Neuroteadlane Jaan Aru “Ilma teadvuseta oleksime lihtsalt täiesti mõtetud kehad”

#189 Neuroteadlane Jaan Aru “Ilma teadvuseta oleksime lihtsalt täiesti mõtetud kehad” by 🎧🎙️Podcast “Ausad mehed”

Kuula:

Kirjeldus:
Seekordse podcasti “Ausad mehed” episoodi külaliseks on eestlastele tuntud ja hinnatud Tartu Ülikooli ajuteadlane, ja psühholoog, arvutusliku neuroteaduse ja tehisintellekti kaasprofessor Jaan Aru, kes on ise ühes artiklis öelnud et “Teadlased on erinevad ja teevad teadust erinevatel põhjustel. Tema aga teeb teadust, sest tema “narkootikumiks” on tunne, et on lahendamas mingit teaduslikku mõistatust, leidmas teaduslikku kulda.”. Ta alustas oma õpinguid just psühholoogia alal Berliinis Humboldti ülikoolis. Hiljem omandas doktorikraadi Max Plancki aju-uuringute instituudis Frankfurdis. Oma teadustöö eest on ta pälvinud Barbara Wengeleri auhinna, Presidendi noore teadlase preemia ja teaduse populariseerimise auhinna.
Jaan on tähelepanupsühholoogiat ja teadvuseteadust käsitleva raamatu “Tähelepanu ja teadvus” kaasautor, lisaks on ta avaldanud populaarteaduslikke artikleid ja raamatu “Ajust ja arust”.

Alates aastast 2019 on Jaan Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige. Samuti on ta maha pidanud mitu erinevat loengut TEDx raames rääkides videodes teemadel nagu miks me magame; kas loovuse klots on alles ja ajust tundeni. Täna võtame ette hunnik erinevaid teemasid ja ma katsun omalt poolt Teha kõik, et juhtida sind kuulaja läbi võimalikult loogilise ja detailse teekonna inimese ajju ja sisemusse, et mõista mismoodi me töötame ja miks ning kuidas me midagi üldse teeme.

Head mõtted Jaanilt:

“Me peame otsima seda teemat, mis paneb meid seesmiselt põlema.”

“Aju on aluseks kõigele sellele, mida me vaimselt teha suudame. Kõik ideed, mõtted, tunded ja emotsioonid on tegelikult ajus.”

“Meie kõigi ajus on potentsiaal ja oskus kombineerida ideid ja midagi ära teha. Me kõik oleme võimelised midagi uut ja erakordset välja mõtlema või looma.”

“Kui me tahame, et meie aju areneks, tuleb meil Teha pisut neid asju, mis on ajule rasked. See võib olla nii füüsiline tegu, vaimnet tegu vms. Mõte on selles, et paljud inimesed istuvad autopiloodis, kus tehakse asju, mis on lihtne ja mugav. Aga just seda rasket tuleks teha.”

“Meie aju on laisk ja ei ole tegelikult mõeldud mõtlemiseks või suurte asjade tegemiseks.”

“Nutitelefonid ja nutimaailm on nagu välismaailm, mis tungib meie motivatsioonisüsteemi ja dikteerib meile, mida tuleks teha aga seda me ometi ei taha, eriti väikelaste puhul.”

“Mis vahe on teadvusel ja alateadvusel? Teadlaste jaoks on alateadvus teadvustamata teadvus. Need on lihtsalt ajuprotsessid, kus me inimestena teadlikult kaasa ei löö. Alateadvuses ei ole midagi müstilist ega salapära nagu paljud meist arvavad.”

“Teadvus on tunne olla keegi, see on see, mis te näete ja kuulete. See on see, mida näete, teie oma teie perspektiivist. Kui teadvuse ära võtaksime, siis ei oleks midagi, sest teie oletegi teadvused.”

“Ilma teadvuseta oleksime lihtsalt täiesti mõtetud kehad.”

“Alati jääb küsimus, kas me elame msimulatsioonis? Meid ümbritsev maailm on justkui väline, kuid saame täna teaduse läbi öelda, et see kõik on meie sees. Kas see on siis reaalne?”

“Selleks, et saavutada meelerahu või olla parem inimene, selleks ei pea ilmtingimata mediteerima. Igale inimesele ei sobi meditatsioon.”

“Kas multitaskida või mitte, on kunst tunda oma aju, et mida ja millist viisi mingis situatsioonis kasutada.”

