Avo-Rein Tereping. Don Juan on klassikaline psühhopaat. Mis eristab psühhopaati sotsiopaadist?

#12 Avo-Rein Tereping. Don Juan on klassikaline psühhopaat. Mis eristab psühhopaati sotsiopaadist?

Kuula:

Kirjeldus:
Tegelikult on Terepingi sõnul kedagi psühhopaadiks nimetada pisut ennatlik. Diagnoosi paneb ikkagi psühhiaater. Küll aga võib rääkida inimese psühhopaatilistest isiksuseomadustest.

Kui tihtipeale seostatakse psühhopaate sarimõrvaritega, siis tegelikkuses võivad sellised inimesed ka pühakud olla. Psühhopaatiliste iseloomujoonte hulka kuulub muuhulgas ka ülim sihikindlus. Lisaks veel kõrgelt välja arenenud manipuleerimisoskus ning häbi- ja süütunde puudumine. Tihti on psühhopaadid Terepingi sõnul äärmiselt sarmikad inimesed – nad oskavad inimestele meeldida ja vajadusel oma tundeid isegi teeselda. Kindlasti tulevad psühhopaatilised omadused kasuks poliitikamaastikul, kus tippu jõudmiseks läheb tarvis otsusekindlust, kainet närvi ja teatavas mõttes isegi halastamatust.

Psühhopaatidega pannakse ühte patta ka sotsiopaate, nartsissiste. Tereping selgitab saates, kuidas neil vahet teha ning kui palju selliseid inimesi meie ümber üldse leiduda võib. Lisaks – miks psühhopaadid naistele meeldivad?

Kuula saatest lähemalt!

Saatejuht: Taavet Kase

Tagasiside: eso@delfi.ee

Kuidas pääseda vägivaldsest suhtest?

108. saade (13.07.2019) Kuidas pääseda vägivaldsest suhtest?

Kuula:

Kirjeldus:
Perevägivald ei ole pere siseasi. Eelmisel aastal teatati ligi 12 000 perevägivallajuhtumist, registreeriti ligi 4000 perevägivalla kuritegu, millest seitse lõppes surmaga.

Kohe on raamatulettidel saatejuht Dagmar Lambi romaan «Ü nagu üksikema», mis jutustab ühe vägivaldse suhte lahkumineku loo. Tegelikult jutustab see tuhandete naiste lugu, sest Dagmar on oma ajakirjanikukarjääri jooksul rääkinud kümnete naistega, kes on kogenud perevägivalda ning just selle põhjal raamat ka valmis. Need lood on kõik kahjuks liiga sarnased…

Stuudios räägivad Kristina Herodes ja Heidi Ruul Dagmariga vägivaldsetest suhetest, sellest, kuidas ja miks nartsissistid oma partneritega manipuleerivad, millised on vägivaldse suhte toimemehhanismid ning «miks ta siis ometi ära ei tule» ehk sellest, miks on nii raske sellisest suhtest vabaks rabeleda.

Kui sa oled vägivaldses suhtes ja vajad abi, siis helista 116 006 või 1492. Väljapääs on olemas!