Imeline Teadus: täppismürk ja pandeemiasurve vaimule

13.04.21 Imeline Teadus: täppismürk ja pandeemiasurve vaimule by Äripäeva raadio

Kuula:

Kirjeldus:
Teadusajakirja Nature valdkondlikus väljaandes Communications Biology ilmus eelmisel nädalal artikkel, milles kirjeldatakse uudse pestitsiidi põhimõtet. Tegemist on korraliku läbimurdega: selle tehnoloogia põhjal saab luua putukamürgi, mis on kahe-ahelalise RNA (dsRNA) preparaat, ja sellise mürgiga saab sihtida ainult ühte põllul möllavat kahjuriliiki korraga, jättes teised puutumata. Kui praegu kasutatakse mürke, mis niidavad maha nii mesilase kui kartulimardika, siis uue geneetilise tõrjevahendiga saab lahti ainult neist putukaist, kellest vaja. Selle kohta käiva uurimustöö juhtiv autor on Eesti Maaülikooli doktorant Jonathan Willow ja töörühma juht on taimetervise õppetooli professor Eve Veromann. Temaga uue kahjuritõrjevahendi põhimõttest räägimegi.

Saate teises intervjuus räägime TÜ psühholoogiainstituudi juhata Kariina Laasiga. Laupäeval toimus konverents „Psühholoogid koroonas(t)“, kus räägiti sellest, kuidas eestimaalaste vaimne käsi aasta jooksul, mil oleme pandeemiaga koos elama pidanud, käinud on.

Saatejuht on ajakirja Imeline Teadus toimetaja Madis Aesma.

Geeniteadlane Lili Milani: vestlus geenidoonorlusest, personaalmeditsiinist ning eetikast

#036: Geeniteadlane Lili Milani: vestlus geenidoonorlusest, personaalmeditsiinist ning eetikast by Podcast: Globaalsed eestlased

Kuula:

Kirjeldus:
Meie saatesarja 36. episoodi külaline on geeniteadlane Lili Milani, kes on Tartu Ülikooli Geenivaramu juhtivteadur ning personaalmeditsiini suuna juht. Milani omandas geenitehnoloogia bakalaureusekraadi Tartu Ülikoolis ning doktorikraadi Rootsis Uppsala Ülikoolis, ning tema peamisteks uurimisaladeks on farmakogeneetika ja epigeneetika. Ta on avaldanud ligi 100 teadusartiklit, mis on ilmunud mainekates teadusajakirjades nagu Nature, Science, ning teda on tsiteeritud üle 10,000 korra. 2015. aastal tunnustas Eesti Vabariigi President Lili Milanit noore teadlase preemiaga. Lili Milani on ka üks Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmetest.

Selles episoodis räägime Lili Milaniga tema isiklikust loost, Geenivaramust ning geeniteaduse tulevikust. Saame teada:

– kuidas Pärsia päritolu Rootsis sündinud tüdruk 1994.a Eestisse jõudis ning kuidas sellest sai tema kodu;
– mida kujutab endast Geenivaramu projekt koguda kokku 100,000 geenidoonori;
– milline roll on geeniteadusel personaalmeditsiinis;
– ning millised on geeniteadusega kaasnevad eetikaküsimused.

Head kuulamist!

Saatemuusika: Sander Mölder, kõik õigused kaitstud.