Leedu teeneline treener Heino Lill: tööhull Marciulionis, legend Lipso, Soome ime Sokuga, EM-i kuld

Leedu teeneline treener Heino Lill: tööhull Marciulionis, legend Lipso, Soome ime Sokuga, EM-i kuld by PIHTAS PÕHJAS

Kuula:

Kirjeldus:
Korvpalli podcasti “Pihtas Põhjas” külaliseks on Heino Lill. Mees, kes sõnab enda kohta – omadele võõras, võõrastele oma. Korvpalliga kokku puutunud üle 60 aasta, pikka aega töötanud nii Leedus kui Soomes.
Heino Lill mängis kümme aastat (1963 – 1972) Tartu Kalevis ehk toonases Eesti NSV koondises, hilisemalt oli paar hooaega Tallinna Kalevi ehk Eesti koondise vanemtreener (1980 – 1982). Seejärel läks Leedu kõrgliigaklubi Vilniuse Statyba juurde, kus juhendas teiste seas hilisemat Euroopa tähte ning NBA meest Šarunas Marciulionist.

1980. aastate alguses sattus Heino Lill Eesti spordijuhtidega vastuollu, kuna aitas noorukese Nõukogude sportlase Tiit Soku lääneriiki põlvelõikusele. Ennekuulmatu! Samasse perioodi jääb kõnekas seik NSV Liidu meeste koondise peatreeneri Aleksandr Gomelskiga. Moskva olümpia järel tuli ootamatu pakkumine, millest tulnuks kümne küünega kinni haarata.
Sellest, et Heino Lill võitis 1989. aastal treenerina Euroopa meistrikulla pole siinmail peaaegu üldse räägitud. Ta oli Nõukogude Liidu naiste koondise treener (tänases mõistes abitreener). Samal ajal juhendas ta ka Leedu naiste korvpallikoondist. Tegi leedulaste juures kõva karjääri.

Saate lõpuosas räägime ka hilisematest perioodidest Soomes ja tagasitulekust Eestisse. Jüri Basketiga segas Lill vett koduses meistriliigas, alates 2001. aastast vedas ta sporti ja mõistagi ka korvpalli Tallinna Tehnikaülikoolis. Vestlust veab saatejuht Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!