Neuroteadlane Jaan Aru “Ilma teadvuseta oleksime lihtsalt täiesti mõtetud kehad”

#189 Neuroteadlane Jaan Aru “Ilma teadvuseta oleksime lihtsalt täiesti mõtetud kehad” by 🎧🎙️Podcast “Ausad mehed”

Kuula:

Kirjeldus:
Seekordse podcasti “Ausad mehed” episoodi külaliseks on eestlastele tuntud ja hinnatud Tartu Ülikooli ajuteadlane, ja psühholoog, arvutusliku neuroteaduse ja tehisintellekti kaasprofessor Jaan Aru, kes on ise ühes artiklis öelnud et “Teadlased on erinevad ja teevad teadust erinevatel põhjustel. Tema aga teeb teadust, sest tema “narkootikumiks” on tunne, et on lahendamas mingit teaduslikku mõistatust, leidmas teaduslikku kulda.”. Ta alustas oma õpinguid just psühholoogia alal Berliinis Humboldti ülikoolis. Hiljem omandas doktorikraadi Max Plancki aju-uuringute instituudis Frankfurdis. Oma teadustöö eest on ta pälvinud Barbara Wengeleri auhinna, Presidendi noore teadlase preemia ja teaduse populariseerimise auhinna.
Jaan on tähelepanupsühholoogiat ja teadvuseteadust käsitleva raamatu “Tähelepanu ja teadvus” kaasautor, lisaks on ta avaldanud populaarteaduslikke artikleid ja raamatu “Ajust ja arust”.

Alates aastast 2019 on Jaan Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige. Samuti on ta maha pidanud mitu erinevat loengut TEDx raames rääkides videodes teemadel nagu miks me magame; kas loovuse klots on alles ja ajust tundeni. Täna võtame ette hunnik erinevaid teemasid ja ma katsun omalt poolt Teha kõik, et juhtida sind kuulaja läbi võimalikult loogilise ja detailse teekonna inimese ajju ja sisemusse, et mõista mismoodi me töötame ja miks ning kuidas me midagi üldse teeme.

Head mõtted Jaanilt:

“Me peame otsima seda teemat, mis paneb meid seesmiselt põlema.”

“Aju on aluseks kõigele sellele, mida me vaimselt teha suudame. Kõik ideed, mõtted, tunded ja emotsioonid on tegelikult ajus.”

“Meie kõigi ajus on potentsiaal ja oskus kombineerida ideid ja midagi ära teha. Me kõik oleme võimelised midagi uut ja erakordset välja mõtlema või looma.”

“Kui me tahame, et meie aju areneks, tuleb meil Teha pisut neid asju, mis on ajule rasked. See võib olla nii füüsiline tegu, vaimnet tegu vms. Mõte on selles, et paljud inimesed istuvad autopiloodis, kus tehakse asju, mis on lihtne ja mugav. Aga just seda rasket tuleks teha.”

“Meie aju on laisk ja ei ole tegelikult mõeldud mõtlemiseks või suurte asjade tegemiseks.”

“Nutitelefonid ja nutimaailm on nagu välismaailm, mis tungib meie motivatsioonisüsteemi ja dikteerib meile, mida tuleks teha aga seda me ometi ei taha, eriti väikelaste puhul.”

“Mis vahe on teadvusel ja alateadvusel? Teadlaste jaoks on alateadvus teadvustamata teadvus. Need on lihtsalt ajuprotsessid, kus me inimestena teadlikult kaasa ei löö. Alateadvuses ei ole midagi müstilist ega salapära nagu paljud meist arvavad.”

“Teadvus on tunne olla keegi, see on see, mis te näete ja kuulete. See on see, mida näete, teie oma teie perspektiivist. Kui teadvuse ära võtaksime, siis ei oleks midagi, sest teie oletegi teadvused.”

“Ilma teadvuseta oleksime lihtsalt täiesti mõtetud kehad.”

“Alati jääb küsimus, kas me elame msimulatsioonis? Meid ümbritsev maailm on justkui väline, kuid saame täna teaduse läbi öelda, et see kõik on meie sees. Kas see on siis reaalne?”

“Selleks, et saavutada meelerahu või olla parem inimene, selleks ei pea ilmtingimata mediteerima. Igale inimesele ei sobi meditatsioon.”

“Kas multitaskida või mitte, on kunst tunda oma aju, et mida ja millist viisi mingis situatsioonis kasutada.”

“Intuitsioon on ülivõimas teadvuse väline töötlus. Intuitsioon muutub paremaks nendes valdkondades, millega on inimene väga palju seotud olnud ehk praktiseerinud.”

“Kindel on see, et mul on üks elu, see mida praegu elan. Teised ja järgmised elud, ma täna seda kinnitada ei saa, seega on minu elu mõte ja eesmärk võtta sellest ühest elust maksimaalne.”

