Lapsevanema Kool

Kõik me soovime, et meie ümber oleks rohkem hoolivust ning tahame, et meie lastel oleks kodukeskkonnas, lasteaias, koolis ja tegelikult kõikjal hea ning turvaline olla. Soovime, et meid ümbritseksid füüsiliselt ja vaimselt terved ning õnnelikud inimesed. Hoolivama ja sõbralikuma kogukonna huvides on Lasteaed Väike Päike koostöös Viimsi vallaga kutsunud ellu koolitusprogrammi, mis hõlmab toetuse pakkumist lapsevanemale läbi loengute ja poscastide.

Meie eesmärgiks on eelkõige toetada ja suunata lapsevanemaid lapsevanemaks olemise teel, pakkudes praktilisi juhtnööre, kogukonna tunnel, professionaalseid esinejaid ja turvalist keskkonda, kus omavahel kogemusi jagada ja abi küsida. Podcastide teemad pakuvad huvi igale lapsevanemale: räägime lapse ja lapsevanema füüsilisest ja vaimsest tervisest, õppimisest ja õpetamisest, lapsevanemaks olemise rõõmudest ja muredest.

Igas podcastis on üks saatekülaline, teemad on "Lapsevanema koolile" tavapärased: st seotud lapse kasvatamise, vanemate emotsionaalse heaolu ja vaimse ning füüsilise tervise hoidmisega.

Lapsevanema Kool #9 – Waldorfpedagoogika: kuidas näeb välja waldorflasteaia aastaring?

Sinu ees on Digila, Väikese Päikese ja Viimsi valla koostöös valmiva lapsevanema kooli podcastide teine hooaeg. Igas osas keskendume ühele lapse arenguga seotud teemale ja vestleme oma ala spetsialistiga.

Selle hooaja esimese podcasti külaliseks on Kristina Rosin – MTÜ Ilmapuu Waldorflasteaia juhatuse liige ja direktor. Waldorf-pedagoogika avastas ta enda jaoks juba paarkümmend aastat tagasi Saksamaal vahetusüliõpilasena õppides. Kuula saatest lähemalt, milline on waldorflasteaia aastaring ja kuidas toimub inimesest lähtuv ehk antroposoofiline õppe- ja kasvatustöö.
Saatejuhid: Kristi Stahl ja Kristina Rosin

Saate lõpus kõlasid ka raamatusoovitused:

– Ulla Laxén “Laul, mis leidis sõnad”
– Tommy Hellsten “Olla lapsevanem”
– Jirina Prekop, Christel Schweizer “Lapsed on meie külalised”
– Monika Gustavson “Laste aeg – laste aed”
– Marie-Luise Compani, Peter Lang “Waldorflasteaed tänapäeval”


Lapsevanema Kool #8 – Varajase märkamise olulisus

Sinu ees on Digila, Väikese Päikese ja Viimsi valla koostöös valmiva lapsevanema kooli podcastide ja loengute sarja 8. lugu. Igas osas keskendume ühele lapse arenguga seotud teemale ja vestleme oma ala spetsialistiga.

Laste vaimse tervise häireid esineb järjest rohkem nii terves Euroopas kui ka Eestis. Tervise Arengu Instituudi andmetel on psüühikahäiretega lapsi Eestis 20 000 kuni 40 000 ehk 10 kuni 20 protsenti alaealistest. 2019. aastal sai 4683 last esmakordse psühhiaatrilise diagnoosi.

Varajase märkamise tähtsusest on räägitud juba aastakümneid, kuid sellest hoolimata tuleb tihti ette olukordi, kus lasteaeda või suisa kooli tuleb laps, kelle kõne, suhtlemisoskus ja sotsiaalsed oskused on eakohasest arengust märgatavalt maha jäänud. Sageli on lapsevanem seejuures murest murtud, sest abivajadust ei ole talle varem piisavalt selgitatud või ei ole ta osanud oma lapse probleemile küllaldast tähelepanu pöörata.

Viimases podcastis räägib saatejuht Kristi Stahl lapse vaimse tervise häiretest ning nende varajasest märkamisest lapsevanemaga Gerli Tuisk. Gerlil on 4,5 aastane laps, kes on hetkel saanud kõnehäire diagnoosi. Vestlus on väga kaasahaarav ning helge, mis sest et tegemist on olulise ning kohati keerulise teemaga. Aitäh, et kuulasite ja mõnusat suve!


Lapsevanema Kool #7 – Sõbralikult lahku – mis on perelepitus?

Sinu ees on Digila, Väikese Päikese ja Viimsi valla koostöös valmiva lapsevanema kooli podcastide ja loengute sarja 7. lugu. Igas osas keskendume ühele lapse arenguga seotud teemale ja vestleme oma ala spetsialistiga.

Täna räägib saatejuht Kristi Stahl perelepituses teenusest ja külaliseks on juristi ning perelepitajana tegutsev Helena Purga.

