Aeglase vananemise võti peitub liikumises

Aeglase vananemise võti peitub liikumises

Kuula:

Kirjeldus:
Kudede uuendamiseks on meil pidevalt “ehitusmaterjalina” vaja valku. Suurema osa sellest saame söögist. Vananedes aga liigume vähem, vajame vähem energiat ja ka sööme vähem – vajalikus hulgas valkude saamine satub ohtu. Loodus hakkab sellisel juhul valke hankima lihastest. Seepärast ongi äärmiselt oluline oma lihaste eest hoolt kanda, ütleb Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port.

Kristjan Port

Trennikõne #27 Kristjan Port

Kuula:

Kirjeldus:
Millal ning kuidas liigub inimese teadvus bioloogilisest kehast tehislikku üle? Kuidas mõjutab sport meie käitumist ning miks me oma bioloogilist keha tahame tuunida ja modifitseerida pidevalt? Kas Matrix on päris?

#20 Kristjan Port. Teha trenni või võtta antidepressante?

#20 Kristjan Port. Teha trenni või võtta antidepressante?

Kuula:

Kirjeldus:
Kas depressioon on ikkagi ajukeemia kõikumine? Milline on depressiooni ja ülekaalu seos? Kumb töötab paremini – antidepressandid või treening? Kas keegi on sündinud paksuks? Aga kas keegi on mõne haiguse pärast ülekaalus? Kui kaua inimkeha üldse võimaline elama on?

Neile ning paljudele teistele küsimustele leiab vastuseid ja mõtteainet järjekordsest “Eesti eso” saatest.

Seekord käis saatejuhil külas Tallinna Ülikooli spordibioloog Kristjan Port.

Kristjan Port ja Kalev Kruus

Kristjan Port ja Kalev Kruus. Betsafe Podcast #29

Kuula:

Kirjeldus:
Betsafe’i Podcast #29 külaliseks on spordibioloog ja ja Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port. Ajal, kui Veerpalu esimesest dopinguskandaalist saab 10 aastat ning spordimaailma on raputamas aina uued juhtumid, arutlevad mehed dopingu kasutamise tagamaade, EOK tegevuse ja Mati Alaveri kaasuse üle. Kuigi süüdi olevaid sportlaseid on Porti arvates Eestis palju rohkem, kui välja on tulnud, hindab ta uue skandaali lahvatamise tõenäosuseks 10%.

2020. aasta parimad palad Äripäeva lavadelt

Suur kokkuvõte: 2020. aasta parimad palad Äripäeva lavadelt by Äripäeva raadio

Kuula:

Kirjeldus:
Tänases “Lavajuttude” erisaates võtame kokku esinemised, mis on kõlanud tänavu aastal saatesarjas eetris.

Kes varem pole saadet kuulama sattunud, siis Lavajuttude saatesarjas mängime ette parimaid palasid Äripäeva korraldatud kongressidelt, konverentsidelt ja seminaridelt, kus laval jagavad oma kogemust, edulugusid ja naljakaid seikasid Eesti edukad ettevõtjad ja oma valdkonna tipud.

Kokkuvõtvas saates kõlavad ettekande katked idufirma CoModule juhilt Kristjan Marustelt, spordibioloogilt Kristjan Pordilt, heliloojalt Sven Lõhmuselt ja paljudelt teistelt. Saate pani kokku Priit Pokk.

Kõiki “Lavajuttude” saateid saab kuulata kas Äripäeva raadio telefonirakendusest või raadio kodulehelt: https://www.aripaev.ee/raadio/saatesarjad/lavajutud?utm_source=soundcloud
Saate teist osa saab kuulata siit: https://soundcloud.com/aripaeva-raadio/kuumad-jutud-lavalt-ii-2020-aasta-parimad-palad-aripaeva-lavadelt/s-1uxQnTksWxs

Eesti võib vabalt olla viimane riik Euroopas, kes 5G saab. Aga mis siis …?!

Eesti võib vabalt olla viimane riik Euroopas, kes 5G saab. Aga mis siis …?! by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Tahame kiiret internetti, aga masti oma kodu lähedale mitte – miks nii? Antud paneelis räägime avatult ja ausalt uuest 5G tehnoloogiast, selle võimalustest ja võimalikest piirangutest, harutame ka kiirguse ja tervise teemat, võttes ette nii faktid kui müüdid.

