Kuidas muudab Hyundai jäämine Ott Tänaku tulevikku? Hüvasti, klassikastiil?

“Mehed ei nuta”: Kuidas muudab Hyundai jäämine Ott Tänaku tulevikku? Hüvasti, klassikastiil?

Kuula:

Kirjeldus:
“Mehed ei nuta” peateemad 6. aprillil:

– Hyundai jätkab – kas ralli MM-sari on päästetud? Mis on Ott Tänaku järgmised tulevikuvariandid?
– Tartu Bigbank krooniti võrkpalli Eesti meistriks. Alar Rikberg pani peatreenerina võimsa märgi maha?
– Kas murdmaasuusatamisele lüüakse hingekella – kõik otsivad, kuidas ala taas populaarseks teha. Hüvasti, klassikastiil?
– Miks näitas Moskva CSKA korvpalliklubi Mike Jamesile hooaja lõpuni ust?

Kristina Šmigun-Vähi: Emadus tegi minust naise

Kristina Šmigun-Vähi: Emadus tegi minust naise by Eesti Naine: Kristiina Heinmets podcast

Kuula:

Kirjeldus:
Kristina Šmigun-Vähi räägib saates suusatamisest ja endast kui ühest tervikust ning kinnitab, et ta oli kui puuga pähe saanud tüdruk, kes soovis jõuda tippu ise, mitte vanemate sunnil. Keskenduda tuhat protsenti oma eesmärgile ning loobuda paljust, mis nooreks olemise juurde käib, oli tema valik. Esimest korda tunnistab Kristina saates, et ta tundis rõõmu naiseks olemisest alles siis kui ta sai emaks. Kogu sportlaskarjääri tuli tal võidelda tuuleveskitega, sest mehed olid esirinnas ja naised tegid justkui midagi ka. Kristina räägib saates siiralt emaks olemise väljakutsetest, sest tänapäeva lapsed on teistsugused, aga hoolitseda oma laste tervislike valikute eest tuleb olla teinekord karmim kui emasüda tahaks. Kristina naerab, et ka temas on piisav kogus laiskust ja tööpäeva lõpus tahaks pigem tassike teed käes magama minna kui lastega traditsioonilisele õhtusele 15-minutilisele jalutuskäigule minna. “Meie teadlikud valikud annavad meile energiat, enesekindlust ja rõõmu ” lausub endine sportlane. Kuula taskuhäälingust, millise uue suuskadega seotud hobiga alustas Kristina alles paar aastat tagasi. Endise sportlase sisemistest otsekohestest mõtetest, kui olulist rolli võib mängida abikaasa tugi ning uneajast näpistatud enda unistuste poole püüdlemine oluline iga naise jaoks. Kuidas ennast mitte ära kaotada ja kust leida julgust astuda uuele teerajale kui sulgeda tuli professionaalse sportlasena uks?

Kehakultuur laskesuusatamisest

Kehakultuur laskesuusatamisest

Kuula:

Kirjeldus:
Postimehe sporditoimetuse taskuhäälingus «Kehakultuur» võeti sel korral luubi alla äsja lõppenud laskesuusahooaeg. Ajakirjanikud Karl Juhkami ja Jarmo Jagomägi olid selle tarbeks endale külla palunud kommentaator Margus Aderi.

Kas Eesti suusatamises on tõesti kõik nii kehvasti nagu koondise peatreener väitis?

84. Osa: Kas Eesti suusatamises on tõesti kõik nii kehvasti nagu koondise peatreener väitis? by Tugitoolis sportlane

Kuula:

Kirjeldus:
Õhtulehe raadiosaate „Tugitoolis sportlane“ seekordne külaline on spordiklubi CFC suusaosakonna peatreener Riho Roosipõld, kellega saatejuht Mart Treial peatus meie kui ka maailma suusatamise tähtsatel teemadel.

Eesti koondise peatreener Jaanus Teppan andis 8. märtsi Eesti Päevalehes meie suusatamise kohta kõvasti tuld. Lühidalt öeldes olla kõik valesti ja vaja on põhimõttelisi muudatusi. Uurisime Roosipõllult, kes käis samuti Oberstdorfi MMil koondisel abiks, kas asjad on tõesti nii kehvasti.

