Sõltuvuskäitumine – kainus on kannatus ja tarbimine kark

Sõltuvuskäitumine – kainus on kannatus ja tarbimine kark

Kuula:

Kirjeldus:
Ajakirja Eesti Naine podcast’is „Vaimse tervise heaks“ räägivad psühholoog Rita Rätsepp ja sõltuvusnõustaja ning raamatu „Kainus“ kaasautor Kaja Heinsalu sõltuvuskäitumisest. Kaja on öelnud, et sõltuvusnõustaja on abiks neile, kes on kaotanud kontrolli alkoholi tarvitamise üle. Kaja räägib saates, kuidas temast sai sõltuvusnõustaja. Tema sõnul on sõltlased head valetajad ja tervenenud sõltlased veelgi paremad valetamise äratundjad.

Marilyn Jurman. Me oleme tulnud siia selleks, et oma eluülesannet täita.

#43 Ausad Naised – “Marilyn Jurman. Me oleme tulnud siia selleks, et oma eluülesannet täita.” by Ausad Naised

Kuula:

Kirjeldus:
🌼 “Proovi, mis tunne on, kui Sa mõnda aega ei otsi vastuseid, vaid oled rahul sellega, et Sul on lihtsalt küsimused ning luba vastustel ise Sinuni jõuda.”
Sellise imelise mõtte lausus meie tänase saate külaline uskumatu naine MARILYN JURMAN! 😍

✨ Marilyn Jurman jooga ja mõtteviisi koolitaja ning särav noor naine, kes on elus läbi käinud kireva ning värvika teekonna.
✨ Marilyn usub, et elu koosneb suhetest, mida inimene on elu jooksul kogenud. Ainult läbi nende suhete, mida on ta ise kogenud, oskab ta täna toetada inimesi, kes on sarnasel teekonnal.
✨ Marilyn õpetab koolitusel erinevaid jooga ja elu juhtimise vahendeid. Üheks on suhetes selguse ja suurema tähenduse leidmine. Ta on ise tänu sellele tehnikale saanud selgust ja julguse vahetada elukutset näitlemisest koolitajaks, lasta lahti nii mõneski halvast sõltuvusest ja kirjutanud oma esimese noorteromaani “Mul hakkasid päevad” #eionei

☀️ Saade kestab kokku pea 2h, kuid ilma kahtluseta oleks teemasid jätkunud veel nii mõnekski ööpäevaks. Marilyn on imeline naine, kellel on tohutult väärtust ning elukogemust jagada! Nii mõnigi aeg peale saadet, käisid veel judinad üle selja.

💛 Saates saime räägitud spirituaalsusest, psühholoogiast, joogast, vaimsest tervisest, suhetest, mõtteviisist, sõltuvustest, traumadest, enesehinnangust, lapsepõlvest ja nii edasi….

Jälgi Marilyni tegemisi:
✨Noorteroomaan “Mul hakkasid päevad #eionei” https://bit.ly/3gd2fNr
✨ Tasuta jooga: https://www.marilynjurman.com/opt-in
✨ Samuti on Marilyn leitav TikTokis, Instagrammis, Facebookis, Twitteris ning Youtubes.

Soovime Teile avatud südamega kuulamist! 🎉🎧

Ühe depressiooni lugu: „Ühel päeval ei jaksanud ma enam voodist tõusta.“

Mõttekoht, osa 56: Ühe depressiooni lugu: „Ühel päeval ei jaksanud ma enam voodist tõusta.“ by Mõttekoht

Kuula:

Kirjeldus:
„Ühel hetkel tundsin, et ei jaksa enam. Kõik tundus mõttetu ja raske ning ka tavaliselt möödaminnes tehtavad igapäevatoimingud käisid üle jõu. Lohisesin nendest lihtsalt läbi, kuni ühel päeval ei jaksanud ma enam voodist tõusta,“ meenutab värskes Naistelehe podcastis Mõttekoht läbipõlemisega kaasnenud depressiooni kogemusnõustaja Piret Peters.

Depressioon on maailmas vaimse tervise haigustest kõige levinum. Ometi on see üsna stigmatiseeritud haigus ning sageli peetakse depressiooniga kimpus olevat inimest lihtsalt laisaks. Seesama väärarusaam tekitas Piretis ja tekitab ilmselt ka paljudes teistes haigetes suurt segadust. „Mis minuga toimub, miks ma hakkama ei saa,“ oli küsimus, mida Piret endale korduvalt esitas.

