Tervisesaade: COVID-19 saab olema lihtsam ennetada kui ravida

18.12.20 Tervisesaade: COVID-19 saab olema lihtsam ennetada kui ravida

Kuula:

Kirjeldus:
Seekordne tervisesaade tuleb veidi teistsugune. Meil ei ole seekord stuudios külalist, vaid anname eetrisse konverentsil Meditsiin 2020 toimunud vestlusringi.

Tegemist on Eesti tervishoius juba traditsioonilise konverentsiga, mida korraldab Äripäeva arstidele suunatud väljaanne Meditsiiniuudised. Nagu varasematelgi aastatel olid ka 9. detsembril toimunud konverentsil vaatluse all Eesti tervishoiu sõlmküsimused ja eesootava aasta plaanid.

Konverentsi lõpetanud vestlusringi teemaks oli ootuspäraselt COVID-19 ja täpsemalt COVIDIga seotud uuringud Eestis. Vestlusringis osalesid TÜ mikrobioloogia professor Irja Lutsar, TÜ molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson, TÜ peremeditsiini professor Ruth Kalda ja Kliinikumi intensiivraviarst Kadri Tamme. Saate toimetas Violetta Riidas.

Kas andmed ja tehnoloogia päästavad elusid?

Kas andmed ja tehnoloogia päästavad elusid? by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Kust valutab aastal 2035? Eesti seisab silmitsi ühiskonna vananemisega seotud muutustega ka tervishoius, mis tähendab, et meditsiinitöötajate puudus süveneb veelgi. Eesti panustab tervishoiu kuludesse 6,7% SKPst, kuid see on ligi kolm protsendipunkti väiksem kui ELi keskmine. Uudsed raviviisid on aga kallid ning inimeste ootused heaolule ja tervishoiusüsteemile suurenevad. Seega on tähtis roll nii koostööl ja inimeste terviseteadlikkusel kui ka andmetel. Kuidas saab tehnoloogia ja andmete kasutamine parandada Eesti inimeste tervist? Mida mulle annab näiteks teadmine, et mul on kõrge tõenäosus saada infarkt ? Tahan ma seda teada? Mida ma ise ära saan teha? Kellega ma olen üldse valmis oma andmeid jagama? Kuidas koostöö kaudu tagada parim tervishoiuteenus kõigile Eesti inimestele, nende rahakotist sõltumata?

Arutelu juht: Annika Uudelepp
Osalejad: Ruth Kalda (peremeditsiini professor), Kadi Lambot (erakliinik Confido), Andres Võrk (Tartu Ülikool), Karmen Turk (AB Triniti)
Korraldaja: Riigikantselei ja rahandusministeerium

Arutelu toimus 14. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Vanemaealised töötajad: kas ja kuidas peavad tööandjad sellega kohanema?

Vanemaealised töötajad: kas ja kuidas peavad tööandjad sellega kohanema? by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
20 aasta pärast on tänases mõistes tööealine elanikkond Eestis viiendiku võrra väiksem. Pensionijärgne töötamine on siis pigem vajadus kui võimalus, ent kuivõrd me seda teadvustame? Mida peaksid tööandjad ja töötajad tegema, et tööelu saaks olla pikk, produktiivne ja õnnerikas? Alustame müütidest vanemaealiste töötajate kohta ja lõpetame kogemuste jagamisega mõlemalt poolelt.

Arutelu juht: Andero Uusberg, Tartu Ülikooli afektiivse psühholoogia vanemteadur
Osalejad: Kaire Tero (Rimi Eesti Food AS), Anu Einberg (Mooncascade), prof. Ain Heinaru (Tartu Ülikool), prof. Ruth Kalda (Tartu Ülikool), Liis Klaar (sotsioloog)

Korraldaja: Tartu ülikooli majandusteaduskonna juhtimise õppetool
Arutelu toimus 9. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.