Pärimuse podcast FOLKSTI

CARMEN KÜNGAS „VÕRUMAA RAHVARÕIVAD“ – EESTI FOLKLOORINÕUKOGU

CARMEN KÜNGAS „VÕRUMAA RAHVARÕIVAD“ – EESTI FOLKLOORINÕUKOGU Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2023/04/Folksti-Carmen-Kungas.mp3 Kirjeldus: Carmen Küngas on Lõuna-Eesti juurtega käsitöömeister, kes on elukutselt rõivaste konstruktor. Kui ta 2004. aastal juhuslikult oma esimest rahvarõivaste komplekti valmistama hakkas, oli edasine elutee otsustatud. 2011. aastal lõpetas Carmen Tartu Rahvarõivakooli ning hobist sai töö. Väga suure osa oma ajast veedab ta Eesti Rahva Muuseumis…

Read More

TANEL OTS “TALURAHVAS JA KIRIK”

TANEL OTS “TALURAHVAS JA KIRIK” Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2023/03/Parimuse-podcast-Folksti_Tanel-Ots_Talurahvas-ja-kirik.mp3 Kirjeldus: Pärimuse podcast Folksti saatekülaliseks on Tanel Ots, kelle igapäevane töö möödub Saku vallavalitsuses. Lisaks on ta EELK õpetajana tegutsenud ligi 30 aastat. Kodanikuühiskonna liidrina on ta olnud Tõdva Animäe hiiekoha päästmise vedajaks ning Nabala-Tuhala kaitseala loomise eeskõnelejana. Need aastaid kestnud võitlused on pannud teda sõnastama hoidmist vajava…

Read More

KRISTEL KIVARI “LOODUSLIKUD PÜHAPAIGAD” – EESTI FOLKLOORINÕUKOGU

KRISTEL KIVARI “LOODUSLIKUD PÜHAPAIGAD” – EESTI FOLKLOORINÕUKOGU Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2023/02/Folksti_-Looduslikud-puhapaigad-Kristel-Kivari.mp3 Kirjeldus: Kristel Kivari on Tartu Ülikooli Eesti ja võrdleva rahvaluule osakonna teadur. Oma doktorikraadi kaitses ta teemal “Nõiavits loomuliku ja üleloomuliku vahel: veesooned ja maakiirgus folkloristika uurimisainena.” Läheme koos Kristeliga üheskoos uitama ajaloolistesse looduslikesse pühapaikadese, mis hoiavad tallel pärimust, vana ja erilist elutunnetust ning võimalust ajas…

Read More

ELVI NASSAR „MEIE IGAPÄEVAST LEIBA“

ELVI NASSAR „MEIE IGAPÄEVAST LEIBA“ Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2023/01/Podcast-Folksti-Elvi-Nassar_leib.mp3 Kirjeldus: Elvi Nassar on ajaloolane ja pärimuskultuuri spetsialist, kes teenib oma igapäevast leiba Eesti Vabaõhumuuseumi teadur-kuraatorina. Eriti südamelähedased on talle oma päritolu tõttu Setomaaga seotud teemad, aga ka karjanduse ning lina– ja teraviljakasvatamisega seotu. Ta on koostanud muuseumis näituse „Meie igapäevast leiba“, „Kartul, meie teine leib“ ning loonud…

Read More

PÄRITUD VÄÄRTUSTE ÖÖPÄEV: EDA VEEROJA “VANA-VÕROMAA SUITSUSAUNA PÄRIMUSEST”

PÄRITUD VÄÄRTUSTE ÖÖPÄEV: EDA VEEROJA “VANA-VÕROMAA SUITSUSAUNA PÄRIMUSEST” Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2022/11/Parimuse-podcast-Folksti_Eda_Veeroja-MP3.mp3 Kirjeldus: Eda Veerojale meeldib koguda, süstematiseerida, jagada, vahendada ja edendada suitsusaunaga seotud oskusi, kombeid, teadmisi ja tegemisi. Suitsusaunas käimine pole lihtsalt pesemine, see on terve maailm, mis hõlmab teadmisi kütmisest, vihtlemisest, saunasõnadest ja paljust muust. Saun on olnud alati püha koht, mis lähedalt seotud inimese…