Nüüd, tervenenuna teab Piret, et kui ajukeemia on paigast ära, siis võibki juhtuda nii, nagu temaga juhtus. Et tal on olemas teadmine ja kogemus, et sellest haigusest on võimalik abi otsides ja endaga tegeledes välja tulla, on ta otsustanud kogemusnõustajana abikäe ulatada saatusekaaslastele.

Mis on depressioon, kuidas saame seda ennetada või millised nipid aitavad sellest haigusest tervenemise teel, sellest kõigest värskes saates räägimegi. Ka sellest, kui oluline on positiivne mõtlemine ning sõprade tugi.

Vestlust juhib Naistelehe toimetaja Silja Paavle.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia – Merli Antsmaa

Podcast – Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Kuula:

Kirjeldus:
Episood 13
In our 13th episode, which we are proud to produce together with Satelliit, podcast of Estonian Business School, we welcome Dasha Karpilovich and Marge Sassi – lecturers and advocates of diversity in the workplace. Together we dive in the topic of diversity and cross-cultural communication in arts management. Listen to and learn what is and why we need cultural intelligence, how to raise the importance and awareness of the positive impact of diversity, who are cultural brokers and how to become one in your own organisation. Episode is led by EMTA Cultural Management MA alumni, lecturer and coordinator Anna Maria Ranczakowska. Marge Sassi is a lecturer and Ph.D. student at Estonian Business School. She also works for the European Commission as a lead expert for the Creative Europe grant scheme. Her current research interests cover: Measuring Societal Impact of Art Organizations, Strategic Management of Cultural and Creative Industries Organizations; and Using Flow Theory in Developing Leadership. Dasha Karpilovich is a visiting lecturer at EBS. She has 5+ years of experience in the communications field, three of which as Head of Marketing for Baltic countries at Huawei. She has lived in several cultures including Belarus (home country), China, Australia and, currently, Estonia. Check out Satelliit: https://ebs.ee/ebs-podcast

Episood 12
Räägime väga olulisest vaimsest tervisest. Mis see on ja miks on see oluline? Külas on Peaasi.ee vaimse tervise nõustaja ja koolitaja Minna Sild, kes annab ka väga praktilisi nõuandeid ja harjutusi, millele mõelda, kui stressirohke olukord üle pea kipub minema. Samuti vastame kultuurikorraldajate saadetud küsimustele vaimsest tervisest. Saadet juhib Eesti Muusika ja Teatriakadeemia vilistlane Merli Antsmaa.

Episood 11
Seekordses taskuhäälingus mõtiskleme erasektori ja kultuuri koostöö üle koos Arvo Pärdi keskuse juhataja Anu Kivilo ja Temnikova & Kasela galerii juhataja Olga Temnikovaga. Mis peitub sõnapaari “kultuuri investeerimine” taga, kas meie ühiskonnas saab rääkida üldse erasektori tasandil kultuuri investeerimisest ja kust otsast alustada, et erasektori kaasata. Milline näeb välja produktiivne suhe kultuuri ja investori vahel? Kust saab alguse kultuuri armastus ja mis on määrav, et kaasata erasektori kultuuri. Saadet juhib EMTA vilistlane Anna-Liisa Ingver

Episood 10
Kas kultuur võib veel kriisist võitjana väljuda? Vestleme digitaliseerimisest ja rohepöördest ning muustki, mis kultuurivaldkonnal praegusest ajast võtta ja õppida on.
Taskuhäälingu külalisteks on Kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Taaniel Raudsepp ja loomeettevõtja Helen Sildna, kes on ettevõtte Shiftworks omanik, festivalide Tallinn Music Week ja Station Narva asutaja ning Music Estonia juhatuse liige. Saatejuht on Eesti Muusika ja Teatriakadeemia vilistlane Merli Antsmaa.

