Õppetund: kuidas rakendab riik Ida-Virumaal õiglast üleminekufondi täiskasvanute ümberõppes?

Õppetund: kuidas rakendab riik Ida-Virumaal õiglast üleminekufondi täiskasvanute ümberõppes?

Kuula:

Kirjeldus:
„Õppetunniˮ saates tuleb juttu õiglase üleminekufondi rakendamisest täiskasvanute ümberõppe korraldamiseks ja sinna juurde näitena peaasjalikult sellest, kuidas toetab riik just Ida-Virumaal täiend- ja ümberõpet.
Külas on haridus- ja teadusministeeriumi elukestva õppe ja oskuste osakonna asejuhataja Külli All, täiskasvanute koolitaja ja kultuurikorraldaja Valeria Lavrova, SilSteve personalijuht Kati Teelahk ning EPALE saadik Katre Savi.
Saadet juhib Personaliuudiste juht Kai Miller.

Õpetajate Lehe ajakirjanik Sirje Pärismaa

#97 Õpetajate Lehe ajakirjanik Sirje Pärismaa by Õpime koos

Kuula:

Kirjeldus:
Kuidas portreteerida ajakirjanikku, kellel õpetaja taust?

Taskuhäälingu “Õpime koos” tegijad, Karin ja Signe tegid proovi, ampsasid suurema tüki kui tavaliselt ja kutsusid endale külaliseks Sirje Pärismaa. Sirje on endine õpetaja, kes täna töötab Õpetajate Lehe toimetaja ja ajakirjanikuna. Sirje meenutused õpetajaametist paljastavad seiku minevikust ning tore on taaskord tõdeda, et Eesti on ikka väike. Millised ühendusniidid leiad saatest sina: oled ehk samast generatsioonist ja leiad äratundmist, et sinu kooliajal oli samuti; oled alustav õpetaja; karjääri pööraja või kordki elus sirvinud/skrollinud/lugenud Õpetajate Lehte või hoopis …? Mõnusa kuulamise leiad siit igal juhul.

00:00 sissejuhatus
00:45 soojendusküsimused
04:27 Sirje päritolulugu
06:27 koolitee
09:40 Sirje õpetajad
11:24 eriala valikud
15:36 õpetajaks olemisest
23:57 õpetajad siis ja täna
25:53 koolielu rikastamine
28:13 tööst kooliraadios
32:12 õpetajaametist ajakirjanikuks
35:05 kuidas head lugu mitte ära rikkuda
36:18 ajakirjaniku kuldsed reeglid
38:04 ajakirjaniku tööpäev nädalalehes
41:30 ajakirjaniku töö rikastamine
43:51 dokumentaalfilmide tegemisest
46:01 enim kirge tekitavad teemad hariduselus
51:27 südant valutama panevad teemad
54:37 Ida-Virumaa teemadest rääkimine
1:00:50 mida toob tulevik
1:02:55 kuidas pääseda Õpetajate Lehte
1:04:51 Sirje ise küsib ja vastab
1:05:51 kokkuvõte

Õpetajate Leht

Avaleht

“Õpime koos”
Kuula:
YouTube: https://bit.ly/327qt5V
Spotify: https://spoti.fi/3bzOQfO
Apple Podcasts: https://apple.co/2lHsXoY
Google Podcasts: https://bit.ly/2WJS4ri
Jälgi:
Instagram: https://www.instagram.com/opimekoos/
Facebook: https://www.facebook.com/opimekoos
Toeta:
www.patreon.com/opimekoos

Kui soovid taskuhäälingut “Õpime koos” ühekordselt toetada, siis täname sind annetuse eest MTÜ Tartu Loomemaja arveldusarve kontole EE437700771002831014

Saates “Õpime koos” esitatud seisukohad ei pruugi ühtida Tartu Veeriku Kooli ega Tartu Forseliuse Kooli seisukohtadega.

Energiatund: valitsuse konkreetne plaan ajab tootjal harja punaseks “See on viga”

03.02.21 Energiatund: valitsuse konkreetne plaan ajab tootjal harja punaseks “See on viga”

Kuula:

Kirjeldus:
Heidame saates pilgu värske koalitsiooni energiavaldkonna mõtetele, ideedele ja kuupäevadele, mis said kirja koalitsioonileppesse. Juttu tuleb sellest, miks osad ettepanekud pettumust valmistavad, mis on hästi ning mis teemad plaanidest sootuks puudu, kuid peaksid seal olema.

Räägime ka Ida-Virumaa tulevikust ehk milline on õiglane majandusmudeli ümber kujundamine ning millega tegeleda Kirde-Eestis pärast seda kui põlevkivi kasutamine tööstustes lõpeb.

