Ekslusiivne värk! Mekime aastakäigušampanjat

Vala Välja #25 Ekslusiivne värk! Mekime aastakäigušampanjat by Vala välja

Kuula:

Kirjeldus:
Aastavahetuse-eelse saate puhul julgeme häbenemata kasutada sõna “eksklusiivne”, sest mida muud üks joogisaade olla saab, kui välja valatakse aastakäigu-šampanjad?

Täpselt aasta tagasi salvestasime kõige esimese “Vala välja” saate, kus vahuveinide maailmas aitas meil teed rajada Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president Kristjan Markii. Seekord julgeme saate puhul aga öelda, et see on suisa eksklusiivne. Nimelt on meil külas Eesti Sommeljeede Erakooli õppejõud, sommeljee Igor Sööt, kelle erihuvide hulka kuuluvad muu hulgas ka šampanjad. Räägime neist kõike, mida on tarvis teada. (Muidugi ka sellest, kas tõesti odavamalt sama kvaliteeti kätte ei saa?)

Ise proovime aga eranditult aastakäigu- ehk vintage-šampanjasid. Maitseme järgnevaid jooke: Champagne Lallier Brut Grand Cru 2010, Cossy Cuvée Vieilles Vignes-Montagne de Reims Millésimé 2009 ja Cossy Cuvée Sophistiquée-Montagne de Reims Millésime 2009. Arutame, kuidas maitsevad ja kas on oma hinda väärt. Veel vihjeid: stuudios on laual nii dekanter (Jah, selgus, et sedagi võib šampanjat juues vaja minna. Olime igati üllatunud.), Cossy kui Lehmanni šampanjaklaasid (kas päriselt on mingi vahe, millise kujuga klaasist juua?).

Igor Söödi enese veinilugu algas umbes 15 aastat tagasi, mil ta veinidest veel suuremat lugu pidada ei osanud. 2006. aastal tutvus ta aga Lõuna-Prantsusmaal rosé veiniga (ja leiab, et see ongi kõige lihtsam tee veinide juurde) ning peagi tõi ta neid juba ise Eestisse. Šampanja-armastuseni läks aga veel veidi aega. “Pidasin seda hapuks solgiks,” tunnistab Sööt. Nüüd leiab ta, et ehk polnud tookord juhuslikult kätte sattunud ka kõige paremad tootjad ja kohe kindlasti mitte vintage šampanjad. 2010. aastal asus ta aga sommeljeeks õppima ja pärast seda oli ta veinide osas lõplikult müüdud. Selleks, et saada aimdust, kui palju on eri stiile, maitseid ja lõhnu, ei ole muud varianti, kui maitsta, maitsta, maitsta, ütleb Sööt.

Mis vahe on aga vintage ja non-vintage šampanjadel? Jällegi: lähemalt kuulete juba saates!

Küsimused, pretensioonid, pakkumised ja kommentaarid palun saata meile kirjalikult, aadressil vala@delfi.ee! Jälgige meie tegevusi Facebookis: www.facebook.com/valavalja ja Instagramis: www.instagram.com/vala_valja_podcast