Episood 9
Ohutu sündmuse kontseptsioon on viimase aja valguses saanud täiesti uudse lähenemise. Sündmus vajab lisaks heale sisule ka ohutut ja mugavat keskkonda. Millest oleneb ohutu sündmuse kontseptsioon, mida selleks on vaja ja kuidas on see praegusele ajale vastavalt muutunud? Luubi all on ka publik ja see, kas ja kuidas publik olukorda tajub. Arutleme, mõtiskleme ja uurime seda koos EMTA vilistlase Liisa Nurmelaga, ERSO direktori Kristjan Halliku ja turvafirma Meeskonnast Andre Edinguga. Saadet juhib EMTA vilistlane, Anna-Liisa Ingver.
Liisa Nurmela on EMTA vilistlane ja kirjutas oma magistritöö: “Külastajate turvatunde tajumine festivali keskkonnas”. Kuid põhitööna pöörleb Liisa filmimaailmas, olles äsja naasnud Göteburgi filmifestivali juurest eestisse. Kristjan Hallik on Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri direktor, aga ka Pärnu Muusikafestivali juht ja lisaks Helioru kontserdimaja ehituse üks eestvedajaid. Andre Eding on turvafirma Meeskond liige.

Episood 8
“Mentor is a person who by stepping into process of explorations facilitates the journey of the mentee to become a better thinker of their own professional career.”
EAMT cultural management alumni Anna Ranczakowska talks with Visnja Kisic from Creative Mentorship, NGO from Belgrade, Serbia, and Virgo Sillamaa former CEO of Music Estonia, exploring their experiences as mentors, mentees or mentoring facilitators, give us a great advice how to become a great mentor and how to invest your experience and competences into development of others, but how to do it without investing too much of own emotions.
Our guests: Visnja Kisic – practitioner, educator, researcher and activist in the field of heritage, cultural policy and cultural management. Formally engaged in academia teaching in cultural management and policy programs at universities in Novi Sad and Belgrade, as well as Lyon, Casablanca and Beijing. Fan of diverse methods and relations in knowledge sharing and there comes the passion for mentorship. Co-founder of Creative Mentorship program from Serbia.
Virgo Sillamaa – Virgo has worn many hats in the music sector over the past 20 years. Most importantly being a freelance professional musician for 13 years (until 2016), putting a lot of energy into developing music education in Estonia (including writing a music theory handbook in 2015) and building up and managing Music Estonia between 2014-20. Currently coordinating the European Music Exporters Exchange (EMEE) network out of Brussels, guest lecturing on a range of topics, from music policy to career development.
In this episode we also talk about the new Strategic Partnership Project of EAMT Cultural Management MA Program – REMAM, aiming to (re) define mentoring in the arts management. For more information related to the project, please visit remam.eu.

Episood 7
In this episode of KultuuriReflektor we talk to art historian and curator Bart Pushaw and arts manager and curator Keiu Krikmann about their recent exhibition projects and how they have found collaborating in countries away from home. Bart Pushaw is the curator of a project room called Rendering Race as part of the new permanent exhibition Landscapes of Identity: Estonian Art 1700–1945 at KUMU. This is the third time Bart has worked with KUMU and he talks about how he ended up working in the Baltic states and what it has been like collaborating with the team at KUMU. Keiu Krikmann recently curated an exhibition called Excess and Refusal: Towards Imaginative Opulence at Kim? contemporary art space in Riga. This is the first time Keiu has worked with an institution outside Estonia, and she talks about that experience but also about what led her to arts management in the first place. I also ask her about being part of the team organising the 8th Tallinn Applied Art Triennial, which will open this spring at Kai Art Center. This episode “The magic of collaborating in the arts” host is EAMT culture management alumni Michael Haagensen.

Episood 6
Klassikalise muusika sündmusi ja festivale korraldatakse palju, oluline on aga tegeleda nii olemasoleva kui ka uue publikuga. On selleks eriprojektid, koostööd, koolikülastused või hoopis turunduslik lähenemine – siin on klassikalisel muusikal häid näpunäiteid teistele, aga ka põnevaid õppimiskohti endalgi. Taskuhäälingu külalisteks on Eesti Kontserdi peaprodutsent Maarit Kangron ja Pärnu Linnaorkestri produtsent Andres Tölp. Saadet juhib EMTA vilistlane Merli Antsmaa.

