Saade, kus kuuled seiklustest Põhja-Koreas, ohtlikus Brasiilias ja orkaanijärgsel Dominical

265.osa: Saade, kus kuuled seiklustest Põhja-Koreas, ohtlikus Brasiilias ja orkaanijärgsel Dominical

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline on kuulajatele tuttav – nimelt on see „Järgmise peatuse“ saatejuht ise, Liina Metsküla.
Liina räägib saates peamiselt kolmest riigist, kus reisimisest on tal väga tugevad ja ka vastuolulised emotsioonid. Näiteks kõneleb ta Põhja-Korea propagandast, viisaavalduses luiskamisest (sest kartis mitte riiki pääseda), hallidest tänavatest ning põhjakorealastest.
Siis on juttu Rio de Janeiro ohtlikkusest – Liina ööbis favelas, kus nägi nii mõnigi kord relvastatud narkodiilereid ja kuulis tulistamist.
Lõpetuseks läheme ka orkaanijärgsele Dominica saarele (mitte ajada sassi Dominikaani Vabariigiga), kus oli olukord üsnagi nukker – paljud majad olid varemetes, elektrit saadi generaatori peal paar tundi päevas…
Kõikidest nendest seiklustest saad lugeda ka Liina uues reisiraamatus „Jälle maailma peal ripakil“.
Vestlust juhib Sten Kohlmann.

Eurovisionil käinud Katharina: ehmusin, kui kuulsin, et testitakse iga 48 tunni tagant

263. osa: Eurovisionil käinud Katharina: ehmusin, kui kuulsin, et testitakse iga 48 tunni tagant by Järgmine peatus

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline Katharina Toomemets on ajakirjanikuna käinud Eurovisionil kaheksal korral.

Arvestades koroonaolukorda, on selleaastane Eurovision vägagi erinev ülejäänutest – pressikeskuses oli tavapärase 1500 ajakirjaniku asemel 500, europeod jäid ära, pidevalt oli vaja maski kanda, publikut lubati saali üsna vähe ning toimus lakkamatu koroonatestimine. Katharina tunnistab, et kui kuulis, et Rotterdamis on vaja iga 48 tunni tagant testida, siis mõtles ta, et vaene nina… Kohapeal selgus aga, et kasutusel on moodne hingamistest.

Kui ajakirjanikel oli liikumine ja tegemised üsna vabad, siis delegatsioonidel oli see vägagi piiratud. Katharina toob näite, et vaatamata sellele, et nad viibisid Uku Suvistega ühes hotellis, pidid nad intervjuu tegema veebi vahendusel.

Üleüldiselt leiab Katharina, et Holland sai Eurovisioniga hästi hakkama – piirangud ei tundunud üle mõistuse karmid ning samas ei tekkinud ühtegi koroonakollet.

Vestlust juhib Liina Metsküla.

Kelgukoerte giid Henek: äpardusi juhtus iga päev, vahepeal pidime isegi turiste päästma

262. osa: Kelgukoerte giid Henek: äpardusi juhtus iga päev, vahepeal pidime isegi turiste päästma

Kuula:

Kirjeldus:
Kuna iga koer on erinev, tuli õppida nende iseloomu ja käitumismustrit – selle kõige taustal on oluline saada koera jaoks autoriteediks, et ta ei hakkaks pähe istuma. Igavust selles töös pole, sest iga päev juhtub midagigi – alustades kaklevate koerte lahutamisest kuni turistide päästmiseni välja.

Põhja-Norra on suurepärane kant ka virmaliste vaatamiseks ning need on Heneki sõnul seal uskumatult võimsad. Temal on isegi kogemus, kuidas koerad jäid lummatult taevasse vaatama.
Kelgukoerte töö on hooajaline ning suvel loomad puhkavad – lõpetuseks uurimegi, mil moel kelgukoerad siis oma puhkuse veedavad.
Vestlust juhib Liina Metsküla.

Costa Rica muudab igaühe loodusefanaatikuks!

