Raseduskriisinõustaja: kartsin, et jään emaks, kes saab oma last vaid surnuaias vaatamas käia

Raseduskriisinõustaja: kartsin, et jään emaks, kes saab oma last vaid surnuaias vaatamas käia

Kuula:

Kirjeldus:
„Kui vanemad lapse kaotavad, siis nad leinavad ka kaotatud tulevikku. Koos lapse surmaga kaotab ema osa enda identiteedist,“ räägib raseduskriisi-, kogemus- ja leinanõistaja Triinu Tints uues Pere ja Kodu podcasti osas. Ta räägib oma kogemustest nii naisena kui nõustajana väga avameelselt.

Kuidas leina ja kurbusega toime tulla?

Mõttekoht, osa 27: Kuidas leina ja kurbusega toime tulla? by Mõttekoht

Kuula:

Kirjeldus:
„Inimesed pelgavad leina, kuigi tegelikult on leinamine protsess, mille läbielamine on vajalik ja toob tervenemise,“ räägib raseduskriisi ja leinanõustaja Triinu Tints.

Seejuures olgu rõhutatud, et lein ei tähenda vaid mõne kalli inimese kaotamist – selle võib kaasa tuua mistahes äärmuslik olukord elus, olgu see siis paljude muude asjade hulgas töökoha kaotus, lahkuminek, lemmiklooma surm või kodust pikaks ajaks eemaleminek.

Inimesed et taha Triinu sõnul leinast eriti kõnelda, sest me elame maailmas, kus meid survestatakse kaotustest kiiresti üle ja leinast jagu saama. „Võib tekkida tunne, et me tahame leina vältida, kuid tegelikult on see kaotusega kaasnev valu, mida me tunda ei taha,“ nendib ta. Rasketest teemadest ei taheta tegelikult üldse rääkida, sageli tunnete väljanäitamist peetakse sageli ka nõrkuse märgiks.

Aga – kõiki tundeid tuleks tunda ilma häbenemata. Kuidas leina ja kurbusega toime tulla? Mida see kaasa toob? Kuidas leinajat toetada? Miks ei tohi tähelepanuta jätta leinavaid mehi ja üldse tugevamaid inimesi? Millal abi otsida? Kõigile neile küsimustele annab vastuse tänane taskuhäälingu saade.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.