Episood 5
Seekordses KultuuriReflektoris arutleme koostöö üle. Millised on koostöö pidurid ja vedurid? Kas konkurents on pärssiv või edasiviiv jõud? Kuidas koostöö aitab kaasa publiku hoidmisele? Juurdleme, kuidas tulla kriisist välja võitjatena ja ehk on COVID andnud meile ka eeliseid? Mõtiskleme koostöö üle nii üksikisikute ja organisatsiooni tasemel, kui ka sektoripõhiselt ja valdkonnaüleselt.
Saatekülalisteks on Priit Mikk, kes on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 juht ja EMTA kultuurikorralduse vilistlane, ning Ave Tölpt, kes on varasem Eesti Jazzliidu tegevjuht ning praegune Music Estonia juht. Saadet juhib EMTA kultuurikorralduse vilistlane Anna-Liisa Ingver.

Episood 4
In this rip-roaring episode of KultuuriReflektor we talk to Hannele Känd, Chief Operations Officer at Noorsooteater, and Dan Renwick (aka Dan le Man) performer, manager of Heldeke theatre club and organiser of Tadaa Festival and the Tallinn Fringe Festival.
Hannele and Dan talk about how they ended up doing what they do and what their thoughts are on programming local versus international acts. We also explore the idea that the performing arts and visual theatre could learn a lot from street theatre in the new conditions forced upon us by the COVID crisis. Hear about how the future is like the wild wild west and whether traditional theatre post-COVID is in danger of becoming more expensive and more elitist. Host of the podcast is EAMT alumni Michael Haagensen.

Episood 3
2020. aastal toimus kultuurivaldkonna enda Siiliõppus, kuid päriselt ning kohati valusate õppetundidega. Paljud muutused ja muudatused, mis organiseerimisel ning kultuuri kaugemale viimisel on nüüd tavapärane (hübriidsündmused, videosalvestused etendustest ja kontsertidest, videotuurid), tegid ootamatu tiigrihüppe just pandeemia tõttu. Kui seda poleks juhtunud, oleksid muutused nõudnud rohkem aega ja poleks tekkinud ka nii tugevat survet ja vajadust nende järele. Vaatame, millised on olnud väljakutsed, aga ka väärtuslikud õppimiskohad. Kõik uus ei olegi halb. Podcasti lindistasime jaanuaris, kui 2021. aasta märtsikuu kultuuri kinnipanek ei olnud veel laual, kuid oleme taas situatsioonis, kus kultuurisektor on kinni ning lapsed koolist kaugõppel.
KultuuriReflektori kolmanda podcasti külalised on Eesti noorsooteatri juht Joonas Tartu ja produtsent, PÖFF Shortsi juht ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia kultuurikorralduse vilistlane Grete Nellis. Podcasti saatejuht on EMTA vilistlane Merli Antsmaa.

Episood 2
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias toimus interaktiivne töötuba “Dynamic virtual spaces” ehk töötuba sellest, kuidas enda virtuaalseid sündmusi põnevamaks muuta. Selle läbiviija Anton Nielsen Bjergi sõnul vajab dünaamiline ja meelelahutuslik virtuaalne ruum palju rohkemat kui õiget tehnilist taipu. Parimad online sündmused on hea kombinatsioon tugevast sisust, tehnilisest lahendusest ja läbimõeldud disainist. Podcastis vestleme Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia välissuhete koordinaatori Hanneleen Pihlak ja laulja-muusik Maria Volmeriga, kes sellest töötoast osa võtsid.

Episood 1
Listen how different organizations deal with new uncertainties in the discussion we arranged within the framework of the Black Nights Film Festival in the topic of “Managing new uncertainties in the field of arts and culture”.
Guests:
Tiina Lokk is the head of the A-class Black Nights Film Festival in Estonia.
Joonas Tartu is the director of Estonian Theatre for Young Audiences.
Aimee Chow is an Associate Director at Intermusica, based in Berlin.
Grete Nellis is an Estonian producer and Estonian Academy of Music and Theatre alumni member, working within the performing arts field.
Moderator is Kristina Kuznetsova-Bogdanovits, EAMT Cultural Management MA graduate, EAMT lecturer and Sibelius Academy PhD student in Arts Management.