Veel tuleb jutuks, kas Eesti koondise dressiga saab kaks aastat pärast Seefeldi dopinguskandaali rahulikult ringi käia. Kas see okei, et koondise peatreener lahkus MMilt enne võistluste lõppu? Kuidas hinnata eestlaste tulemusi? Miks on rahvusvaheline suusageograafia nii ahtake? Kas Norra ülevõim on probleem?

Miks norralased on nii head? Hiljuti tõlgiti Roosipõllu eestvedamisel eesti keelde niinimetatud Norra suusapiibel – kui palju saame üldse neilt üle võtta? Mis on Eesti suusatamises hästi? Mida arvab suusarahvas sellest, et ajutise tegutsemiskeelu all olev ja kohtuistungit ootav Andrus Veerpalu käib raja ääres lastele kaasa elamas (see pole keelatud)?

Mõistagi jõudsime tunni aja jooksul kõneleda veel mitmest teemast, nii et hüva kuulamist!

Millise ala peaks valima sprindikomeet Nazarov? Kläbo vs Bolšunov – kellel õigus?

“Mehed ei nuta”: Millise ala peaks valima sprindikomeet Nazarov? Kläbo vs Bolšunov – kellel õigus?

Kuula:

Kirjeldus:
“Mehed ei nuta” peateemad 9. märtsil:

– Mis jäi näppude vahele kergejõustiku sise-EMilt? Kas Risto Lillemets kaotas medali või võitis koha esiviiskus? Miks on Karl Erik Nazarovi edu saladus ja potentsiaal olümpiatasemel?
– Suusaalade MM lõppes tõsise skandaaliga – kas Kläbo diskvalifitseerimine oli õige otsus? Kristjan Ilves tegi kohustusliku tulemuse ära? Mida arvata Saksamaa suusakoondise peatreener Peter Schliekenriederi mõttest, et tuleks seada piir kehamassiindeksile?
– BC Kalev/Cramo: nädalaga VTB-liigas kahest kaks! Aga siiski liiga hilja?

Mida teha, kui suusarajal kukkudes haiget saad?

Mida teha, kui suusarajal kukkudes haiget saad?

Kuula:

Kirjeldus:
Koduseks esmaabiks on kõikide traumade korral parimad rahu ja külm ning jäseme hoidmine kehapinnast kõrgemal. Seda selleks, et vältida vigastuse hullemaks muutumist. Samas, vigastatud kohta pole sageli mõistlik täiesti liikumatult seisma jätta.

Kristina Šmigun-Vähi: „Tihti küsitaks, kas teeksin seda uuesti? Ütlen ausalt, ma ei tea.“

77. Osa: Kristina Šmigun-Vähi: „Tihti küsitaks, kas teeksin seda uuesti? Ütlen ausalt, ma ei tea.“

Kuula:

Kirjeldus:
Tänases saates „Tugitoolis sportlane“ oli külas murdmaasuusatamise kahekordne olümpiavõitja Kristiina Šmigun-Vähi.

Kerges jõulumeeleolus kulgenud saates vaatasime tagasi Šmigun-Vähi lapsepõlvele, kus sobiva tantsupartneri olemasolul võinuks temast hoopis saada rahvatantsija. Saatus tahtis teisiti ja nii on tänane riigikogulane läbi aegade üks edukamais Eesti sportlasi.

Rääkisime tema suusatajakarjääri algusest, rasketest katsumustest ja säravatest võitudest. Meenutasime ka tema rivaalitsemist õe Katriniga, mis ilmselt tegi mõlemast paremad sportlased.

Vaatasime ka tagasi väga kummalisele 2020. aastale ning heitsime lootusrikka pilgu uuele aastale.

Lisaks saime teada, millise meelestatusega päkapikud Šmigun-Vähide sussidesse kingitusi toovad.

Suusapatrullist ning USA tervishoiusüsteemist – jalaluumurd on läinud maksma 100 000 eurot

231. osa: Suusapatrullist ning USA tervishoiusüsteemist – jalaluumurd on läinud maksma 100 000 eurot by Järgmine peatus

Kuula:

Kirjeldus:
Tänase saate külaline Ene McLaughlin elab USAs Colorado osariigis, kus ta töötab suusapatrullina.

Suusapatrulliks saamine oli üks Ene unistustest. Paraku ei saanud ta seda tööd liiga pikalt teha, sest koroonapandeemia tõttu sulges suusakuurort oma uksed päevapealt. Mida siis edasi teha? Ene ja tema ameeriklasest abikaasa otsustasid suve veeta hoopis päikselises Florida osariigis. Muide, tõeline lumefänn Ene nägi suve enne seda viimati viis aastat tagasi.