NB! Kui tunned, et soovid “Ausad mehed” podcasti tegemisi toetada, siis saad seda teha järgnevale konto kaudu. Iga summa aitab, aitäh! Konto, millele toetust saata:

IBAN: LT123250047489114256
BIC: REVOLT21
SAAJA: Chris Kala

Ausad Mehed:
www.chriskala.com
www.ausadmehed.ee

Facebook:
www.facebook.com/podcastausadmehed/
www.facebook.com/chriskkala

Neuroteaduse roll juhtimises

Neuroteaduse roll juhtimises

Kuula:

Kirjeldus:
Räägime neuroteadusest ja saatekülaliseks on Kiur Lootus.

Vestleme joogaõpetaja Helen Lasniga

#7 Vestleme joogaõpetaja Helen Lasniga

Kuula:

Kirjeldus:
Seitsmes imeline külaline on Helen Lasn, kes kirjeldab end järgnevalt:
Olen maailmaavastaja enda käel, kellele tundub huvitav kõik mis on peidetud ja milleni tuleb jõuda mööda keerdkäike. Lühikesed sirged teed pole minu rida, pigem mitmeharulised valikukohtadega ning mitmesse suunda avanevad valikud ja võimalused. Olen õppinud usaldama elu ja täna tagasivaadates usun siiralt et just need otsused mis olid tehtud õige sisetundega on just kõige õigemad olnud.

Töötan igapäevaselt perearstina ning oma patsientide pealt olen märganud et tavameditsiinist jääb inimese heaolu tagamiseks selgelt väheks. Ning vastused inimeste probleemidele on olulisemalt mitmetahulisemad ja kihilisemad kui esialgu võib paista ja tunduda.

Usun siiralt inimese esesevõimekusse luua tervemat ja terviklikumat elu läbi eneseusaldamise ja -analüüsi, ümberprogrammeerimise ning energia tõstmise kaudu. Usun et enamus probleeme algab kahe kõrva vahelt ja elustiilist, seetõttu tegin ka oma doktorikraadi just neuroteadustes mis on mind alati köitnud. Neid signaale mida välja anname saame ka vastu, see on koht kus tasub olla tähelepanelik ja olla valmis õppima.

Joogaga olen tegelenud viimased 8 aastat ning puhas uudishimu mis toimub joogafilosoofias ja kulisside taga viis mind joogaõpetaja kursusele, et enda jaoks pilt selgemaks saada. Olen 2 imelise lapse ema ning täna saan aru et kõik mis ma olen loonud on olnud antud hetke õigete energiate kooskõla tõttu. Usun, et õigetel alustel otsused toovad kaasa imelised resultaadid. Pikemalt juba lives 8.mail.
Helen Lasn, MD, PhD, 200 IYI It’s Yoga International

Allan-Hermann Pool – neuroteadus kui tulevikuvaldkond

#026: Allan-Hermann Pool – neuroteadus kui tulevikuvaldkond by Podcast: Globaalsed eestlased

Kuula:

Kirjeldus:
“NEED TEHNOLOOGIAD, MIS TULEVAD NEUROTEADUSEST, SAAVAD OLEMA MEIE JAOKS SAMA OLULISED KUI KLAVIATUUR JA HIIR, KUID PALJU NÜANSIRIKKAMAD.”

Meie podcasti 26. saate külaliseks on Eesti neuroteadlane Allan-Hermann Pool. Miks on neuroteadus oluline? Mis maštaabis me saame või tahame oma aju muuta? TTÜ geenitehnoloogiaõpingutega alustanud Allan-Hermann on saanud oma doktorikraadi UC Berkeley-st ehk California tehnikaülikoolist Berkeley-s, ning kes veedab oma päevad California tehnikainstituudi järeldoktorantuuris motivatsiooni ajubioloogiat uurides.

Kuna neurotehnoloogia on valdkond, mis hakkab “plahvatama” paari aasta pärast, pidasin oluliseks Allaniga esimesel võimalusel maha istuda ning meie improviseeritud vestluse käigus katamegi paljusid teemasid:

– Aju-masin liides ehk miks on oluline osata juhtida aju tegevust?
– Kus oli neuroteadus 15 aastat tagasi?
– Kui andmemahukas on tänapäevane neuroteadus?
– Miks soovitab ta inimestel kaaluda õppida rakubioloogiat ning infotehnoloogiat?
– Milline on kõige keerulisem eetiline küsimus, millega neuroteadus täna tegeleb?
– Kuidas saab neuroteadus aidata meil mitte langeda depressiooni?
– Mis tasemel on Eesti neuroteadus täna?
– Kas riigi suurem tellimus neuroteadusse aitab luua rohkem tuleviku Skype-e?
– ja loomulikult räägime Eestist ning Eesti 100. juubelist.

Saade on salvestatud 27. juulil 2017. aastal Tartus, Eesti 2.0 noortekursuse “Hüppelaud” ajal. Head kuulamist!