
Mis Eestist saab? Jürgen Ligi ja Keit Pentus-Rosimannus
Kuula:
Kirjeldus:
Suvi on käes, aga poliitika jätkub. Eestis paneb muretsema tööjõukriis, mis maasikapõldudelt on välja murdmas ka teistesse valdkondadesse. Kas valitsuse eilsed sammud lahendavad probleemi?
Samas mujal maailmas ei näita koroonakriis vaibumise märke ning erinevad suurriigid on astumas jõulisi samme, mille sisu on veel segane. Neil ja teistel teemadel räägivad saates Keit Pentus-Rosimannus ja Jürgen Ligi.