Nagu muude elumuutuste korral, kehtib ka lahutuse puhul põhimõte – kui vanemad ise leiavad eluterve viisi kohanemiseks ja kodune pingeline õhkkond kaob, on muudatustega kohanemine ja uus elukorraldus ka lastele lihtsamini talutav. Kuidas aga aidata kaasa lahutavate vanemate omavaheliste suhete parandamisele ja millal minna perelepitaja juurde? – Kuula podcasti ja mõtle kaasa!
Saatejuhid: Kristi Stahl ja Helena Purga


Lapsevanema Kool #6 – Montessori pere igapäevaelu

Sinu ees on Digila, Väikese Päikese ja Viimsi valla koostöös valmivas lapsevanema kooli podcastide ja loengute sarja kuues lugu. Igas osas keskendume ühele lapse arenguga seotud põnevale teemale ja vestleme oma ala spetsialistiga. Täna on Kristi enda külaliseks kutsunud Jaanika Müürseppa Eesti Montessori Ühingust, et tutvustada Montessori pedagoogika peamisi seisukohti ning avada uks ühe montessori pere igapäevaellu.
Saatejuhid: Kristi Stahl ja Jaanika Müürsepp



Lapsevanema Kool #5 – Õpime mängides, õpime mängima!

Sinu ees on Digila, Väikese Päikese ja Viimsi valla koostöös valmivas lapsevanema kooli podcastide ja loengute sarja viies lugu. Igas osas keskendume ühele lapse arenguga seotud teemale ja vestleme oma ala spetsialistiga. Täna on Kristi enda külaliseks kutsunud Lasteklubi Väike Päike psühholoogi, Tallinna Ülikooli teaduri ja Eesti Mänguterapeutide Assotsiatsiooni liikme Olga Luptova. Teame, et lapseeas käib kogu õppimine läbi mängu ja mängides. Õppimine on peidetud mängu ja toimub selliselt, et laps ei saa pahatihti arugi, et ta tegelikult õpib. Uurime podcastis Olgalt, kuidas lapsega mängida, milline eriline mäng toimub terapeudi ja lapse vahel ning kuidas saab lapsevanem lapsega mängimise muuta teraapiliseks kogemuseks mõlema osapoole jaoks. Kuula ja mõtle kaasa!
Saatejuhid: Kristi Stahl ja Olga Luptova


Lapsevanema Kool #4 – Lapse immuunsuse toetamine viirushaiguste perioodil

Väikese Päikese ja Viimsi valla koostöös valmivas Lapsevanema Kooli loengute ja podcastide sarja neljandas saates räägib saatejuht Kristi Tervisekeskuse Sinu Arst perearsti dr Kristi Otsmaaga sellest, kuidas sügis-talvisel perioodil enda ja oma lapse immuunsust turgutada ning milliste koduste vahenditega viirushaigusi kiiremalt seljatada. Pikemalt peatutakse ka lastega pere koduse apteegi raudvaral ehk mis ikkagi peaks kodus olemas olema, et iga nohu korral apteeki jooksma ei peaks? Kuula täpsemalt juba ise!
Saatejuhid: Kristi stahl ja Kristi Otsmaa



Lapsevanema Kool #3 – Kuidas laste kõrvalt kodukontoris ellu jääda?

Väikese Päikese ja Viimsi valla koostöös valmivas Lapsevanema Kooli loengute ja podcastide sarja kolmandas saates räägib saatejuht Kristi Elisa Eesti värbamisjuhi Keishy Margusega laste kõrvalt töötamisest, kaugtööst ja paindlikkusest.
Saatejuhid: Kristi Stahl ja Keishy Margus


Lapsevanema Kool #2 – Rõõmuga lugema

Liisil ja Kristil on kahepeale kokku 5 last ning mõlemad on suured lugemishuvilised. Rääkides jagasid Kristi ja Liis oma soovituste nimekirja mõtteliselt kolmeks: kuni 3-aastased lapsed, 3-6aastased ja algklassides õppivad lapsed, aga see ei tähenda, et ühte või teist raamatut ei võiks ka varem või hiljem ette võtta. Kuula podcastist lähemalt nippe lapses lugemishuvi tekitamiseks!
Saatejuhid: Kristi Stahl ja Liis Sein



Lapsevanema Kool #1 – Õues iga ilmaga

Meie esimese saate teema on õues käimine, õues õppimine ja õuelastehoiud ning -aiad, millest oleme rääkima kutsunud Kadri Kaaruse. Kadri igapäevane töö Väike Päike Peetri õuelastehoiu õppejuht-vanemhoidjana pakub talle igapäevaselt võimalust veeta enamik oma päevast pisikeste lastega õues. Saates arutleme õues käimise positiivsete mõjude üle ning räägime õuelasteaedadest ja -hoidudest Eestis ja välismaal.
Saatejuht: Kristi Sahl