Read More

MARJU KÕIVUPUU „SANDID AEGADE TUULES“

MARJU KÕIVUPUU „SANDID AEGADE TUULES“ Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2022/10/Folksti-Marju-Koivupuu_santimine.mp3 Kirjeldus: Marju Kõivupuu on folklorist ja kultuuriloolane, kelle uurimishuvid on seotud inimese ja looduse vaheliste suhete ning kultuuripärandi teemadega. Lisaks tegeleb surmakultuuri ja rahvameditsiini uurimisega.  Marju Kõivupuu on armastatud külaline kõikvõimalikel avalikel esinemistel ja meedias ning tema sulest on ilmunud suurel hulgal väärtuslikke trükiseid. Praegu töötab ta Tallinna Ülikooli…

Read More

MARJU KÕIVUPUU “SURMAST JA SUREMISEST”

MARJU KÕIVUPUU “SURMAST JA SUREMISEST” Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2022/10/FOLKSTI-Koivupuu-SURM.mp3 Kirjeldus: Marju Kõivupuu on folklorist ja kultuuriloolane, kelle uurimishuvid on seotud inimese ja looduse vaheliste suhete ning kultuuripärandi teemadega. Lisaks tegeleb surmakultuuri ja rahvameditsiini uurimisega.  Marju Kõivupuu on armastatud külaline kõikvõimalikel avalikel esinemistel ja meedias ning tema sulest on ilmunud suurel hulgal väärtuslikke trükiseid. Praegu töötab ta Tallinna Ülikooli…

Read More

AVALIK SALVESTUS: IVA SULEV „KEELEJUTTU VÕRO KEELEN“

AVALIK SALVESTUS: IVA SULEV „KEELEJUTTU VÕRO KEELEN“ Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2022/10/Parimuse-podcast-Folksti-Iva-Sulev_voru-keel.mp3 Kirjeldus: 2022. aasta suvel kogunes hulk pärimushuvilisi Võrumaale Kiidile, et rääkida üheskoos võru meelest, keelest ja paljust muust. “Päritud väärtuste ööpäeva” nime alla koondatud loengusarja saame kuulata nüüd ka pärimuse podcasti vahendusel. AVALIK SALVESTUS: IVA SULEV „KEELEJUTTU VÕRO KEELEN“ Võru keeleteadlane ja kirjanik, Tartu Ülikooli lõunaeesti…

Read More

REET PIIRI “TALURAHVA RÕIVASTEST JA MUUTUSTEST LÄBI AJALOO”

REET PIIRI “TALURAHVA RÕIVASTEST JA MUUTUSTEST LÄBI AJALOO” Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2022/05/Folksti_Reet_Piiri.mp3 Kirjeldus: Reet Piiri on ajaloolane ja etnoloog, Eesti Rahva Muuseumi kuraator, kelle eriline armastus kuulub rahvarõivastele. Kui tänapäeva inimese tähelepanu on koondatud pigem pilkupüüdvatele triibuseelikutele, siis pöörakem seekord rohkem tähelepanu talurahva igapäevasele riietusele. Mitu särki kanti aastas läbi? Milliste jalanõudega kõlbas minna kirikusse ja millistega…

Read More

JAAN ÕISPUU “KEEL JA PÄRIMUSKULTUUR”

JAAN ÕISPUU “KEEL JA PÄRIMUSKULTUUR” Kuula: https://folkloorinoukogu.ee/wp-content/uploads/2022/05/Parimuse-podcast-Folksti_Jaan_oispuu_keel-ja-parimus.mp3 Kirjeldus: Jaan on keeleteadlane ja õpetaja, kes õpetab igapäevaselt eesti keelt neile, kelle jaoks see pole emakeeleks. Kas eesti keel võib ohtu sattuda? Mis on messengeri-keel? Miks on kirjakeel vajalik? Millal saab võõrsõna eestikeelseks sõnaks? Millal saab keel valmis? Kuidas läheb kohanimedel? Pärimuse podcast FOLKSTI otsib vastuseid neile…

Read More