Teemasid kommenteerivad VKG juht Ahti Asmann, Sunly juht Priit Lepasepp ja majandus-kommunikatsiooniministeeriumi energeetika asekantsler Timo Tatar.

Saatejuht on Rivo Sarapik.

Kaasamine vs koosloome – kuidas saavutada kõigiga arvestav õiglase ülemineku protsess Ida-Virumaal?

Kaasamine vs koosloome – kuidas saavutada kõigiga arvestav õiglase ülemineku protsess Ida-Virumaal?

Kuula:

Kirjeldus:
Ida-Virumaa õiglase ülemineku strateegia eduka koostamise ja teokstegemise üheks olulisemaks võtmesõnaks on kõigi puudutatud inimeste sisukas osalemine protsessis. Kuidas luua strateegia nii, et kõik osapooled oleksid sisuliselt kaasatud ning peaksid seega ka lõpptulemust enda omaks? Kas ja kuidas saaks koosloome sellele kaasa aidata?

Arutelu juht:
Martin Noorkõiv
Osalejad:
Hardi Murula (Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit), Maiu Lauring (kodanikuühiskonna ekspert, kliima-rahvakogu algatusrühma liige), Madis Vasser (Eesti Roheline Liikumine) ja Kaire Luht (Rahandusministeeriumi õiglase ülemineku koordinaator)

Arutelu toimus 15. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Ei ole üksi üksi maa, kuid siiski on Ida-Virumaa?

Ei ole üksi üksi maa, kuid siiski on Ida-Virumaa? by Arvamusfestival

Kuula:

Kirjeldus:
Regionaalsed lõhed on meie väikses Eestis väga suured – seda muu hulgas nii sissetulekute, tööhõive, vaesuses elavate inimeste osakaalu kui ka ettevõtlusaktiivsuse lõikes. Ometi saame aru, et üksnes tugevad ja elujõulised linnad ei taga Eesti elu tasakaalus ja uuendusmeelset arengut. Peame leidma lahenduse ning avatult arutlema – kuidas saavutada olukord, et Ida-Virumaa ei kaotaks igal aastal ca 5000 inimest, kes ei leia seal tööd ega rakendust. Mida ja kui palju annab ära teha EL toetustega ning kui palju saame juba täna ise majanduse ümberkorraldamiseks ära teha.

Teema on üks „Eesti 2035“ aruteluala fookusest – kuidas saavutada Eesti pikaajaline siht tugevast, uuendusmeelsest ja vastutustundlikust majandusest.

Arutelu juht: Jana Budkovskaja (Prototroni tegevjuht ning Narva Loomeinkubaatori OBJEKT kaasasutaja)
Osalejad: Arutelusse kutsume osalema eurotoetuste jagamise eest vastutava Riigi Tugiteenuste Keskuse esindaja ja Rahandusministeeriumi kui poliitikakujundaja esindaja, Kirde-Eesti omavalitsusesindajaid, kohalikke ettevõtjaid ja haridus-kultuurivaldkonna esindaja. Arutelus osalevad aga kõik kogunenud huvilised.
Korraldaja: Riigikantselei, Rahandusministeerium, Riigi Tugiteenuste Keskus

Arutelu toimus 15. augustil Paides. Vabas õhus tehtud salvestusele lisavad värvi tuule puhumine, lehtede kahin ja vihma krabin.

Sarivägistajast mõrvar Buketov pidas vägistamisi süütuks «läheduseks»

Sarivägistajast mõrvar Buketov pidas vägistamisi süütuks «läheduseks»

Kuula:

Kirjeldus:

Eeskujulik pereisa, ontlik ühiskonnaliige. Neli last, viies teel… 19-aastane Regina istus ühel 2002. aasta juuniõhtul halba aimamata usaldusväärsena tundunud mehe autosse. Õige pea hakkas aga mees sõidu eest tasu nõudma ning olukord võttis traagilise pöörde.

politseinikud tirisid kaevandusšurfidest välja palju laipu

politseinikud tirisid kaevandusšurfidest välja palju laipu

Kuula:

Kirjeldus:

Ida-Virumaa 1990ndate aastate alguses oli verine ja julm koht. Kuulid vihisesid elava liiklusega tänavatel, arveid õiendati omavahel avalikult baarides ja restoranides – kurjakaid ei huvitanud, kes nende teele ette jääb. Küsimus oli loomulikult rahas ja mõjuvõimus ning nende nimel pusklesid omavahel mitu kuritegelikku grupeeringut, nii et verd lendas ja laipu langes…
Tänases «Eesti roimade» saates on külas kriminaalpolitseinik Sergei, kellega koos jalutame 90ndate Ida-Virumaa veristel radadel. Saade on pigem ülevaade tollasest ajast, aga toome artiklis välja põhilised kuriteod, millele saates viitasime ning põhitegelaste tausta, kellest podcastis juttu tuleb.