Peeter Espak

Peeter Espak ja Jaan Lahe, “Valguse ja pimeduse ajalugu”

“Kaasaegne poliitika on peatükk religiooni ajaloos. Kahe viimase aastasaja ajalugu nii olulisel määral mõjutanud suurimad revolutsioonilised murrangud olid episoodideks usundite ajaloos – momentideks kristluse pikaajalises hääbumises ja moodsa poliitilise religiooni esiletõusus. Maailma, milles me end uue aastatuhande künnisel leiame, katavad utopistlike projektide riismed. Olgugi et kõik need plaanid olid formuleeritud religioosset tõde eitavates ilmalikes kategooriates,…

Read More

Peeter Espak ja Andreas Johandi, “Enki reis Nippurisse”

Oktoobri alul kutsusin ma EBS-i stuudiosse kaks orientalisti – Peeter Espaki ja Andreas Johandi –, et rääkida ühest maailma vanimast tsivilisatsioonikoldest: nimelt Sumerist. Saate esimeses osas üritasin saada sotti sumerite poliitilisest ajaloost, mis hõlmas külaliste sõnul ajavahemiku 3500–1800 eKr. Teises osas püüdsin lasta Peetril ja Andreasel end harida sumerite mütoloogias ja religioonis. Saate kokkuvõttev osa…

Read More

Peeter Espak ja Mihkel Kunnus, “Loomulikkuse lammutaja”

Selle vestluse lükkas käima tsitaat Roger Scrutoni raamatust “Tolad, petised ja tülinorijad”*: “Ma pean Foucault’d uusvasakpoolsete juhtivaks mõtlejaks, aga siinkohal tuleb rõhutada, et tema poliitiline positsioon aastatega muutus ja ta lükkas igasuguse mugava sildi alati rõõmuga tagasi. Erinevalt Sartre’ist oli ta kommunismi kriitik (olgugi et kuni oma viimase eluaastateni võrdlemisi summutatud kriitik). Sellest hoolimata oli…

Read More

Peeter Espak

#4 Peeter Espak Kuula: https://feeds.acast.com/public/streams/5c1bc0fdc00ee1294e473686/episodes/5cecfdce417bf358763c8f03.mp3 Kirjeldus: “Kõutsi külalised” #4 Tartu Ülikooli Orientalistikakeskuse vanemteaduri, MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut juhataja, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikme Peeter Espakiga salvestatakse teisipäeval, 26.03.2019 Tallinna Kammerteatris/Vabriku seminaris, Kalamajas.Saadet juhib Hardo Pajula

Read More

Peeter Espak ja (:)kivisildnik, “Surnud käsi”

“Mistahes maa aluste õõnestamisel on neli staadiumi: demoraliseerimine, destabiliseerimine, kriis ja normaliseerimine”, teab rääkida 1970. aastal läände põgenenud KGB agent Juri Bezmenov*. “Demoraliseerimine võtab aega 15–20 aastat. Miks just nii kaua? See on minimaalne ajavahemik, mille kestel kasvatatakse üles uus tudengipõlvkond.” Selle aasta 13. veebruaril vestlesime EBS-i uues stuudios (:)kivisildniku ja Peeter Espakiga läänes jõudu…

Read More

Peeter Espak ja Märt Läänemets, “Mägede ja merede raamat”

Kaasahaaravas vestluses reaalsuse olemusest, milles osalesid ühelt poolt Tiibeti budismile spetsialiseerunud religiooniloolane Allan Wallace ja peamiselt kvantmehhaanikale ning kosmoloogiale pühendunud füüsik Sean Carroll, ütles esimene: “Tihti kuuleme küsitavat: kas mujal universumis leidub intelligentseid eluvorme? Vastus sellele kõlab nii: jah, Aasias leidub?”* Wallace viitas oma küsimusega asjaolule, et viimastel sajanditel on kogu maailmas peetud ülimuslikuks üht…

Read More