Tehisintellekt tehnoloogias ja meditsiinis – kas must või valge koer?

Tehisintellekt tehnoloogias ja meditsiinis – kas must või valge koer? by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Kas see on meie tulevik, et meie terviseandmeid hakkavad analüüsima ja otsuseid vastu võtma robotid? Mis on selle ohud või kasud inimesele? Kas neid innovatsioone tehnoloogias peaks kartma? Kui palju me tavainimestena peame teadma sellest, kuidas meiega seotud otsuseid tehakse juba praegu ja kuhu liigub tulevik? Kellele kuulub rakk, süda, maks, mis 3D prinditakse? Ja, kes vastutab? Kas meditsiini puudutavaid otsuseid saab teha vaid tõenäosuse ja matemaatilisuse teel? Juriidilises maailmas räägitakse juba ka robotite inimõigustest. Mis saab siis kui nendele meie tervist analüüsivale robotile antakse inimõigused? Tehnoloogiline maailmalõpp?

Moderaator: Peeter Marvet (tehnokratt, Zone Media OÜ)
Esinejad: Ants Nõmper (advokaadibüroo Ellex Raidla), Tõnu Esko (Tartu Ülikool), Krista Fischer (Geenivaramu), Katrin Laas-Mikko (bioeetik, SK ID Solutions AS kvaliteedijuht)
Korraldaja: Eesti Interneti SA

Arutelu leidis aset 11. augustil 2018 Paides.

Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Tõnu Esko: Geneetiline saatus või võimalus?

#02 Tõnu Esko: Geneetiline saatus või võimalus? by Podcast: Elu Looming

Kuula:

Kirjeldus:
Tulevikus on meil võimalus enda geenide põhjal ennustada täpselt, millised haigused võivad meil tekkida. Kui saame ennetada seda, mis võttis meie esivanemate elu, saame ise elada pikemat ja kvaliteetsemat elu.

Selles Elu loomingu podcastis käisin külas Eesti Geenivaramu asedirektoril ja geeniteadlasel Tõnu Eskol ja uurisin, kuidas geenid meie elu ja tervist mõjutavad.

Räägime personaalmeditsiinist, geeniuuringutest, iseloomu ja inimese kujunemisest ning saame paremini aru, kuidas geenid töötavad. Teema on suur ja ei tohiks jätta kedagi külmaks, seepärast ei raatsinud midagi välja jätta ning tuli tavapärasest pikem vestlus – 2 tundi. Esimesed 1,5 tundi räägime geenidest, viimased 30 minutit on lugu sellest, kuidas Tõnu geeniteaduse valdkonda jõudis ning mida on vaja, et geeniteadlasena edukas olla.