Külaline Birgit Haan

NÕOCASt #10 külaline Birgit Haan

Kuula:

Kirjeldus:
NÕOCASt #10 külaline on Nõo Noortekeskuse eestvedaja BIRGIT HAAN.
“Ka õnnetu olla on okei!”
Birgit teab, kuidas pannakse maha asfaltit; kuidas vahetatakse kanalisatsioonitorusid ja elektrijuhtmeid. Teab, kuidas suhelda avalikkusega, kui filmivõtted on blokeerinud inimeste tee koju või kontorisse. Teab, kuidas laojaamades pargitakse suuri rekkasid ja milliste tegevustega abistatakse dementseid või psüühikahäiretega inimesi.
Räägime Birgitiga Nõo Noortekeskusest, noorsootööst, noorte vaimsest tervisest, iseenda otsingutest. Veel toome saates kuulajateni sellenädalased uudised ja saabuva nädalavahetuse kultuurisündmused Tartumaal ja selle lähiümbruses.
Tere tulemast saatesse!
Kaidi ja Mikk

Kui vaimne tervis veab alt – Karl Erik Saks ja Anna-Kaisa Oidermaa

#5 Kui vaimne tervis veab alt – Karl Erik Saks ja Anna-Kaisa Oidermaa

Kuula:

Kirjeldus:
Täna räägime vaimse tervise häiretega toimetulemisest ja vaimse tervise hoidmisest. Saates on külas Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumise liige ja kogemusnõustaja Karl Erik Saks, kes räägib oma loo kokkupuutest depressiooni ja ärevushäiretega ning elust fibromüalgiaga.
Karl Erikule lisaks on saates peaasi.ee tegevjuht ja kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa, kes annab ülevaate vaimse tervise olukorrast ning jagab soovitusi, kuidas igapäevaselt hoida ja turgutada oma vaimset tervist.
Podcasti juhib Tervisekassa tervise edenduse spetsialist Ave Jüriöö.

Räägime vägivallast lähisuhetes. Saatejuht Mari-Liis Lill, külalised Tiia Tarm, Märt Ojamaa.

#17 Räägime vägivallast lähisuhetes. Saatejuht Mari-Liis Lill, külalised Tiia Tarm, Märt Ojamaa.

Kuula:

Kirjeldus:
Toome teieni väga olulise ja keerulise teema – vägivald lähisuhetes. Saatejuhiks on näitleja ja lavastaja Mari-Liis Lill ning külalisteks programmi “Hoolivad isad” grupijuhid Tiia Tarm ja Märt Ojamaa. Räägime sellest, mis on lähisuhte vägivald, miks see tekib, kuidas seda ära tunda ja mis on võimalused abi ja toe leidmiseks. Tiia ja Märt jagavad, kuidas nemad vägivalda kasutanud meestega “Hoolivate isade” programmis töötavad ja kuidas programm toimib.
Episood on salvestatud koostöös Eesti Noorsooteatriga.
#pearaadio #peaasi #vaimnetervis
#lähisuhtevägivald, #mariliislill, #märtojamaa, #peaasi, #pearaadio, #tiiatarm, #vaimnetervis, #vaimnevägivald, #vägivald

Iga kriis on meile vajalik kasvamise ja arengu käivitaja

Iga kriis on meile vajalik kasvamise ja arengu käivitaja

Kuula:

Kirjeldus:
Ajakiri “Eesti Naine” podcastis “Vaimse tervise heaks” räägivad psühholoog Rita Rätsepp ja hingehoidja ning kriisi- ja leinanõustaja Naatan Haamer kriisist.
Saame teada mis on kriis ja milliseid erinevaid kriise inimene elu jooksul kogeb ja kas kriis on kaos või kriis on areng?

VAIMNE TERVIS ft. Metsakutsu ja Minna Sild

#94 VAIMNE TERVIS ft. Metsakutsu ja Minna Sild

Kuula:

Kirjeldus:
Käes on meie kolmas fookusteemaga episood. 🤩 Külas on psühholoog ja peaasi.ee koolitaja Minna Sild ning kunstihing Metsakutsu/Rainer Olbri. Täna arutame nendega, kuidas oma vaimse tervise eest hoolt kanda. Täna saates:
▪️ Miks on oluline nutta?
▪️ Kuidas sina saad muuta võrrandit?
▪️ Kuidas käituda kui sõber vajab abi?
▪️ Kuidas leida hea psühholoog?
▪️ Kuidas tuju heaks joosta?Saatejuhid: Sandra Raju ja Kairi Killing

#6 VAIMNE TERVIS – depressioon, söömis- ja ärevusäired

#6 VAIMNE TERVIS – depressioon, söömis- ja ärevusäired

Kuula:

Kirjeldus:
Tänases episoodis tulid arutlusele erinevad lood vaimsest tervisest, minu kogemus ja soovitused teistele.