Igavesti kodu soojendav infrapunaküte on uus trend majaehituses

Ehitame maja #19: Igavesti kodu soojendav infrapunaküte on uus trend majaehituses by Ehitame Maja

Kuula:

Kirjeldus:
Järjekordses „Ehitame maja” podcast’is räägime lähemalt sellisest huvitavast lahendusest nagu infrapunaküte. Usutavasti ei ole paljud inimesed sellisest lahenduses midagi kuulnud, kuigi Eestis on infrapunakütet paigaldatud juba kaheksa aastat. Nüüd ongi viimane aeg lähemalt uurida, millega on tegu, kuhu sobib ja mis maksab.

Nagu nimigi ütleb, on tegemist küttesüsteemiga, mis kasutab sooja andmiseks infrapunakiiri. Mis on infrapunakiired? Kõik me teame, mis tunne on olla päikese käes. Neid tuttavaid sooje tundeid tekitavad kaks kiirgust: UV ja infrpuna. Kui UV-kiired on meile kahjulikud, siis infrapunakiired on need, mis annavad meile sooja. Infrapunaküte võtabki tavalise elektri ja muudab need kiirguseks, mis annab sooja ning hoiab majad, korterid köetuna.

Inimestele ohutu infrapunakiirgus on aga keskkonna soojendajana vägagi kasulik, kuna soojus on loomulik, jättes ruumidesse alles ka normaalse niiskustaseme. Lisaks on infrapunaküte mõnus, ühtlane ja sobib peaaegu igasse hoonesse või ruumi. Küttelahenduse paigaldamine on väga kiire, ei vaja liigset ümberehitust ja on töövalmis kohe, kui parkett on saanud põrandale või küttepaneelid seina kruvitud.

Tegemist on elektriküttega, mis tähendab, et lahendusel on palju plusse: esimene on ülim vastupidavus, mida mõõdetakse kümnete ja kümnete aastatega, lausa põlvkondadega, mis muudab selle lahenduse mugavaks. Teiseks on selline küte oma paigalduse ja ostuhinna poolest palju soodsam kui muud küttesüsteemid. Ning kolmandaks tuleks infrapunakütet vaadata laiemas plaanis ehk siis see küte võiks olla osa suuremast pildist, kuhu kuuluvad ka päikesepaneelid või tuulikud enda elektri tootmiseks.

Stuudios on infrapunaküttesüsteemidest rääkimas neid paigaldava ettevõtte Korest OÜ juht Meelis Anvelt. „Ehitame maja” saatejuht on ajakirjanik Martin Hanson. Ideede, pakkumiste, paranduste ja kommentaaridega pöörduge saate kirjakasti aadressil ehitamemaja@ekspressmeedia.ee.

Eramaja ehitus: küttesüsteemide valik on lai

19.06.2020 Eramaja ehitus: küttesüsteemide valik on lai

Kuula:

Kirjeldus:
Eramaja omanikul on küttesüsteemide valikuvõimalused suured ning turg on kirju, tunnistab Pelletikeskuse ärijuht Aavo Isak saates Eramaja ehitus. Küttesüsteemi valikul lähtutakse tavaliselt mugavusest, hinnast ja keskkonnasäästust ning Aavo Isak rõhutab, et viimase seisukohalt pelletküttele palju alternatiive pole.

Saates tutvustab Isak pelletkütteks vajaminevaid seadmeid ning räägib viimase põlvkonna süsteemist, kuhu saab integreerida ka teisi kütteliike ning mis sisaldab majakontrollereid.

Saatejuht on Lauri Leet.

Nutimajas suhtlevad kõlarid ja ventilatsioon, et pakkuda ideaalset elukeskkonda

Ehitame Maja #11: Nutimajas suhtlevad kõlarid ja ventilatsioon, et pakkuda ideaalset elukeskkonda by Ehitame Maja

Kuula:

Kirjeldus:
Ehitussaate “Ehitame Maja” järjekordses osas hakkame oma maja nutikust kokku ühtseks kimbuks siduma. Nimelt on saates külas hoonete automaatikalahenduste pakkuja Tasatek projektijuht Tarvi Kristman, kes selgitab, kuidas panna kodused valgustid, ventilatsioon, kõlarid ja kõik muu “tark” inimeste abita nende eest hoolitsema.

“Eks see teema on ühe korraga väga lihtne, kuid kui süüvida, siis saab iga detailiga minna väga keeruliseks. Aga põhiline idee meie pakutava lahenduse taga on muuta inimeste elu mugavaks, säästa aega ja raha,” räägib Kristman.