“Intuitsioon on ülivõimas teadvuse väline töötlus. Intuitsioon muutub paremaks nendes valdkondades, millega on inimene väga palju seotud olnud ehk praktiseerinud.”

“Kindel on see, et mul on üks elu, see mida praegu elan. Teised ja järgmised elud, ma täna seda kinnitada ei saa, seega on minu elu mõte ja eesmärk võtta sellest ühest elust maksimaalne.”

NB! Kui tunned, et soovid “Ausad mehed” podcasti tegemisi toetada, siis saad seda teha järgnevale konto kaudu. Iga summa aitab, aitäh! Konto, millele toetust saata:

IBAN: LT123250047489114256
BIC: REVOLT21
SAAJA: Chris Kala

Ausad Mehed:
www.chriskala.com
www.ausadmehed.ee

Facebook:
www.facebook.com/podcastausadmehed/
www.facebook.com/chriskkala

Äritehnoloogia saade: tehisintellekt – kas kättesaamatu fantaasia?

18.01.21 Äritehnoloogia saade: tehisintellekt – kas kättesaamatu fantaasia?

Kuula:

Kirjeldus:
Selle aasta esimeses „Äritehnoloogia saates“ lahkab Elisa Eesti juht Sami Seppänen tulevikutrende, nagu tehisintellekt. Kas see on harilikule ettevõttele kättesaamatu tulevikufantaasia või reaalsus juba lähitulevikus?
Veel tulevad intervjuus Igor Rõtovile jutuks järgmised küsimused. Kas koroonaga tulnud kodus töötamine kaob koos haigusega või ongi liberaalne tööaja korraldus uus reaalsus? Kas ärireisid välismaale taastuvad? kas Trumpi lahkumine muudab USA ja Euroopa Huawei ja Hiina tehnoloogia vastu leplikumaks? Kas Eesti on 5G juurutamisel teistest riikidest maha jäänud? Kas telekomid on koroonakriisist üksnes võitnud?

Jaan Aru. Kas kasutame oma aju täit potentsiaali ja kuhu areneb tehisintellekt?

#9 Jaan Aru. Kas kasutame oma aju täit potentsiaali ja kuhu areneb tehisintellekt?

Kuula:

Kirjeldus:
„Eesti eso” üheksandas saates käis küla Tartu Ülikooli ajuteadlane Jaan Aru. Jutuks tuli Elon Muski uus leiutis Neuralink, tehnoloogia areng üleüldisemalt kui ka tehisintellekt. Kas meist saavad vasti robotid?

Mõned nädalad tagasi esitles Elon Musk toodet Neuralink. See on euromündi suurune kiip, mis paigaldatakse inimese koljusse. Leiutise eesmärk on õilis – panna halvatud käima, teha pimedad nägijateks ja ravida muid praegu ravimatuid haigusi.

Selle kõige üle arutasime neuroteadlase Jaan Aruga. Kuhu selline tehnoloogia välja jõuab – kas tehnoloogia ja inimese kokkusulamine on paratamatus?

Elon Muski esitluses tulid jutuks ka ulmelisemad ideed. Näiteks supernägemine, mälestuste salvestamine ja taasesitamine. Isegi telepaatia. Jaan Aru selgitas, millised võivad olla selliste ulmeliste ideede kõrvalmõjud.

Kuula saatest lähemalt!

Saatejuht: Taavet Kase
Tagasiside: eso@delfi.ee

Tehnoloogia toob rohkem kahju kui kasu!

Tehnoloogia toob rohkem kahju kui kasu! by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Kas me saame üldse ilma tehnoloogiata elada? Miks ja kuidas on tehnoloogia meie elusid ja maailmatunnetust mõjutanud? Milliseid väljakutseid see meile täna ja tulevikus loob. Arutleme inimese ja tehnoloogia suhte üle, räägime eetikast, tehisintellektist ja laiemalt inimeseks olemise võludest ja valudest.

Arutelu juht:
Marleen Pedjasaar
Osalejad:
SpeakSmarti väitlejad, Margit Sutrop (Tartu Ülikooli eetikakeskuse juht), Johannes Tammekänd (Sentineli juht ja tehisintellekti ekspert), Karl Käsnapuu (surmauurija), Triin Mahlakõiv (North Star AI kaasasutaja, RangeForce turundaja)
Korraldaja:
Telia Eesti AS

Arutelu toimus 14. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Tehisintellekt tehnoloogias ja meditsiinis – kas must või valge koer?