260. osa: Costa Rica muudab igaühe loodusefanaatikuks!

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline Tiia Toomet räägib oma viie nädala pikkusest reisist Kesk-Ameerikasse Costa Ricale.

Päris kindlasti on Costa Rica loodushuvilise paradiis – riik uhkeldab kauniste koskede ja vulkaanidega ning seal on palju rahvusparke. Kaasa tasub haarata binokkel, sest linnu- ja loomariik on uudistamist väärt. Tiia soovitab sinnamaile reisides kindlasti proovida ka trossilaskumist ehk canopy’t – tuhisedes vihmametsa kohal läbi õhu, saab loodusest hoopis uue ja võimsa tunnetuse.

Kuna Costa Rica on piirkonna üks kallimaid riike, tasub arvestada suuremate väljaminekutega.

Vestlust juhib Liina Metsküla.

Prantsusmaal maja ostnud Britt: ainuüksi notaritasu on 10% kodu hinnast!

259. osa: Prantsusmaal maja ostnud Britt: ainuüksi notaritasu on 10% kodu hinnast! by Järgmine peatus

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline Britt Ernewein kolis kümme aastat tagasi Prantsusmaale ning pole tänasekski naasnud. 

Britt elab prantslasest abikaasa ning nelja lapsega väikeses Pont-à-Moussoni linnakeses. Kuna hiljuti ostis perekond sinna suure maja koos aiaga, siis räägime peamiselt sealsest kinnisvaraturust. Britt tunnistab, et kui ühelt poolt on kohalik kinnisvaraturg keeruline, siis teisalt olid nemadki rasked kliendid. Nimelt teadsid nad, mida tahavad ning otsisid seda hoolega. Lõpuks leidsidki 80 000 eurot maksva maja, mida tuli korralikult remontida. Britt avaldab, et nende eesmärgiks oli osta odavam kodu (mida renoveerida), sest Prantsusmaal on ainuüksi notaritasu ligi 10% ostuhinnast!

Maja renoveerimisel on olnud rohkelt probleeme, mis ajavad Briti ühelt poolt ohkama ja teisalt naerma. Näiteks on neid suure rahasummaga tüssatud, töötajad käinud kohal vaid siis, kui viitsivad ning omanike kujundussoove on püütud ignoreerida.

Lõpetuseks lobiseme ka Briti perest ning nende prantslaslikust elustiilist.

Vestlust juhib Liina Metsküla.

Kristi reisib koos kolme lapsega: mul ei oleks südant neid lihtsalt Eestisse jätta!

258. osa: Kristi reisib koos kolme lapsega: mul ei oleks südant neid lihtsalt Eestisse jätta! by Järgmine peatus

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline Kristi Vohla armastab oma lastega (3-, 4- ja 13-aastane) reisida – veelgi enam, nüüd ei kujutaks ettegi, kuidas oleks minna üksinda reisile.

Saatekülaline tunnistab, et lastega välismaale suundudes tuleb arvestada mitmete erinevate nüanssidega ning tihti läheb reisi kogumaksumus ka suuremaks. Samas on see asja väärt.

Kristi nendib, et 13-aastane tütar peab reisimise tõttu ka aeg-ajalt koolist puuduma – samas ei raatsi naine lapsi koju jätta. Nii tuleb tütrel iga kord koguda õpetajatelt allkirju, et nad lubavad õpilasel puududa.

Samas usub Kristi, et reisimine õpetab lastele palju. Näiteks mõistab laps, et see, mida ta koolis või lasteaias õpib, on kusagil maailmas ka olemas. Niiviisi avaneb silmaring.

Vestlust juhib Liina Metsküla.

Kunstnik: minister helistas ja ütles, et pean tööst loobuma ning maalimisele keskenduma!

254. osa: Kunstnik: minister helistas ja ütles, et pean tööst loobuma ning maalimisele keskenduma! by Järgmine peatus

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline on kunstnik Agnes Veinberg, kes on juba viis aastat Lätis elanud.