Piltlikult öeldes pakub Tasatek kõikidele eramutele ja ka muudele hoonetele – hotellid, kortermajad ja büroohooned – lahendusi, kus sõlmivad ABB tehnoloogiat kasutades kõik olemasolevad või planeeritavad nutilahendused ühtsesse süsteem, et need lahendused töötaksid kõige optimaalsemalt ja efektiivsemalt. Seda siis selleks, et säästa inimestele peamiselt aega, aga loomulikult ka raha.

“Üldiselt öeldakse, et kui uus küttesüsteem teenib ennast tasa 5-15 aastaga, siis meie pakutav 1-5 aastaga. Seda siis otseselt läbi elektri- ja küttekulu vähendamisest ülejäävate eurode näol. Kuna me ei ole suutnud mõõta, kui palju muudab meie pakutav inimeste elu mugavamaks ja säästab aega, siis selles osas hetkel ei oska numbreid küll öelda, kuid kliendid on olnud väga rahul, alati,” mainib Kristman.

Kui öelda, et Tasateki lahendus pakub piiramatuid võimalusi, siis see jääb hoomamatuks. Kui aga tuua näiteid, siis on võimalik kasuteguri laiast spektrist aru saada: alustades lihtsatest lahendustes nagu see, et liikumisandurite abil süttivad ja kustuvad toatuled, illumineerides vaid seda, kus inimene hetkel asub. Või, et inimese liikumisel tubade vahel lülitatakse ümber näiteks muusikat mängivad kõlarid nii, et heli jälitab kuulajat läbi maja. Lihtne lisand igapäevasesse ellu on ka näiteks päevaaega ja välistemperatuuri arvesse võttev kütte- ning jahutussüsteem.

Samas on võimalik ühendada süsteemi inimese mobiiltelefon, millega teda vastavalt vajadusele siis positsioneerida – teha nii öelda geofencing’ut. Kasutegur tuleb sisse sellest, et inimese koju või maamajja sõitmisel lülitatakse vastavalt inimese kaugusele sisse näiteks küttesüsteem, valgustid või saunakeris. Kõiki Tasateki süsteeme on võimalik juhtida ka nii mobiiltelefoni kui arvuti, aga ka näiteks Alexa kaudu.

Näiteid ja võimalusi on Tasateki pakutaval väga palju, neist saabki pisut lähemalt kuulda juba “Ehitame Maja” saatest. Saatejuht on ajakirjanik Martin Hanson.

Kõikide küsimuste, ettepanekute ja kommentaaridega palun pöörduda meie poole kirjalikult: ehitamemaja@ekspressmeedia.ee

Maa annab koju mugava ja soodsa soojuse

“Ehitame Maja” #3: Maa annab koju mugava ja soodsa soojuse by Ehitame Maja

Kuula:

Kirjeldus:
Ehitussaate “Ehitame Maja” kolmandas osas hakkame kütma! Elame variatiivses piirkonnas, kus suviti on vahel palav, sügiseti rõske ja talviti külm. See tähendab, et maja tuleb talvel kütta ja suvel jahutada. Küttesüsteem on hoone vereringe osa ilma milleta hakkama ei saa.

Valikuvariante maja kütmiseks on aga palju – vanemad võimalused on õli, gaas ja puuküte, uuemad variandid on pelletid ning ka elektriga saab tuppa sooja tuua. Võimsalt on selles vallas populaarsust kogumas maaküte või õhk-vesi küttelahendus. Teame, et maa annab meile toidu ja kasvatab lilled, kuid tuleb välja, et maa võib anda ka soojuse meie tuppa.

Tänases saates saamegi küsida ettevõtte Maasoojus küttesüsteemide spetsialistilt Olar Savasonilt, mis on maasoojus, kuidas saab soojus maast tuppa ja miks peaks kodus just maakütet kasutama. Keerulisena tunduv küttesüsteem on tegelikult äärmiselt lihtne ja mis olulisim, see hoiab kokku aega ja raha ning muudab elu hulga mugavamaks.

Mainitud küttesüsteemide puhul on aga oluline, et paigaldaja oleks oma ala professionaal, kes oskab näha tervikpilti ja pakkuda terviklahendust, mis võtab arvesse hoone suurust, soojavajaduse variatiivsust ja vajalikke tehnilisi lahendusi. Podcast’i uues osas saamegi teada, mida terviklahendus täpsemalt tähendab!

Kõikide küsimuste, ettepanekute ja kommentaaridega palun pöörduda meie poole kirjalikult: ehitamemaja@ekspressmeedia.ee