Tehisintellekt tehnoloogias ja meditsiinis – kas must või valge koer? by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Kas see on meie tulevik, et meie terviseandmeid hakkavad analüüsima ja otsuseid vastu võtma robotid? Mis on selle ohud või kasud inimesele? Kas neid innovatsioone tehnoloogias peaks kartma? Kui palju me tavainimestena peame teadma sellest, kuidas meiega seotud otsuseid tehakse juba praegu ja kuhu liigub tulevik? Kellele kuulub rakk, süda, maks, mis 3D prinditakse? Ja, kes vastutab? Kas meditsiini puudutavaid otsuseid saab teha vaid tõenäosuse ja matemaatilisuse teel? Juriidilises maailmas räägitakse juba ka robotite inimõigustest. Mis saab siis kui nendele meie tervist analüüsivale robotile antakse inimõigused? Tehnoloogiline maailmalõpp?

Moderaator: Peeter Marvet (tehnokratt, Zone Media OÜ)
Esinejad: Ants Nõmper (advokaadibüroo Ellex Raidla), Tõnu Esko (Tartu Ülikool), Krista Fischer (Geenivaramu), Katrin Laas-Mikko (bioeetik, SK ID Solutions AS kvaliteedijuht)
Korraldaja: Eesti Interneti SA

Arutelu leidis aset 11. augustil 2018 Paides.

Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Jaan Tallinna, Oliver Laasi ja Tanel Tammetiga tehisintellekti ohtudest

Jaan Tallinna, Oliver Laasi ja Tanel Tammetiga tehisintellekti ohtudest by Efektiivne Altruism Eesti

Kuula:

Kirjeldus:
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Jaan Tallinna, Oliver Laasi ja Tanel Tammetiga. Jaan Tallinn on Skype’i ja Kazaa kaasasutaja ning kaasasutas ka eksistentsiaalseid riske uurivad organisatsioonid Centre for the Study of Existential Risk ja Future of Life Institute. Oliver Laas on mitmes erinevas asutuses filosoofia külalislektor, näiteks Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudis. Tanel Tammet on arvutiteadlane ja Tallinna Tehnikaülikooli võrgutarkvara professor. Nad vestlesid selle üle, kui palju peaks tehisintellekti ohtude pärast muretsema ja mida me nende vähendamiseks tegema peaksime.

Allikad, mis vestlust toetasid või jutuks tulid:

– Eksistentsiriske uuriv organisatsioon: Future of Life Institute: https://futureoflife.org/
– Tehisintellekti ohtude müüdid: https://futureoflife.org/background/aimyths/
– Nick Bostromi tehisintellekti ekspertide küsitlus: https://nickbostrom.com/papers/survey.pdf
– Teine tehisintellekti ekspertide küsitlus arvamustest, millal saavutatakse inimtasemel tehisintellekt: https://arxiv.org/pdf/1705.08807.pdf
– Allan Dafoe tehisintellekti poliitikakujundamisest: https://80000hours.org/podcast/episodes/allan-dafoe-politics-of-ai/
– Alan Turing tehisintellekti ohtudest: https://aperiodical.com/wp-content/uploads/2018/01/Turing-Can-Computers-Think.pdf
– Max Tegmarki raamat “Life 3.0”: https://www.rahvaraamat.ee/p/life-3-0/1040763/et?isbn=9780141981802#
– Miks prioriseerida kaugtulevikku: https://reg-charity.org/why-we-prioritize-the-long-term-future/
– Ülevaade tehisintellekti probleemidest: https://arxiv.org/pdf/1805.01109.pdf
– Suuremad ja väiksemad tehisintellekti äpardused: https://novaator.err.ee/842085/graafikulugu-tehisintellekti-13-suuremat-ja-vaiksemat-apardust
– Karjäärinõu jagav veebileht 80,000 Hours: https://80000hours.org/
– Thomas Metzinger anti-natalistlikust AI riskistsenaariumist: https://www.edge.org/conversation/thomas_metzinger-benevolent-artificial-anti-natalism-baan

Andreas Palmiga eksistentsiriskidest Steven Pinkeri raamatu põhjal

Andreas Palmiga eksistentsiriskidest Steven Pinkeri raamatu põhjal by Efektiivne Altruism Eesti

Kuula:

Kirjeldus:
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Andreas Palmiga, kes on Pariisi Poliitikauuringute Instituudi tudeng ja lõpetamas sellel õppeaastal oma bakalaureusekraadi Edinburghi ülikoolis. . Nad vestlesid Harvardi ülikooli psühholoogia professor Steven Pinkeri raamatu “Enlightenment Now” 19. peatüki üle, mis räägib eksistentsiriskidest. Juttu tuli sellest, miks Pinker arvab, et eksistentsiriskidest mõtlemine ei ole hea, tehnoloogia optimismist ja pessimismist, tehisintellekti ohtudest ja paljust muust.

