Tehnoloogiakompass: nutikad asjad pole lihtsalt põnevad, vaid neid saab panna raha teenima

11.02.21 Tehnoloogiakompass: nutikad asjad pole lihtsalt põnevad, vaid neid saab panna raha teenima by Äripäeva raadio

Kuula:

Kirjeldus:
Nutikas röster võib olla rohkem asi moe pärast kui kasulik tarbeese, kuid paljusid asju on siiski mõttekas internetiga ühendada.

Kui tavainimese jaoks pakub asjade internet eelkõige mugavust, siis äriliselt võib rakendust ning väärtust leida rohkematel viisidel: näiteks võivad kogutud andmed näidata seda, mida silm ei näe ning seetõttu on võimalik teha paremaid otsuseid.

Just seetõttu räägimegi seekordses “Tehnoloogiakompassi” saates asjade internetist ehk IoT-st ehk terminist, mis on nüüdseks küll paarkümmend aastat vana, kuid on viimastel aastatel üha rohkem meie ellu tunginud.

Seda teemat aitavad lahti mõtestada IoT lahendusi arendava ettevõtte Krakul juht Jaan Hendrik Murumets ning Telia IoT valdkonna juht Vjatšeslav Antipenko.

Sealjuures räägime, milliseid ärivõimalusi võiks tehnoloogiline areng pakkuda ettevõtete jaoks ning millised on elulised näited nendest. Hea näide sellest on näiteks Starshipi pakirobot, kuid võimalused on palju laiemad ning tehnoloogiat saab ära kasutada ka palju argisemate esemete puhul. Saadet juhib Priit Pokk.

Saadet toetab Telia.

Kas pakirobotit tohib jalaga lüüa

Kas pakirobotit tohib jalaga lüüa by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Tehisintellekt on juba praegu inimeste igapäevaelu osa, isegi kui me seda tihti ei märka. See on aga toonud kaasa mitmed juriidilised ja eetilised küsimused, mis vajavad tähelepanu juba täna. Milliseid muutusi vajab õigusruum tehisintellekti kasutamiseks? Kas tehisintellekt tohib ise otsuseid vastu võtta? Mida hakkavad tegema inimesed, kui lihttööd automatiseeritud saavad? Kes vastutab tehisintellekti otsuste ehk algoritmide eest? Milline peaks olema eetiline ja õiguslik raamistik, et tagada, et tehisintellekti ei kuritarvitataks? Kas tehisintellekti kasutamiseks peab üldse teistmoodi või erineva õiguslikuraamistiku looma, kui see on meie igapäeva elu osa?

Arutelu juht: Mats Volberg
Osalejad: Prof. Margit Sutrop, prof. Mart Noorma, JM õiguspoliitika asekantsler Kai Härmand, AI psühholoog Madis Vasser
Korraldaja: Eesti Interneti SA, Tartu Ülikooli Eetikakeskus, Justiitsministeerium

Arutelu toimus 9. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Joonatan Samuel masinõppest, automatiseerimisest ja Jaapanist

Joonatan Samuel masinõppest, automatiseerimisest ja Jaapanist

Kuula:

Kirjeldus:
Meie tänane külaline on Joonatan Samuel, kelle vanus ja CV ei ole tavapärases kooskõlas. Ta on kogenud ekspert kõrg-tehnoloogia vallas, ehitanud masinõppe mudeleid muusika analüüsimiseks, töötanud tarkade sõrmuste kallal Jaapanis ning tegelenud isesõitvate pakirobotitega Eestis – kõike seda enne 22. eluaastat. Lisaks annab ta oma masinõppe teadmisi edasi noore koolitajana ning osaleb aktiivselt tehisintellekti tuleviku kujundajana.Selles podcastis räägime Joonataniga järgnevatel teemadel:

* Mis vahe on tehisintellektil ja masinõppel?
* Kuidas masinate kasutamine ühiskondlikku ebavõrdsust tekitada ja leevendada võib?
* Miks muretsetakse tapjadroonide pärast?
* Kuidas paradoksaalsed teesid elus edasi aidata saavad?
* Kuidas õppida matemaatikat efektiivselt?
* Millised harjumused meid tagasi hoiavad?

Saade on salvestatud 10. detsembril 2018 Tallinnas, BFM’is.

Lingid:
Tehisintellekti mõtteklubi: https://www.facebook.com/groups/tehisintellekt/