Kuna Ene abikaasa murdis suusatades jalaluu, räägime üsna pikalt ka Ameerika Ühendriikide tervishoiusüsteemist. Tegemist oli tööõnnetusega, seega ei ole nad ise õnneks pidanud ravikulusid hüvitama… sest nüüdseks on kulunud üle 100 000 euro. Saatekülaline osutab, et kuigi sealne tervishoiusüsteem on äärmiselt kvaliteetne, tuleb alati juurde maksma. Isegi kui sul on hea kindlustus.

Ene tunnistab, et on abikaasaga arutanud Eestisse kolimist – kuigi USAs on tohutult võimalusi, on see väga ebastabiilne. Väikeses Eestis on elu tunduvalt lihtsam.

Kaarel Zilmer: Mati Alaverist on juba traktoriga üle sõidetud – aitab küll!

54. osa: Kaarel Zilmer: Mati Alaverist on juba traktoriga üle sõidetud – aitab küll! by Tugitoolis Sportlane

Kuula:

Kirjeldus:
Seekord oli saates “Tugitoolis sportlane” külas Kaarel Zilmer, kelle kohta võib öelda, et mees nagu orkester.

Tema karjäär, mille lõppu pole veel näha, on olnud heas mõttes pöörane. Valgamaalt tuule tiibadesse saanud Zilmer on ülikoolides õpetanud sada semestrit ehk 50 aastat, ta on kirjutanud raamatuid, tegutsenud Eesti suusaliidu peasekretärina ja utsitanud inimesi elama tervislikult. 72aastane Zilmer peab oma blogi, mis on populaarne, sest sealt saab asjalikku teavet.

Zilmer on näinud Eesti suusatamise kehvemaid ja kõige paremaid aegu. Tema õpilaste hulka kuuluvad ka Mati Alaver ja Kristjan Port. “Mati oleks pidanud ühel hetkel peatuma,” ütleb Zilmer.

Saates on juttu paljudest huvitavatest inimestest, kellega ta on kokku puutunud.

Küsimusi esitas Deivil Tserp.

Eesti parim pikamaasuusataja tutvustab põnevat maratonimaailma ja lahkab dopinguskandaali

48. osa: Eesti parim pikamaasuusataja tutvustab põnevat maratonimaailma ja lahkab dopinguskandaali by Tugitoolis Sportlane

Kuula:

Kirjeldus:
Õhtulehe raadiosaade „Tugitoolis sportlane“ alustas uut aastat Tartust, sisuliselt sõna otseses mõttes Emajõe kaldalt, kus Eesti parim pikamaasuusataja Mart Kevin Põlluste (25) võttis oma kodus lahkelt vastu saatejuht Mart Treiali koos lindistamisaparaadiga.

Veel paar aastat tagasi sprindile pühendunud Põlluste rääkis, kuidas ta endalegi ootamatult fookuse maratonidele suunas ning tutvustas oma tegemisi maailma mainekaimas maratonisarjas Visma Ski Classics, kus tal on käsil teine hooaeg.

Kui keeruline oli sinna jalga ukse vahele saada? Kuhu suunas see sari liigub? Millised rahad seal ringlevad? Mille poolest on sealne õhkkond mõnusam kui Eesti suusatamises? Arvestades, et tal on Tartu Ülikooli magistrikraad ning kogu Eesti suusaspordi olukorda, miks ta üldse veel tippspordiga tegeleb? Millised on tema ambitsioonid?

Miks klassikamaratone ainult paaristõugetega läbitakse? Kas see ikka on õige klassikatehnika? Kas maraton on pigem võitlus enda või vastastega? Rohkem vaimne või füüsiline pingutus?

Mõistagi ei saanud suusateemalises saates üle ega ümber ka Seefeldi dopinguskandaalist, mis puudutas teda kõige lähemalt vana klubikaaslase Karel Tammjärve kaudu. Mida Põlluste kogu sellest jamast arvab? Mida Tammjärv talle telefonitsi ütles? Kas tal endal pole tekkinud ahvatlust end kuidagi turgutada? Kas temagi jaoks oli nooruspõlves treener Mati Alaver justkui jumalastaatuses?

Lisaks uuris saatejuht Põlluste arvamust Eesti ja maailma suusatamise oleviku ning lähituleviku kohta. Ühesõnaga, juttu jätkus. Hüva kuulamist!