Mihhail Lotman

Mihhail Lotman “Humanitaaria humanismi kriisi ajal”

Ööülikool. Mihhail Lotman “Humanitaaria humanismi kriisi ajal” Kuula: https://heli.err.ee/helid/71_ID115_362567.mp3 Kirjeldus: “Ööülikooli” 20. sünnipäeva puhul kordame esimest “Ööülikooli” saadet.Kas 20 aasta jooksul on maailmas midagi muutunud? Kuula ära, saad teada! Eetris on kirjandusteadlase, semiootiku ja poliitiku Mihhail Lotmani loeng “Humanitaaria humanismi kriisi ajal”. (2000)

Read More

Mihhail Lotman ja Mikael Raihhelgauz, “Tähelepanekuid tärpentiinist”

“Tal oli steriilsuse maania, ei saa öelda, et bakterite foobia – bakteritest ta eriti ei rääkinud –, aga kõik pidi olema puhas. Puhastas ta aga kõiki asju tärpentiiniga, ta nimetas seda parfum à la Soloviev,” kõneles Mihhail Lotman “Tähenduse teejuhtide” 73. vestlusringis (106. minut). Kuivõrd tänases kätenühkimishüsteerias kõlavad need sõnad päris päevakajaliselt, siis on meil…

Read More

Mihhail Lotman ja Aleksandra Murre, “Comte ja Kristus”

Auguste Comte (1798–1857) oli Prantsuse ja filosoof ja ühiskonnateoreetik, “kes uskus, et inimühiskond teeb ajaloos läbi teoloogilis-sõjalise ja teaduslik-tööstusliku staadiumi ning nendevahelise metafüüsilise üleminekustaadiumi, milles ta arvas asuvat oma kaasaegse Euroopa,” kirjutab Simon Blackburn oma “Oxfordi filosoofialeksikonis”. “Auguste Comte, suur Prantsuse filosoof, tahtis filosoofia lõpetada,” sekundeerib talle “Tähenduse teejuhtide” 52. vestlusringis Mihhail Lotman, “filosoofia on…

Read More

Mihhail Lotman “Süvariik”

Ööülikool. Mihhail Lotman “Süvariik” Kuula: https://heli.err.ee/helid/71_ID115_345490.mp3 Kirjeldus: Semiootik Mihhail Lotman kõneleb teemal “Süvariik”.

Read More

Mis on patriotism? | Arvamusfestival 2018

Mis on patriotism? | Arvamusfestival 2018 by Reformierakond | Eesti Reformierakond Kuula: https://feeds.soundcloud.com/stream/484881921-reformierakond-mis-on-patriotism-arvamusfestival-2018.mp3 Kirjeldus: Üha enam on patriotismi kaaperdanud rahvuslastena esinevad oportunistid. Oluline on rõhutada, et patriotism ei pea tähendama sallimatust. Oma riiki saame kaitsta, meie kultuuri ja keele eest seista ka teistmoodi kui välistada püüdes. Arutelu eesmärk on lasta osalejatel defineerida, mis on nende…

Read More

Kerri Kotta ja Erkki-Sven Tüür, “Muusika mõistatus”

Neljandas saates tuli jutuks muusika võime meile tundmatusest teateid tuua. Sellest kaunite helide omadusest rääkisin seekord stuudios helilooja Erkki-Sven Tüüri ja muusikateadlase Kerri Kottaga. Alustasime Jungist, lõpetasime Nietzschega, sinna vahele jäi veel omajagu muid teemasid.

Read More

Piret Kuusk ja Mihhail Lotman, “Füüsikud ja margikogujad”

Saatesarjas “Tähenduse teejuhid” otsitakse kasvava ühiskondliku ärrituvuse põhjuseid. Kuivõrd saatejuhi arvates viivad lahkhelide juured meid inimese ja teda ümbritseva reaalsuse olemuseni, siis kutsuski ta esimesse saatesse Tartu Ülikooli teoreetilise füüsika labori juhataja Piret Kuuse ja sama kõrgkooli semiootika juhtivteaduri Mihhail Lotmani.

Read More