Agnes lõpetas Tartu ülikooli maalimise eriala ning suundus kohe pärast seda Lätti Kuldiga linna kohalikku muuseumit juhtima. Ühel hetkel sai ta aga kõne Läti endiselt ministrilt, kes oli tema maale näinud.

Minister teatas, et Agnes lausa peab töölt ära tulema ja täiskohaga maalima hakkama! Noor naine lasi end veenda ning keskendus maalimisele. Kui esiti tundis ta hirmu ebastabiilsuse osas, siis nüüdseks on see kadunud. Veelgi enam, Agnes toonitab: maalida ei saa, mõeldes raha peale.

Tegelikult läheb Agnesel vägagi hästi ning ta müüb teoseid ka väljapoole Euroopat. Neist suuremate hinnad algavad lausa 2000 eurost. Agnese sõnul ostetakse maalid teinekord juba nii kiiresti ära, et ta ei jõua neid üleski pildistada. Koroonaaeg kunsti õnneks mõjutanud ei ole, sest inimestel on säilinud vajadus ilu järgi.

Vestlust juhib Liina Metsküla.

Airi Vipulkumar Kansar: ka minu abikaasale taheti leida India naist

252. osa: Airi Vipulkumar Kansar: ka minu abikaasale taheti leida India naist by Järgmine peatus

Kuula:

Kirjeldus:
Airi räägib näiteks, et tavapärasel keskklassi indialasel on kolmekorruseline maja ning teenijad. Kuna vaesust on palju, siis saab teenijaid lubada üsna soodsa hinnaga eest.

Kuigi Indias öeldakse, et kastisüsteemi ei eksisteeri enam, siis abielude puhul on see siiski olemas. Airi sõnul võib perepea isegi oma lapse ära tappa, kui võsuke tahab abielluda kellegagi madalamast kastist. Muuseas, pere tahtis ka Airi abikaasale leida sobivat indialannat. Seetõttu käidi erinevates peredes poega esitlemas, kuid viimaks ütles mees ise ära. Ja hea, et nii läks, sest saatuse tahtel kohtuti hiljem Airiga.

Loomulikult tuleb juttu ka sellest perioodist, kui Airi oli Indias koroonalõksus.

Vestlust juhib Liina Metsküla.

Brasiiliat avastanud Maiu: abielusõrmused jätsime igaks juhuks koju

250. osa: Brasiiliat avastanud Maiu: abielusõrmused jätsime igaks juhuks koju

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline Maiu Hartmann on kirglik reisihuviline, kes pole jäänud koju ka koroonaajal.
Maiu tunnistab, et veel kümmekond aastat tagasi käis ta ainult Egiptuses puhkamas ning ei kujutanud isegi ette, et võiks reisida mujale ja omal käel. Nüüd on ta külastanud erinevaid põnevaid paiku ning viimasena sai väisatud just imelist Brasiiliast. Muide, Maiu poeg polnud Brasiiliasse mineku osas üldse nii vaimustuses – poiss ütles, et tema on küllalt reisinud ja tahaks pigem kodus olla!
Saates räägib Maiu aga kaunitest randadest, imelisest Rio de Janeirost, bussiröövidest ning igasugustest apsakatest, mis reisi vürtsitavad
Vestlust juhib Liina Metsküla.

Kuidas aitab oma reisi mõtestamine igapäevaelus õnnelikumaks saada?

248. osa: Kuidas aitab oma reisi mõtestamine igapäevaelus õnnelikumaks saada?

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline Madle Timm on kogenud maailmarändur, kes soovitab oma reise mõtestada – see aitab aru saada, mida elult tahad ja mis sind tegelikult õnnelikuks teeb.

Reiside mõtestamisel on ideaalne abimees märkmik või päevik. Kuigi päeviku pidamine nõuab järjepidevust, on Madle kinnitusel tulemus seda väärt.

Miks tasub reisides iseendale sügavamaid küsimusi esitada ning mil moel oma järgmisi reise planeerida, Madle saates ka räägib.

Vestlust juhib Liina Metsküla.