Allikad, mis vestlust toetasid või jutuks tulid:
– Pinkeri raamatu eksistentsiriskide peatükk: http://bit.do/xrisks
– Pinkeri raamatu “Enlightenment Now” arvustus: https://novaator.err.ee/842448/raamatuarvustus-maailm-muutub-paremaks-hoolimata-ajakirjanduse-negatiivsusest
– Nick Bostromi tehisintellekti ekspertide küsitlus: https://nickbostrom.com/papers/survey.pdf
– Teine tehisintellekti ekspertide küsitlus arvamustest, millal saavutatakse inimtasemel tehisintellekt: https://arxiv.org/pdf/1705.08807.pdf
– Stuart Russelli mõtted tehisintellekti ohtudest: https://people.eecs.berkeley.edu/~russell/research/future/q-and-a.html
– Tehisintellekti müüdid, sealhulgas arvamus, et pahatahtlikud robotid võtavad maailma üle: https://futureoflife.org/background/aimyths/
– Poliitfilosoof Samuel Scheffler mõtleb oma raamatus sellest, miks me hoolime niivõrd palju tulevaste generatsioonide ning inimkonna jätkumisest: https://player.fm/series/the-political-theory-review/samuel-scheffler-why-worry-about-future-generations
– Artikkel, mis annab ülevaate hiljutistest tehisintellektialastest arengutest, riikidevahelisest intensiivistunud võidujooksust ning pakub ka ühe võimaliku tulevikuperspektiivi, kuidas me liigume AI-natsionalismi poole: https://www.ianhogarth.com/blog/2018/6/13/ai-nationalism
– Briti kosmoloog ja astrofüüsik Martin Rees võtab taskuhäälingus Talking Politics eksistentsiriskid kokku teisel viisil kui Steven Pinker: https://www.talkingpoliticspodcast.com/blog/2019/137-talking-politics-guide-to-existential-risk

Joonatan Samuel masinõppest, automatiseerimisest ja Jaapanist

Joonatan Samuel masinõppest, automatiseerimisest ja Jaapanist

Kuula:

Kirjeldus:
Meie tänane külaline on Joonatan Samuel, kelle vanus ja CV ei ole tavapärases kooskõlas. Ta on kogenud ekspert kõrg-tehnoloogia vallas, ehitanud masinõppe mudeleid muusika analüüsimiseks, töötanud tarkade sõrmuste kallal Jaapanis ning tegelenud isesõitvate pakirobotitega Eestis – kõike seda enne 22. eluaastat. Lisaks annab ta oma masinõppe teadmisi edasi noore koolitajana ning osaleb aktiivselt tehisintellekti tuleviku kujundajana.Selles podcastis räägime Joonataniga järgnevatel teemadel:

* Mis vahe on tehisintellektil ja masinõppel?
* Kuidas masinate kasutamine ühiskondlikku ebavõrdsust tekitada ja leevendada võib?
* Miks muretsetakse tapjadroonide pärast?
* Kuidas paradoksaalsed teesid elus edasi aidata saavad?
* Kuidas õppida matemaatikat efektiivselt?
* Millised harjumused meid tagasi hoiavad?

Saade on salvestatud 10. detsembril 2018 Tallinnas, BFM’is.

Lingid:
Tehisintellekti mõtteklubi: https://www.facebook.com/groups/tehisintellekt/

Rommi Källo automatiseerimisest

Rommi Källo automatiseerimisest – LHV Podcast 28 2018

Kuula:

Kirjeldus:
Rommi Källo on teadlane ja insener, kes teab palju protsesside automaatseks muutmisest, robotitest ja efektiivsusest. LHV vanemmaakler Nelli Janson uurib, miks on automatiseerimine tänases majanduses oluline valdkond, millal robotid meie eest töö ära teevad ja kas tehisintellekti peaks kartma või mitte.