Arutelu juht:
Henrik Roonemaa (ajakirjanik)
Osalejad:
Andre Visse (Telia Eesti tehnoloogiajuht); Urmas Ruuto (Ericsson Eesti müügijuht), Gert Jervan (TalTechi infotehnoloogia teaduskonna dekaan), Kristjan Port (Tallinna Ülikooli liikumis,- tervise- ja sporditeaduste suuna juht)
Korraldaja:
Telia Eesti AS

Arutelu toimus 15. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Kristjan Port “Igavese elu võimalikkusest”

Ööülikool. Kristjan Port “Igavese elu võimalikkusest”

Kuula:

Kirjeldus:
Mida teha, kui on keha? Kaasaegne maailm kardab surma, kardab vananemist. Kas uus tehnoloogia saab meile tuua hingerahu, kindlustada igavese elu või on vaja leida meelerahu allikaid kusagilt mujalt? Spordibioloog Kristjan Port “Igavese elu võimalikkusest”. Toimetaja on Erle Loonurm.

Kuidas kriisivanglas trenni teha? (Kristjan Port)

Ekspert eetris: Kuidas kriisivanglas trenni teha? (Kristjan Port)

Kuula:

Kirjeldus:
Kuidas on võimalik “kriisivanglas” viibides füüsiliselt aktiivne olla ja miks see oluline on? Zoomiseminar on neile, kes on naelutatud kodukontorisse ning turgutanud seal ennast pigem hea ja paremaga. Teeme juttu liikumise olulisusest ja innustame kõiki piiranguid arvesse võttes end siiski kiiremas korras kätte võtma. Räägime ka sellest kuidas mõjutab praegune kriis harrastajad ja professionaalseid sportlasi ajal, mil paljud suurvõistlused on teadmata ajaks edasi lükatud. Kristjan Port on Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi spordibioloogia professor. Seminari modereeris BFMi lektor Mart Soonik.

Tallinna Ülikooli uuel zoomiseminaride sarjal „Ekspert eetris“ jagavad ülikooli parimad õppejõud ja teadlased praktilisi nõuandeid efektiivseks õppimiseks ning õpetamiseks, näpunäiteid vaimse tervise hoidmiseks ja toimetulekuks keerulistes oludes. Eksperdid on eetris iga teisipäeva ja neljapäeva pärastlõunal. Info seminaridest ja lingid salvestustele: www.tlu.ee/eksperteetris

Küsimused, millele ekspertide abil vastused leida saada: kysimus@tlu.ee

Kehakultuur Kristjan Pordiga

«Kehakultuur» Kristjan Pordiga

Kuula:

Kirjeldus:
Koroonaviiruse mõjust tuli rääkima spordibioloog Kristjan Port. Kas tühjade tribüünide ees võistlemine on mõistlik samm? Kas üle-Euroopa toimuv jalgpalli EM on lihtsalt katastroof, mis hüüab tulles? Kas Tokyo olümpiamängud üldse toimuvad? Seejärel vaadati tagasi möödunud spordinädalale ja luubi alla sai võetud kõik suured pallimängualad. Vehklejad said kiita, laskesuusatajad, ühe erandiga, aga laita.

Kaarel Zilmer: Mati Alaverist on juba traktoriga üle sõidetud – aitab küll!

54. osa: Kaarel Zilmer: Mati Alaverist on juba traktoriga üle sõidetud – aitab küll! by Tugitoolis Sportlane

Kuula:

Kirjeldus:
Seekord oli saates “Tugitoolis sportlane” külas Kaarel Zilmer, kelle kohta võib öelda, et mees nagu orkester.

Tema karjäär, mille lõppu pole veel näha, on olnud heas mõttes pöörane. Valgamaalt tuule tiibadesse saanud Zilmer on ülikoolides õpetanud sada semestrit ehk 50 aastat, ta on kirjutanud raamatuid, tegutsenud Eesti suusaliidu peasekretärina ja utsitanud inimesi elama tervislikult. 72aastane Zilmer peab oma blogi, mis on populaarne, sest sealt saab asjalikku teavet.

Zilmer on näinud Eesti suusatamise kehvemaid ja kõige paremaid aegu. Tema õpilaste hulka kuuluvad ka Mati Alaver ja Kristjan Port. “Mati oleks pidanud ühel hetkel peatuma,” ütleb Zilmer.

Saates on juttu paljudest huvitavatest inimestest, kellega ta on kokku puutunud.

Küsimusi esitas Deivil Tserp.